úterý 17. října 2017 Hedvika
Předkolo Ligy mistrů

Arsenal doma vyhrál 2:0 a postoupil do hlavní fáze Ligy mistrů

Londýn – Arsenal do odvetného utkání vstupoval s komfortním tříbrankovým náskokem a o postup do hlavní fáze ho mohl připravit jen nevídaný kolaps. Co víc, hráči v červenobílém hráli zkušeně, ze zabezpečené obrany a navíc si připravovali gólové příležitosti. Jednu z nich v 22. minutě proměnil Ramsey, který se posléze trefil i v druhé půli, když zužitkoval Walcottovu přihrávku. Fenerbahce naproti tomu v ofenzivě nepřesvědčilo a z Londýna si odváží porážku 0:2. Soutěž pro turecké mužstvo končí, Arsenal jde po celkovém výsledku 5:0 dále. Utkání jste mohli sledovat v podrobném on-line přenosu. Hrály se i další zápasy, postoupit se povedlo Junově Austrii, naopak Tomáš Necid a jeho PAOK Soluň po předkole končí.

0.

Hezký večer u on-line přenosu z odvety předkola Ligy mistrů. Arsenal si v prvním zápase nastřádal velkorysý tříbrankový náskok, který nyní bude hájit na svém vlastním hřišti. V základních sestavách ani jednoho z týmů nenajdeme české zástupce. Tomáš Rosický je na arsenalské lavičce, Michal Kadlec se mezi náhradníky Fenerbahce nedostal.

0.

Arsenal: Szczesny - Jenkinson, Sagna, Mertesacker, Monreal - Wilshere, Ramsey, Cazorla, Walcott, Podolski - Giroud

Fenerbahce: Demirel - Gonul, Bruno Alves, Korkmaz, Erkin - Sahin, Baroni, Meireles, Kuyt, Emenike - Sow.

1.

Fenerbahce rozehrává, odvetné utkání započalo.

2.

Mertesacker, který dnes nosí kapitánskou pásku, zahrál na roh.

2.

Po Mertesackerově zákroku následuje další roh.

3.

I tentokrát si Arsenal poradil, konkrétně Giroud odhlavičkoval míč z nebezpečí. Domácí zahajují svou kombinaci.

5.

Obrana Arsenalu sice poněkud nešikovně, nicméně nakonec úspěšně zastavila probíjejícího se Emenikeho.

7.

Wilshere si na sebe upletl bič, když se snažil projít přes trojici protihráčů. Míč však Arsenal brzy získal zpět a hráči vytvořili slušnou pozici pro Walcotta, který však stál v mírném ofsajdu.

8.

Jestli Fenerbahce chtělo brzy vstřelit branku, tak styl hry tomu příliš neodpovídá. Stoper Alves nyní rozehrál na Emenikeho, jehož centr však nikoho ze spoluhráčů nenašel. Monreal na levém kraji pak získal míč zpět pro domácí, když na něho byl spáchán útočný faul.

10.

Mertesacker vyřešil problémy arsenalské obrany, které zatápěl pronikající Sow.

12.

Arsenal celkově vzato působí jistě, hráči kombinují, trenéra Wengera zamrzela snad jen nepřesná přihrávka Cazorly na Girouda, který mohl jít jeden na jednoho.

12.

První šance zápasu. Meireles posílal oblouček přes Szczesného, polský brankář však zasáhl.

13.

Předchozí situaci zavinila špatná rozehrávka pravého beka Carla Jenkinsona.

16.

První střela i pro Arsenal, Walcott však nevystrašil tureckého brankáře. Mířil jen do středu branky. Demirel v bráně Fenerbahce pak vyběhl včas i proti sprintujícímu Podolskému.

17.

Cazorla skvěle prostrčil balón mezi dvěma protihráči, Ramsey následně posunul na Girouda. Jeho technický obstřel však skončil zhruba metr od pravé tyče.

20.

Meireles dlouhým pasem hledal pravé křídlo, souhra Fenerbahce poté nicméně brzy skončila na přesném centrovaném balónu. Právě hra přes Gökhana či Sowa na pravé straně hřiště je jednoznačně rozeznatelným stylem hry Fenerbahce - centrované míče pak hledají Emenikeho na hrotu.

21.

Domácí se nikam netlačí a v poklidu kombinují. Míč se dostal i k Podolskému, jehož ve vzdálenosti nějakých 30 metrů od branky fauloval Emenike. Následuje přímý kop.

22.

Walcott trefil jen zeď.

22.

Sahin na druhé straně páli z 25 metrů mimo Szczesného tyče.

25.

Arsenal rozjel rychlou kombinace, na jejím konci však byly rukavice vyběhnutého Demirela.

1 2 3 4 »

Arsenal, jehož kapitánem byl pro toto utkání Per Mertesacker, započal v poklidu a ani hostující Fenerbahce se do útoku příliš nehnalo. Přitom právě hosté k tomu měli všechny důvody, vždyť si z prvního utkání odvezli tříbrankové manko. Hrozili snad jen kombinacemi z pravé strany, kde se o přesný centr snažil agilní Sow. Jeho centrované balóny však pohříchu příliš často končily na hlavách a kopačkách arsenalských obránců.

Pak už se radovali domácí. Ve 22. minutě totiž Ramsey dorazil míč za Demirela v brance Fenerbahce – ten se snažil proti příhodně postavenému záložníkovi zasáhnout a vrhl se po směru střely, Ramsey však byl dostatečně důrazný. Arsenal tak vedl a jeho průběžné vedení narostlo již na čtyři branky.

Změnit to mohl posléze už v závěru poločasu Emenike, který se přihnal z levé strany nekryté bekem Jenkinsonem. Jeho pokus však Szczesny usměrnil na svou pravou tyč, od níž míč letěl zpět do hřiště. Z dalších příležitostí tureckého mužstva vyčnívá snad jen Alvesův přímý kop, který však letěl přece jen o nějaký ten metr mimo. Arsenal po první půli vedl 1:0.

V úvodu druhých 45 minut to už od počátku vypadalo, že Fenerbahce nemá síly pokusit se o obrat z nevídaných. Hostující hráči si nevypracovali prakticky žádnou příležitost a zaujal z jejich řad snad jen Emenike, který si vpravdě poněkud komicky šel pro faul v pokutovém území. Svou roli však sehrál nešikovně, Szczesny se ho nedotkl a Emenike dostal jen žlutou kartu. Na druhé straně zahrozil Walcott z přímého kopu – jeho snad první povedená standardní situace v utkání skončila na horní tyčce turecké branky.

O pár minut později už se Arsenal radoval podruhé a znovu díky Ramseymu, který zužitkoval Walcottovu přihrávku z pravé strany. Vedení 2:0 však na situaci domácích ani hostů již příliš neměnilo – Fenerbahce rezignovalo již dávno, Arsenalu šlo jen o počet branek v turecké síti. Výsledkem 2:0 také zápas nakonec skončil a Arsenal se raduje z postupu do hlavní fáze letošního ročníku Ligy mistrů, Fenerbahce čeká Evropská liga.

Arsenal - Fenerbahce

Necidova Soluň vypadla, Austria i s Junem jde dále

Poslední krok nezvládl PAOK Soluň. Řecké mužstvo se střídajícím Tomášem Necidem doma podlehlo 2:3 Schalke, které i v oslabení odčinilo remízu 1:1 z Gelsenkirchenu. Schalke poslal do vedení dvě minuty před přestávkou Szalai. Za domácí posléze vyrovnal Athanasiadis a soluňské šance poté zvýšil v 64. minutě vyloučený Jones, krátce poté však skóroval jeho spoluhráč Draxler.

V 79. minutě, když už byl na trávníku Necid, vyrovnal Katsuranis, ale poslední slovo mělo znovu Schalke. V poslední minutě jeho postup stvrdil svým druhým zásahem Maďar Szalai. Velké satisfakce tak nakonec nedosáhl trenér PAOK Huub Stevens, jenž byl loni v prosinci v Schalke odvolán.

Hráči Austrie slaví postup

Austrii s Junem na kraji zálohy se vydařil úvod, když už v páté minutě skóroval Mader. Dinamo ale zápas ještě v prvním poločase zdramatizovalo. Po půlhodině hry vyrovnal Brozovič a krátce před pauzou otočil skóre Fernándes. V 70. minutě zvýšil Bečiraj na 1:3 a za tohoto stavu šel dál záhřebský tým. Ostudu rakouského mistra ale odvrátil brankou z 82. minuty střídající Kienast po několika okamžicích na hřišti.

Do hlavní fáze elitní soutěže postupují také Basilej a Steaua Bukurešť. Švýcarský celek zdolal 2:0 bulharský Ludogorec Razgrad, na jehož hřišti před týdnem vyhrál vysoko 4:2. Steaua hrála 2:2 na půdě Legie Varšava a po úvodní domácí remíze 1:1 jde dál.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Arsenal - Fenerbahce Istanbul 2:0 (1:0)

Branky: 25. a 72. Ramsey. První zápas 3:0, postoupil Arsenal.

Austria Vídeň - Dinamo Záhřeb 2:3 (1:2)

Branky: 5. Mader, 82. Kienast - 33. Brozovič, 43. Fernándes, 70. Bečiraj. ČK: 90.+2 Soudani (Záhřeb). První zápas 2:0, postoupila Austria.

Basilej - Ludogorec Razgrad (Bul.) 2:0 (1:0)

Branky: 11. Frei, 79. P. Degen. První zápas 4:2, postoupila Basilej.

Legia Varšava - Steaua Bukurešť 2:2 (0:2)

Branky: 27. Radovič, 90.+4 Rzezniczak - 7. Stanciu, 9. Piovaccari. První zápas 1:1, postoupila Steaua.

PAOK Soluň - Schalke 2:3 (0:1)

Branky: 53. Athanasiadis, 79. Katsuranis - 43. a 90. Szalai, 67. Draxler. ČK: 64. Jones (Schalke). První zápas 1:1, postoupilo Schalke.