neděle 20. srpna 2017 Bernard
Evropská liga

AS Řím nevyzrál na Feyenoord, před zápasem řádili fanoušci ve městě

aktualizováno 19. 2. 2015 21:15

Řím – Fotbalisté AS Řím remizovali v prvním utkání jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy s Feyenoordem Rotterdam 1:1. V prvním poločase se trefil ve 22. minutě po hezké akci Tottiho jeho kolega Gervinho, ve druhém dějství ale Kazim Richards srovnal na 1:1 a vytvořil tak pro svůj celek do odvety lepší výchozí pozici. Zápas jsme sledovali v podrobné textové on-line reportáži. Další italský klub v soutěži Neapol deklasovala venku turecký Trabzonspor 4:0 a už počtvrté v řadě v soutěži neinkasovala. Young Boys Bern, který stejně jako italský celek postoupil ze "sparťanské" základní skupiny I, nestačil ani s Janem Lecjaksem v sestavě na Everton a prohrál 1:4.

Základní sestavy:

AS Řím: Skorupski; Torosidis, Manolas, Mapou, Cholevas; Pjanic, De Rossi, Nainggolan; Verde, Totti, Gervinho.

Feyenoord Rotterdam: VermeerWilkshire, Boulahrouz, Kongolo, NelomEl Ahmadi, Immers, ClasieToornstra, Richards, Trindade de Vilhena.

--:--

Oba dva celky se v poslední době potýkají s úpadkem formy, ale jasným favoritem jsou domácí.

--:--

Hráči vstupují na plochu Olympijského stadionu v Římě.

--:--

V hledišti je pět tisíc fanoušků nizozemského Feyenoordu.

--:--

Stadionem dozněla hymna Evropské ligy, utkání začne za okamžik.

1.

Duel právě začal, Římané hned vyrazili do útoku.

2.

Hosté se propracovali do obrany AS a vybojovali první roh.

3.

Toornstra mířil těsně před vápno, míč se dostal k Tottimu, ale vyběhnuvší gólman Vermeer hned pacifikoval.

4.

Feyenoord s rozehrávkou nespěchá, Řím je vysunutý hodně vysoko.

5.

S El Ahmadiho centrem si Immers neporadil dobře, hlavička šla mimo.

6.

Gervinho v ofsajdu po pozdní přihrávce Pjaniče.

7.

Gervinho si hezky naběhl před Vermeera, dostal od Verdeho prudkou přihrávku zprava, kterou však nezpracoval nejlépe.

11.

Brejk a další šance. K Tottimu propadl Torosidisův centr ke vzdálenější tyči, jenže nedokázal zakončit. Pjanič vzápětí zkoušel volej, i ten zůstal bez vyústění.

13.

Tottiho přihrávka na Gervinha skončila zamotaná v nohách reprezentanta z Pobřeží slonoviny.

14.

Polák Skorupski hasil akci Feyenoordu a činil tak poměrně nejistě. Jedná se teprve o jeho třetí vystoupení v evropském poháru. V AS je normálně brankářskou dvojkou.

15.

Nizozemci zkoušeli rychlou souhru na jeden dotek, propracovali se až do vápna, ale akci zhatil Toornstra, který fauloval.

16.

Feyenoord měl zatím míč na kopačkách v 65 procentech hrací doby.

17.

Žlutou kartu bere Wilkshire, který stáhl za dres k zemi Gervinha. Wilkshire tak přijde o odvetu.

20.

Míč stále zůstává na kopačkách Feyenoordu, hráči AS jej odebírají pouze za cenu autu.

22.

Gól! AS Řím vede 1:0, trefil se Gervinho.

1 2 3 4 »

AS Řím byl za svoji aktivitu od začátku zápasu nejprve odměněn Gervinhem, jenž se v sedmi zápasech EL podílel na pěti gólech Římanů: čtyřikrát skóroval a jednou asistoval. Feyenoord inkasoval v evropské soutěži po 306 minutách. V 55. minutě vyrazil domácí brankář Skorupski Immersovu hlavičku pouze ke Kazimovi-Richardsovi a ten zajistil Feyenoordu remízu 1:1. Opakované záběry však ukázaly, že branka neměla být uznána kvůli ofsajdu.

Atmosféru před utkáním narušily násilnosti nizozemských fanoušků, několik policistů bylo zraněno a 23 zatčených chuligánů bezpečnostní složky pozatýkaly. Agresivní skupina několika stovek většinou opilých příznivců nizozemského týmu zaútočila na policii světlicemi, lahvemi a dalšími předměty v centru italské metropole. Tam poničila také nedávno zrestaurovanou proslulou Fontanu della Barcaccia.

Souhrn dalších zápasů najdete zde.

Na večerní zápas na Olympijském stadionu dorazilo okolo šesti tisíc nizozemských fanoušků. Podle policie se různé incidenty odehrávaly v Římě od středečního večera. Desítka fanoušků skončila v cele předběžného zadržení, dalších osm bylo ve zrychleném řízení odsouzeno k pokutám ve výši 45 000 eur za urážky úřední osoby. Také dostali zákaz vstupu na stadion a byli vykázáni z města.

Ve fontáně pod Španělskými schody plavaly lahve od piva a další odpadky. "Co se v těchto hodinách v Římě odehrálo, je ostuda a není možné to tolerovat," prohlásil starosta metropole Ignazio Marino.

Neapol si vytvořila pohodlný náskok už v první půlhodině a výraznou měrou k němu přispěla zimní posila ze Sampdorie Janov Gabbiadini. Třiadvacetiletý útočník si připsal asistenci na gól Higuaína na 2:0 a následně po přesném Mertensově centru v 27. minutě vstřelil další branku Partenopei.

Mertens mohl v závěru navýšit náskok hostů, pokutový kop nařízený po faulu Atika ale nevyužil. Čtvrtého gólu se Italové přesto dočkali, v nastavení se trefil Zapata. Trabzonspor ani na pátý pokus nezvládl zápas vyřazovací části Evropské ligy. Everton se poprvé utkal v soutěžním utkání se švýcarským celkem a na umělé trávě v Bernu mu to zpočátku nešlo. V desáté minutě nejlepší střelec domácích Hoarau otevřel skóre povedenou střelou zpoza šestnáctky.

Klub z Liverpoolu však na nepříznivý stav rychle zareagoval a v rozmezí 24. a 39. minuty se prosadil hned třikrát. Hvězdou zápasu byl útočník Lukaku, jenž si připsal hattrick, a jeho tým si do domácí odvety nese vedení 4:1 i díky tomu, že Hoarau neproměnil v druhém poločase penaltu.

Nizozemský útočník Bas Dost ve službách Wolfsburgu potvrdil formu z posledních duelů a na výhře 2:0 se Sportingem Lisabon se podílel oběma brankami. Dost vstřelil v roce 2015 už devět soutěžních gólů. Ondřej Mazuch ani Jan Laštůvka se nezapojili do utkání Dněpropetrovsku s Olympiakosem Pireus, jež skončilo 2:0.

Úvodní zápasy 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Young Boys Bern - Everton 1:4 (1:3)

Branky: 10. Hoarau - 24., 39. a 58. Lukaku, 28. Coleman. ČK: 63. Stones (Everton).

FC Turín - Bilbao 2:2 (2:1)

Branky: 18. a 42. López - 9. Williams, 73. Gurpegi. Wolfsburg - Sporting Lisabon 2:0 (0:0) Branky: 46. a 63. Dost.

Dněpropetrovsk - Olympiacos Pireus 2:0 (0:0)

Branky: 50. Kankava, 54. Rotan.

Trabzonspor - Neapol 0:4 (0:3)

Branky: 6. Henrique, 20. Higuaín, 27. Gabbiadini, 90.+2 Zapata.

AS Řím - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:0)

Branky: 22. Gervinho - 55. Kazim-Richards.

PSV Eindhoven - Zenit Petrohrad 0:1 (0:0)

Branka: 64. Hulk.