čtvrtek 27. července 2017 Věroslav

Dortmund v deseti a bez vykázaného Kloppa prohrál v Neapoli 1:2

aktualizováno 18. 9. 2013 23:47

Neapol - Borussia Dortmund se poprvé od porážky ve finále s Bayernem Mnichov představila v Lize mistrů. Cesta nejvyrovnanější skupinou letošního ročníku, kde vedle Borussie figuruje i Arsenal, Olympique Marseille a Neapol, začala pro vestfálský celek porážkou 1:2 na horké neapolské půdě. Za domácí skórovali v prvním poločase Higuaín a po přestávce nádhernou střelou z přímého kopu Insigne, snížení Dortmundu po vlastní brance Zúňigy přišlo už pozdě. Borussia hrála od 45. minuty bez vyloučeného brankáře Weidenfellera, ještě předtím byl po protestech vykázán na tribunu trenér Klopp. Utkání jste mohli sledovat v podrobné on-line reportáži.

1.

Sestava SSC Neapol: Reina – Britos, Maggio, Albiol, Callejón – Zúñiga, Behrami, Inler, Hamšík, Insigne - Higuaín.

1.

Sestava Borussie Dortmund: Weidenfeller – Subotić, Hummels, Schmelzer, S. Bender – Mchitarjan, Reus, Blaszczykowski, Sahin – Grosskreutz, Lewandowski.

2.

Fanoušci Neapole o sobě dali vědět hned po úvodním hvizdu odpálením pyrotechniky a šedesátitisícový stadion zahalil mlžný opar.

4.

Hamšík se zkusil prodrat do šance přes Hummelse, na stopera žlutočerných si ale nepřišel, navíc ho následně fauloval.

6.

Přímý kop pro Dortmund. Přetažený centr hledal na zadní tyči Bendera, levý bek Borussie na něj však nedosáhl.

8.

Centr z pravé strany našel ve vápně Lewandovského, ten si však pomohl útočným faulem.

12.

Hraje se sice ve velkém tempu, ale víceméně ve středu pole s řadou nepřesností na obou stranách.

13.

Neapol rozehrála roh nakrátko a Insigne pěknou střelou protáhl Weidenfellera, mířil však mimo tyče.

15.

Míč z hloubi vlastní poloviny domácích směřoval na osamoceného Higuaína, Weidenfeller však včas vyběhl a odkopl míč do autu.

17.

A opět v akci argentinský útočník. Poradil si se dvěma obránci Dortmundu, na poslední chvíli mu ale čistě vypíchl míč Subotič.

19.

Neapol brání v deseti hráčích na vlastní polovině a Borussia si zatím při zakládání útoku neví příliš rady.

20.

Hamšík našel skvělým centrem Callejóna, toho ale zradilo zpracování.

22.

Borussia se konečně dostala ke kombinační akci, Reus našel Sahina, tomu ale chyběla potřebná razance.

25.

První velká šance utkání! Lewandovski se mezi dvěma stopery probil až k zakončení, ztroskotal však na Reinovi.

28.

Ofenzivní rejdy domácích na hranici vápna rázně uťál Grosskreuz, který odkopl míč do bezpečí.

29.

Neapol vstřelila branku! Dortmundu chyběl ošetřovaný Subotič, po centru Zúñigy Higuaín v hlavičkovém souboji přeskočil Schmelzera a zamířil přesně k tyči. Weidenfeller neměl šanci. Navíc trenér Klopp musí po protestech opustit střídačku.

33.

Domácí jsou na koni, za Dortmund mohl odpovědět Reus, ale jeho střela z přímého kopu měla spíše ragbyové parametry.

34.

Další kolmici na rozběhnutého Higuaína na poslední chvíli překazil obětavým skluzem Hummels.

35.

Britos fauloval Blaszczykowského za žlutou kartu, z následné standardky ale hosté znovu nic nevytěžili.

38.

Maggio na zemi a před očima Schmelzera se zažlutilo. Borussia tak v kategorii karetních trestů snížila na 1:2, ve 32. minutě byl napomínán domácí Behrami.

1 2 3 »

Borussia měla na beznadějně vyprodaném stadionu San Paolo v první půlhodině optickou převahu, vypracovala si však jedinou vážnější šanci. Lewandowski se protáhl mezi obránci až před Reinu, v rozhodující chvíli ale pouze nastřelil vybíhajícího španělského gólmana Neapole. Domácí dobře zahušťovali střed hřiště a nedávali Dortmundu prostor k rozvíjení jeho tradiční rychlé kombinace.

Neapol poprvé zahrozila ve 13. minutě, po rychle rozehraném rohovém kopu napřáhl Insigne, ale pouze protáhl brankáře Weidenfellera. Domácí se prosazovali zejména po rychlých kolmicích na nabíhajícího Higuaína, s kterými si obrana Dortmundu nevěděla příliš rady. Argentinský útočník Neapole se ale nakonec prosadil hlavou, ve 29. minutě si po rohovém kopu naběhl za Zuňigův centr, přeskočil bránícího Schmelzera a překonal Weidenfellera. Borussii v tom okamžiku chyběl ošetřovaný Subotič, což zřejmě rozlítilo trenéra Kloppa natolik, že byl za protesty vykázán na tribunu.

Sestřih utkání Neapol - Dortmund

Závěr prvního poločasu byl pro hosty jak ze zlého snu. Nejdříve musel nuceně střídat zraněný Hummels, ve 45. minutě se vydal hasit další Higuaínův náběh za obránce gólman Weidenfeller, ale zasáhl míč rukou mimo pokutové území a byl vyloučen. Do branky musel náhradník Langerak a Borussia navíc měla za nepříznivého stavu vyplýtvána za polovinu zápasu už dvě střídání.

Neapol nastoupila do druhé půle s velkým elánem a za podpory šedesáti tisíc diváků zatlačila oslabený Dortmund na jeho polovinu. Pravá strana obrany hostů s obtížemi odolávala agilnímu Insignemu, jehož rychlé průniky znamenaly neustálé nebezpečí pro Langerakovu branku. Po jednom z nich srazil Bender centr jen na kopačku Hamšíka, ten se ale šance zalekl a míč se od něj spíše odrazil. Insigne pak svůj výborný výkon korunoval v 67. minutě, když z přímého kopu nádhernou střelou o břevno nedal hostujícímu gólmanovi šanci. Poté přeci jen zahrozili i ochromení hosté, střídající Aubameyang však napálil pouze břevno Reinovy branky.

V závěru zápasu ale Neapol o pracně vybudovaný náskok málem přišla. Nejdříve centr Reuse odkopl pouze do vlastní branky ledabylý Zuňiga, o minutu později opět Reus mířil z přímého kopu do šibenice, Reina ale zachránil domácím výhru, když krásnou střelu vyškrábl na roh. V poslední minutě ještě nebezpečně centroval Sahin, Lewandowski se už ale k ohrožení branky nedostal.

SSC Neapol - Borussia Dortmund 2:1 (1:0)

Branky: 29. Higuaín, 69. Insigne - 87. vlastní Zuňiga. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ŽK: Behrami, Britos, Insigne – Schmelzer. ČK: 45.+1 Weidenfeller (Dortmund).

Neapol: Reina – Maggio, Britos, Albiol, Callejón – Zúñiga, Behrami, Inler, Hamšík (90. Mesto), Insigne (75. Mertens) - Higuaín (77. Panděv).

Dortmund: Weidenfeller – Grosskreutz, Subotič, Hummels (45. Aubameyang), Schmelzer – Blaszczykowski (45. Langerak), S. Bender - Mchitarjan (73. Hofmann), Reus, Sahin – Lewandowski.