úterý 17. října 2017 Hedvika
KVALIFIKACE MS

Německo nemělo problém ani se Severními Iry, Slováci přejeli Skotsko

aktualizováno 11. 10. 2016 23:48

Hannover - Fotbalisté Německa potvrzují svoji roli favoritů v "české" skupině C. I ve třetím zápase dosáhli bez větších potíží na tři body a dosud drží čisté konto. Tabulku vedou o dva body překvapivě před Ázerbájdžánem. Norsko zdolalo outsidera San Marino 4:1 a získem prvních bodů se posunuli na čtvrté místo před českou reprezentaci. Fotbalový trpaslík San Marino zůstalo na chvostu tabulky bez bodu.

Němci slaví kvalifikační výhru nad Severním Irskem

Němcům se povedla první dvacetiminutovka, v níž vstřelili dvě branky. Nejprve se prosadil Draxler po přihrávce od Müllera, který se podílel na šesti z osmi gólů německé reprezentace v této kvalifikaci: čtyři dal a na dva přihrál.

O chvíli později přidal druhou branku Khedira, který skóroval poprvé od semifinále MS 2014 v Brazílii, kde přispěl k demolici domácího týmu 7:1. Německý trenér Joachim Löw zaznamenal 94. výhru na lavičce reprezentace a vyrovnal tak rekord Seppa Herbergera.

Za výkon v posledních dvou kvalifikačních zápasech Löw své svěřence pochválil, našel však i nedostatky. "Ani za stavu 2:0 Severní Irové obranu úplně neotevřeli, takže to nebylo tak snadné. V posledních 15 minutách prvního poločasu jsme se v obraně dostali do situací jeden na jednoho, což bylo trochu ledabylé," zhodnotil.

Sestřih utkání Německo - Severní Irsko

Brankář vítězů Manuel Neuer prohlásil, že zápas proti České republice byl o něco lepší. "Ale Severní Irové nám to udělali trochu těžší. V druhém poločase jsme hru kontrolovali. Chyběl tomu možná ten třetí gól, abychom byli ještě šťastnější," uvedl. Jistotu postupu na světový šampionát ale podle něj Němci ještě nemají. "Víme z poslední kvalifikace na ME, že se může vždy stát cokoliv, a před námi jsou ještě nebezpečné duely," dodal.

Norsko se nenachází v optimální formě a potvrdilo to i proti San Marinu. Od 11. minuty sice Norové vedli, pomohl jim k tomu ale vlastním gólem Davide Simoncini. Krátce po přestávce navíc vyrovnal Stefanelli a San Marino se radovalo z gólu poprvé od září 2015, kdy v rámci kvalifikace na evropský šampionát podlehlo 1:2 v Litvě.

Skandinávský celek ale přece jen "povinné" tři body získal a výraznou měrou k tomu pomohli střídající hráči. Z nich se prosadili Diomande a Samuelsen, další gól přidal útočník anglického Bournemouthu King.

Slovensko se už v prvním dějství zápasu se Skotskem dostalo do několika nadějných situací. S většinou si poradil gólman hostů Marshall, na Makovu dorážku z 18. minuty ale stačit nemohl. Slovenský tým se prosadil po 423 minutách.

Po změně stran domácí definitivně rozhodli o zisku prvních bodů v kvalifikaci. Druhý gól v zápase dal záložník Zenitu Petrohrad Mak, na 3:0 posléze upravil Nemec.

Oslavy slovenského gólu proti Skotsku
Více fotek
  • Oslavy slovenského gólu proti Skotsku autor: Radovan Stoklasa, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/70/6935/693452.jpg
  • Němci slaví kvalifikační výhru nad Severním Irskem autor: Kai Pfaffenbach, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/70/6935/693444.jpg

Slovinci byli velmi blízko otevření skóre proti Anglii v desáté minutě. Nejprve proti Bezjakovi dobře vyběhl brankář Hart, posléze Kurtič trefil tyč. Devětadvacetiletý gólman Hart se zaskvěl zejména v druhém poločase, kdy reflexivně zasáhl po slovinských standardkách. Až v závěru se do šancí dostali také hosté, stav ale zůstal bez branek, a Anglie tak po více než třech letech v kvalifikaci nevyhrála.

Ve skupině E porazilo Polsko 2:1 Arménii. V páté minutě nastavení rozhodl Lewandowski, jenž se v kvalifikaci trefil už čtyřikrát. Černá Hora zvítězila 1:0 v Dánsku zásluhou Bečiraje a vede tabulku, Kazachstán remizoval 0:0 s Rumunskem.

Kvalifikace na MS 2018 ve fotbale:

Skupina C:

Ostrava-Vítkovice: ČR - Ázerbájdžán 0:0 Rozhodčí: Jug - Klančnik, Vidali (všichni Slovin.). ŽK: V. Kadlec - Aleskerov, Šejdajev. Diváci: 12 148.
Sestavy: ČR: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok, Brabec, Sýkora - Skalák (74. Zmrhal), Dočkal, Droppa, Krejčí (64. Petržela) - Schick (66. Škoda), V. Kadlec. Trenér: Jarolím. Ázerbájdžán: K. Agajev - Mirzabekov, Medveděv, Gusejnov, Dašdemirov - Garajev - Gurbanov (87. Abdullajev), Nazarov, Amirgulijev, Aleskerov (71. Ramazanov) - Šejdajev (90. Eddy). Trenér: Prosinečki.

Hannover: Německo - Severní Irsko 2:0 (2:0) Branky: 13. Draxler, 17. Khedira. Rozhodčí: Tagliavento (It.).
Sestavy: Německo: Neuer - Kimmich, Boateng (69. Mustafi), Hummels, Hector (81. Volland) - Khedira, Kroos - Müller, Özil (46. Gündogan), Draxler - Götze. Trenér: Löw. Severní Irsko: McGovern - Hodson, Hughes, McAuley, J. Evans, Ferguson - Davis - C. Evans, Ward (61. McGinn), Norwood (73. McNair) - Magennis (76. Lafferty). Trenér: O'Neill.

Oslo: Norsko - San Marino 4:1 (1:0) Branky: 11. vlastní D. Simoncini, 77. Diomande, 82. Samuelsen, 84. King - 54. Stefanelli. Rozhodčí: Bastien (Fr.).
Sestavy: Norsko: Jarstein - Svensson, Strandberg, Hovland, Aleesami - Skjelbred, Selnäs, Tettey (67. Samuelsen), Berget (74. Sörloth) - Henriksen (46. Diomande), King. Trenér: Högmo.
San Marino: A. Simoncini - Brolli, F. Vitaioli, D. Simoncini, Della Valle, Rinaldi (46. Berardi) - Valentini (68. Hirsch), Tosi, Mazza - Zafferani - Stefanelli (83. Selva). Trenér: Manzaroli.

Skupina E:

Astana: Kazachstán - Rumunsko 0:0 Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Varšava: Polsko - Arménie 2:1 (0:0) Branky: 48. vlastní Mkojan, 90.+5 Lewandowski - 50. Harojan. Rozhodčí: Kružliak (SR). ČK: 30. Andonjan (Arménie).

Kodaň: Dánsko - Černá Hora 0:1 (0:1) Branka: 32. Bečiraj. Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

Skupina F:

Lublaň: Slovinsko - Anglie 0:0 Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

Vilnius: Litva - Malta 2:0 (0:0) Branky: 76. Černych, 84. Novikovas z pen. Rozhodčí: Manzano (Šp.). ČK: 82. Caruana (Malta). Trnava: Slovensko - Skotsko 3:0 (1:0) Branky: 18. a 56. Mak, 68. Nemec. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).