sobota 16. prosince 2017 Albína
Liga mistrů

Dortmund je prvním finalistou Ligy mistrů, přestože prohrál s Realem 0:2

aktualizováno 30. 4. 2013 23:28

Madrid - Finále Ligy mistrů zná svého prvního účastníka. Je jím Borussia Dortmund, která vydržela závěrečný nápor Realu Madrid a postoupila tak i přes porážku na Estádio Bernabéu 0:2. Ve vypjatém utkání plném šancí se dlouho neprosadil žádný tým, góly přišly až v závěrečné desetiminutovce. Nejdříve se prosadil Benzema a nedlouho poté i Sergio Ramos, na třetí rozhodující úder se však již fotbalisté Realu nezmohli. Dortmund se tak do finále Ligy mistrů probojoval poprvé po šestnácti letech, kdy soutěž vyhrál.

Dortmund slaví postup do finále Ligy mistrů
  • Dortmund slaví postup do finále Ligy mistrů autor: Gonzalo Arroyo Moreno, zdroj: Getty Images http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Sergio Ramos střílí druhý gól do sítě Dortmundu autor: Alberto Di Lolli, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Karim Benzema se postaral o první trefu Realu Madrid autor: Alberto Di Lolli, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

On-line přenos (ukončen):

0.

Vítejte u on-line přenosu ze zápasu Real Madrid - Borussia Dortmund. Přes velkou porážku v Německu jsou fanoušci Realu na zápas nažhavení, na Estádio Bernabeu panuje vynikající atmosféra.

0.

Sestava Realu: Diego López - Essien, Ramos, Varane, Coentrao - Xabi, Modric - Özil, Di Maria, Ronaldo - Higuaín.

Sestava Dortmundu: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Bender - Blaszczykowski, Götze, Reus - Lewandowski

4.

Obrovská šance Higuaína, který se po prostrčeném míči mezi dvěma obránci ocitl ve stoprocentní šanci, zblízka však Weidenfellera neprostřelil.

6.

Dortmund vypíchl míč ve středu hřiště a snažil se vypracovat rychlý průnik po pravé straně, přízemní centr na Lewandowskiho však vypíchl Varane.

7.

Zblokovaný centr Di Márii, z něhož vyvstal již třetí rohový kop Madridu během prvních sedmi minut.

8.

Madrid drží míč na polovině Dortmundu, nepovedený centr však ještě tečoval Subotič na další roh Realu.

9.

Znovu dobrá příležitost Realu, po pravé straně se proháčkoval Özil, přenechal Ronaldovi, ten však vystřelil vysoko nad.

11.

Real hraje s obrovským nasazením, Schmelzer fauloval pronikajícího Higuaína. Centr Özila z přímého kopu poslal Ronaldo hlavičkou těsně vedle, ale veškeré vzrušení bylo zbytečné, portugalský forvard již byl v ofsajdu.

12.

Hned zkraje bude muset Götze střídat, ještě však ke změně v sestavě nedošlo. Rozcvičuje se Grosskreutz.

14.

Parádní šance na obou stranách, míč však nestačili ze vzduchu pořádně nasměrovat ani Lewandowski, ani Ronaldo.

15.

Ještě větší šance Özila! Po krásné narážečce se ocitl sám před bránou, míč poslal k bližší tyči... avšak těsně vedle. Dortmund je na lopatkách.

16.

Zraněného Maria Götzeho střídá Kevin Grosskreutz.

18.

Dortmund se snaží alespoň trochu držet míč a zpomalit tempo, avšak nedaří se mu to. Míče ztrácí po intenzivním presinku Madridu, který neustále vyráží do bleskových protiútoků. Zatím však chybí přesnost - ať už ve finální přihrávce, či v zakončení.

20.

Real v prvních dvaceti minutách totálně přejíždí svého soupeře, ale nejméně tři tutové šance nedokázal proměnit. Gól by přitom potřeboval co nejdříve. Teď po rychlé mezihře přišla střela Ronalda, ta však byla na útočníkovy poměry velmi krotká.

22.

Konečně pokus Dortmundu o devastující protiútok, který vestfálskému týmu tak vycházel v minulém kole. Varane však výborně vypíchl míč pronikajícímu Blaszczykowskému na hranici pokutového území.

24.

Ačkoliv toho Dortmundu zatím příliš mnoho nevychází, začal již lépe bránit prostor kolem pokutového území a více hrozit z protiútoků. Madrid je však přes velký důraz na útočnou hru dobře připraven i směrem dozadu.

26.

Zblokovaná střela Di Maríi po průniku Ronalda po levé straně. Dortmund teď drží míč ve středu hřiště. Madrid je nesmírně agresivní, Coentrao teď po šlapáku na Lewandowského obdržel žlutou kartu.

27.

Subotič se zčistajasna objevil u levé tyče Realu a snažil se o zakončení, to však bylo jen do boční sítě Lopézovy brány.

30.

Vyčerpávající první půlhodina zápasu pomalu končí, oba týmy nyní mají problémy s vypracováním šancí, čím více se o ně snaží, tím více hru provázejí nepřesnosti. Dortmund se snaží hru kouskovat a alespoň trochu pozdržet při přerušení hry.

33.

Více než pět přihrávek Dortmundu na polovině soupeře v podstatě nelze napočítat, hráči Realu ihned efektivně napadají. Už se však ze své poloviny dostávají hůře než v prvních fázích zápasu, a to i díky tomu, že k nim dortmundští fotbalisté lépe přistupují a znemožňují rozehrávku.

1 2 3 4 »

Domácí před osmdesátitisícovou návštěvou na stadionu Santiaga Bernabéua soupeře od začátku zatlačili a ve čtvrté minutě si vypracovali první gólovou šanci, Higuaína však zblízka vychytal gólman Weidenfeller. Na druhé straně se poprvé připomněl autor čtyř branek z prvního zápasu Lewandowski, jenže zamířil do náručí připraveného brankáře Lopéze.

Real byl mnohem aktivnější. Weidenfeller se musel činit i ve 13. minutě, když vyrazil Ronaldův volej doprostřed branky. Krátce nato po slibném samostatném úniku nemířil přesně domácí Özil. Dortmund, který už ve 14. minutě přišel o zraněného Götzeho, se z rychlého nástupu "Bílého baletu" vzpamatoval a v dalším průběhu prvního poločasu ho už do větších příležitostí nepustil.

Pět minut po přestávce mohl Lewandowski hosty ještě více přiblížit finále, ale po Reusově přistrčení napálil tvrdou střelou jen břevno. Španělské mužstvo pak udržel ve hře brankář López, jenž ve stoprocentní šanci vychytal Gündogana.

Hráči Realu "vykřesali" naději až v 83. minutě, kdy se trefil ranou pod břevno střídající Benzema. Real důležitý gól povzbudil a zaskočenou Borussii sevřel v její šestnáctce. Dvě minuty před koncem ještě Benzemu vychytal dalším výborným zákrokem Weidenfeller. Druhý gól domácí přidali v 88. minutě po další tvrdé ráně Ramose, Dortmund však v dramatickém nastavení postupový výsledek udržel.

Trenér Dortmundu Jürgen Klopp
Více fotek
  • Dortmundské oslavy triumfu v semifinále Ligy mistrů autor: Lars Baron, zdroj: Getty Images http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4625/462412.jpg
  • Oslavy dortmundského triumfu v semifinále LM autor: ALBERTO MARTIN, zdroj: EPA http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4625/462413.jpg

"Dnes jsme hráli jako tým s charakterem a touhou a mohli jsme to dokázat. Pořád mám v hlavě první zápas, ve kterém jsme hráli velmi špatně a teď za to pykáme," uvedl kouč Realu José Mourinho. Litoval, že rozhodčí nevyloučil Matse Hummelse za ruku v pokutovém území. "Měl dostat rovnou červenou kartu, pak bychom hráli dvacet minut v početní převaze a utkání by nabralo jiný směr," prohlásil Mourinho.

"Zklamal mě můj oblíbený rozhodčí - Howard Webb. Nezachoval se jako sudí, ale jako človek. Protože kdyby mu dal červenou, Hummels by zmeškal finále," dodal portugalský kouč. "Už v Dortmundu jsme měli hrát jako dnes. Cítíme s fanoušky. Je to škoda, byli jsme tak blízko. Zaplatili jsme za neproměněné šance z prvního poločasu," litoval obránce Sergio Ramos.

Sestřih utkání Real Madrid - Borussia Dortmund

Borussia brala i přes porážku postup za naprosto zasloužený. "Na konci to bylo těsné, ale předtím jsme mohli skórovat a rozhodnout. Dosáhli jsme celkového výsledku 4:3 a zaslouženě jsme ve finále," řekl kouč Dortmundu Jürgen Klopp. "O Wembley jsem ještě nepřemýšlel. Teď pojďme slavit a na finále můžeme myslet zítra," doplnil záložník Kevin Grosskreutz.

Real Madrid - Borussia Dortmund 2:0 (0:0)

Branky: 83. Benzema, 88. Ramos. Rozhodčí: Webb (Angl.). ŽK: Coentrao, Higuaín, Ramos, Khedira - Gündogan, Bender, Weidenfeller. Diváci: 80 350. První zápas: 1:4, postoupil Dortmund.

Real: López - Essien, Varane, Ramos, Coentrao (57. Kaká) - Modrič, Alonso (67. Khedira) - Di María, Özil, Ronaldo - Higuaín (57. Benzema). Trenér: Mourinho.
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Gündogan, Bender (90.+1 Santana) - Blaszczykowski, Götze (14. Grosskreutz), Reus - Lewandowski (87. Kehl). Trenér: Klopp.