středa 22. listopadu 2017 Cecílie
Evropská liga

Liberci v odvetě s Alkmaarem upřeli penaltu, po remíze v pohárech končí

aktualizováno 27. 2. 2014 23:20

Alkmaar - Fotbalisté Liberce si osmifinále Evropské ligy nezahrají. Severočeši v odvetě úvodního kola vyřazovací fáze v Alkmaaru remizovali 1:1, ale k postupu jim to nestačilo. Po domácí porážce 0:1 před týdnem jejich cesta soutěží od 2. předkola skončila. Skóre stejně jako U Nisy otevřel kapitán AZ Nick Viergever, v 72. minutě srovnal Jevgenij Budnik, ale postupovou trefu hosté nepřidali. Utkání jste mohli sledovat v podrobné on-line reportáži.

--:--

Dobrý večer, vítejte u on-line reportáže z utkání Alkmaar - Liberec.

--:--

Sestava fotbalistů Liberce: Hroššo - Coufal, Kováč, Rajnoch, Fleišman - Šural, Pavelka, Rybalka, Jarolím, Frýdek - Budnik.

--:--

V Nizozemsku během dne pršelo a asi hodinu před zápasem se přihnala bouřka.

--:--

Trenér libereckých fotbalistů Jaroslav Šilhavý se rozhodl v odvetném zápase Evropské ligy v Alkmaaru udělat změnu mezi tyčemi a místo Přemysla Kováře postavil Slováka Lukáše Hrošša. Jeho nasazení se Slovanu vyplatilo v prosinci v posledním utkání základní skupiny v Estorilu, kde přispěl k výhře 2:1 a k postupu.

--:--

AZ Alkmaar: Esteban – Reijnen, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever (C) – Gudelj, Ortiz, Elm – Beerens, Jóhannsson, Gudmundsson.

1.

Utkání bylo zahájeno. Domácí tým se ujal rozehrávky. Jako první se balonu dotkl útočník Jóhannsson a uvedl jej do hry.

3.

Coufal se podél pravé postranní čáry zkoušel probíjet vpřed. Obrana Alkmaaru mu to však nedovolila.

5.

Dlouhý pas domácích pohlídal Rajnoch. Liberec míč vzápětí ztratil, ale rychlý přechod Alkmaaru do protiútoku nebezpečný nebyl.

6.

Reijnen se na pravé straně dostal až k centru. Ten ale doputoval jen do míst, kde stál připravený Hroššo.

8.

Po faulu na Rybalku se do vápna tlačil Budnik, leč neúspěšně.

10.

Liberec uhlídal první roh domácích a z následného brejku mohl zahrozit. Osamocený Budnik byl faulován a Liberec má standardní situaci.

11.

Nic z ní však nevytěžil. Centr Frýdka srazila obrana domácích.

13.

Středová trojice Rybalka, Pavelka, Jarolím zkouší fotbalově překonat zálohu Alkmaaru. Vypadá to, že si budou rozumět.

14.

Dobrý centr Beerense hlavičkoval Gudelj. Hroššo kryl.

16.

Jóhannsson v nadějné příležitosti pálil nad. Šural totiž nezachytl průnik hbitého Reijnena.

19.

Alkmaar právě vstřelil branku.

19.

Liberečtí neubránili roh a po hlavičce kapitána Viergevera prohrávají 0:1.

20.

Mohlo být vyrovnáno! Rajnoch si naběhl na přihrávku Šurala, ale Esteban se vyznamenal.

21.

Liberec teď k postupu potřebuje vstřelit dvě branky.

24.

Alkmaar kombinuje na domácí polovině a nikam nespěchá.

1 2 3 4 5 »

Alkmaar tak v rozmezí tří let vyřadil oba severočeské sousedy, v létě 2011 přešel v předkole přes Jablonec. Liberec, který si zahrál v Evropě vyřazovací část po dlouhých dvanácti letech od postupu do čtvrtfinále Poháru UEFA, začal podobně jako před týdnem opatrně. Také sedmý celek nizozemské ligy se s náskokem 1:0 nikam nehnal, a tak se na úvodní náznak šance čekalo čtvrt hodiny. Pak si Jóhannsson narazil s Beerensem, ale z první pálil nad.

Za čtyři minuty už hosté prohrávali. V předchozích dvou jarních duelech inkasovali Severočeši všechny tři branky po standardkách, ale nepoučili se z toho. Po rohovém kopu zůstal nepokrytý Viergever a hlavičkou překonal slovenského gólmana Hrošša, který v brance dostal přednost před Kovářem. V tu chvíli Slovan potřeboval k postupu dvakrát skórovat.

Liberečtí mohli zpola zaplněný stadion záhy umlčet vyrovnáním, jenže Rajnoch po zpětné přihrávce trefil přízemní střelou z vápna pouze gólmana Estebana. Hostům pak ještě víc zkomplikovalo plány zranění Frýdka, jehož nahradil Douglas.

AZ Alkmaar - Slovan Liberec

Severočeši potřebovali k postupu vstřelit dvě branky a po přestávce přidali. V 55. minutě pálil těsně mimo Pavelka, vzápětí protáhl Estebana dalekonosným pokusem Rybalka. Alkmaar, který o víkendu podlehl v domácí lize Ajaxu Amsterodam 0:4, se chvíli jen bránil, pak ale opět zvýšil aktivitu. Definitivně rozhodnout mohl v 68. minutě Elm, proti němuž se vytáhl skvělým zákrokem Hroššo.

Šilhavý stáhl Jarolíma a do útoku poslal tradičního žolíka Pimparu, původním povoláním stopera. Liberec znovu přitlačil a osmnáct minut před koncem oživil naději na postup. Po Rybalkově rohu doklepl míč na zadní tyči do sítě Budnik a dočkal se prvního soutěžního gólu za Slovan.

Hosté ještě víc otevřeli hru, v divokém závěru přežili několik soupeřových brejků i šanci Alkmaaru po rohu a sami mohli vstřelit postupovou branku. Esteban ale tečovaný míč v závěru zázračně vyškrábl na roh po hlavičce Šurala a gól nedal Slovan ani v dlouhém nastavení po ošetřování Fleišmana, kdy míč po jeho střele skončil mimo. Před tím měl však Liberec po ruce jednoho z blokujících hráčů ve vápně kopat pokutový kop. Píšťalka ukrajinského rozhodčího Boika však zůstala němá.

Sestřih utkání AZ Alkmaar - Slovan Liberec

Jaroslav Šilhavý, trenér Liberce po zápase:

"Samozřejmě jsme zklamaní, že naše cesta Evropou skončila. Myslím ale, že v dnešním utkání naše mužstvo rozhodně ostudu neudělalo a loučíme se s Evropskou ligou se ctí. V závěru jsme tak kvalitního soupeře, jako je Alkmaar, zatlačili. Myslím, že se hodně strachovali o postup. Byli jsme hodně blízko. Musím klukům poděkovat, podali výborný výkon."

AZ Alkmaar - Slovan Liberec 1:1 (1:0)

Branky: 19. Viergever - 72. Budnik. Rozhodčí: Bojko - Kornijko, Volodin (všichni Ukr.). ŽK: Gouweleeuw, Viergever, Lewis - Coufal, Šural, Budnik. První zápas: 1:0, postoupil Alkmaar.

Alkmaar: Esteban - Reijnen, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever - Gudelj, Ortiz, Elm - Beerens (87. Poulsen), Jóhannsson (75. Lewis), Gudmundsson. Trenér: Advocaat.

Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč, Rajnoch, Fleišman - Šural, Pavelka, Rybalka, Jarolím (69. Pimpara), Frýdek (31. Douglas) - Budnik (83. Kolár). Trenér: Šilhavý.