Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Sevilla potvrdila postup v EL, ve Freiburgu zvítězila 2:0

Freiburg - Fotbalisté Freiburgu prohráli v základní skupině Evropské ligy doma se Sevillou 0:2 a jarní fázi si již nezahrají. Liberec totiž zvítězil v Estorilu 2:1 a postupuje tak z druhého místa. Němcům přitom stačilo získat stejně bodů jako Slovan, to se jim ale nepodařilo. Do vyřazovací fáze fotbalové Evropské ligy po dnešních závěrečných zápasech ve skupinách postoupily také Swansea, Oděsa, Maribor a Maccabi Tel Aviv. Jarní část Evropské ligy se losuje v pondělí, v osudí bude vedle Liberce také Plzeň. Zápas Freiburg - Sevilla jsme sledovali v on-line reportáži.

Radující se hráči Freiburgu
zdroj: ČTK/AP

Freiburgu se záložníkem Vladimírem Daridou a obráncem Pavlem Krmašem v sestavě stačilo k postupu ze skupiny H získat stejně bodů jako Liberec, který však na půdě posledního Estorilu vyhrál 2:1.

V úvodu měli víc šancí domácí. Při jedné z nich Krmaš trefil hlavičkou brankáře a Daridův centr skončil na břevnu. Španělský favorit se pět minut před pauzou dostal do vedení gólem Iborry. Na poslední čtvrthodinu naskočil na hřiště třetí Čech ve Freiburgu Václav Pilař, ani on ale nepříznivý stav nezměnil. Navíc po jeho chybě v nastavení přidal druhý gól hostů střídající Rusescu. Svěřenci Christiana Streicha nedokázali vyhrát ani své třetí domácí utkání v soutěži, Sevilla si pojistila první místo.

Oděsa v přímém souboji o postup ze skupiny B zvítězila na hřišti PSV Eindhoven 1:0. O nejtěsnější výhře hostů rozhodl v 59. minutě útočník Dja Djedje. Nizozemský tým, kterému by stačil bod, nevyužil ani závěrečnou tříminutovou přesilovku po vyloučení Riery.

Přímý duel o vyřazovací fázi EL nabídla také skupina G. V ní Dynamo Kyjev porazilo Rapid Vídeň 3:1. Hosty sice poslal už v šesté minutě do vedení Boyd, ale mezi 22. a 28. minutou otočili skóre Lens s Gusevem a dvacet minut před koncem pojistil vedení Dynama Miguel Veloso.

Maccabi Tel Aviv porazilo na svém stadionu 1:0 Bordeaux a postoupilo na úkor APOELu Nikósie, který na půdě vítěze skupiny F Frankfurtu utrpěl porážku 0:2. Reprezentační útočník Eintrachtu Václav Kadlec sledoval celý zápas jen z lavičky. Německé mužstvo vyhrálo páté z šesti utkání.

Swansea i s uzdraveným exsparťanem Wilfriedem Bonym v sestavě sice prohrála 0:1 na hřišti St. Gallenu, ale vzhledem k remíze Krasnodaru 1:1 ve Valencii jde ze skupiny A dál společně se španělským týmem.

Maribor měl nejtěžší výchozí pozici ve skupině D, protože potřeboval vyhrát nad Wiganem a zároveň porážku Waregemu s Kazaní, která již měla postup jistý. Obě podmínky se nakonec splnily. Maribor zdolal druholigového anglického soupeře 2:1 a Zulte doma podlehlo Rubinu 0:2.

Nasazené týmy:

z 1. míst v základní skupině Evropské ligy: Valencie, Ludogorec Razgrad, Salcburk, Kazaň, Fiorentina, Frankfurt (V. Kadlec), Genk, Tottenham, Sevilla, Lyon, Trabzonspor, PAOK Soluň (Necid).

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: Neapol, Benfica, Šachtar Doněck (Hübschman), Basilej.

Nenasazené týmy:

z 2. míst v základní skupině Evropské ligy: Liberec, Swansea, Oděsa, Esbjerg, Maribor, Dněpropetrovsk (Mazuch, Laštůvka), Maccabi Tel Aviv, Machačkala, Dynamo Kyjev, Betis Sevilla, Lazio Řím, Alkmaar.

z 3. míst v základní skupině Ligy mistrů: Plzeň, Ajax Amsterodam, Juventus Turín, Porto.

Tottenham a Salcburk vyhrály i svá šestá utkání v EL. Londýnské mužstvo především díky hattricku Soldada přehrálo Machačkalu jasně 4:1 a bez ztráty ovládlo skupinu K. Salcburk rovněž doma porazil 3:0 Esbjerg dvěma zásahy Maného a jednou brankou Kampla a dominoval skupině C.

Výsledky 6. kola základních skupin Evropské ligy

Skupina A:

Valencie - Kubaň Krasnodar 1:1 (0:0)

Branky: 67. Paco Alcácer - 84. Melgarejo. Rozhodčí: Zelinka (ČR). ČK: 90. Ruiz (Valencie).

St. Gallen - Swansea 1:0 (0:0)

Branka: 80. Mathys. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Skupina B:

PSV Eindhoven - Černomorec Oděsa 0:1 (0:0)

Branka: 59. Dja Djedje. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 87. Riera (Oděsa).

Dinamo Záhřeb - Ludogorec Razgrad 1:2 (1:1)

Branky: 45.+1. Čop - 28. Dani Abalo, 72. Bezjak. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

Skupina C:

Standard Lutych - Elfsborg 1:3 (1:1)

Branky: 31. Mbombo - 41. a 46. Nilsson, 52. Beckmann. Rozhodčí: McLean (Skot.).

Salcburk - Esbjerg 3:0 (1:0)

Branky: 19. a 63. Mané, 58. Kampl. Rozhodčí: Yildirim (Tur.).

Skupina D:

Maribor - Wigan 2:1 (1:1)

Branky: 42. Mezga, 59. Filipovič - 41. Jordi Gómez z pen. Rozhodčí: Marciniak (Pol.). ČK: 74. Mertelj - 42. McCann.

Waregem - Rubin Kazaň 0:2 (0:0)

Branky: 79. Natcho z pen., 85. Rondón. Rozhodčí: Mazzoleni (It.).

Skupina E:

Pandurii Targu Jiu - Pacos Ferreira 0:0

Rozhodčí: Lee Evans (Wales). ČK: 79. André Leao (Pacos).

Fiorentina - Dněpropetrovsk 2:1 (1:1)

Branky: 42. Joaquín, 77. Cuadrado - 13. Konopljanka. Rozhodčí: Dias (Portug.).

Skupina F:

Maccabi Tel Aviv - Bordeaux 1:0 (0:0)

Branka: 74. Zahavi z pen. Rozhodčí: Bojko (Ukr.). ČK: 73. Chalmé (Bordeaux).

Eintracht Frankfurt - APOEL Nikósie 2:0 (0:0)

Branky: 68. Schröck, 77. Djakpa. Rozhodčí: Studer (Švýc.).

Skupina G:

Dynamo Kyjev - Rapid Vídeň 3:1 (2:1)

Branky: 22. Lens, 28. Gusev, 70. Miguel Veloso - 6. Boyd. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Thun - Genk 0:1 (0:1)

Branka: 31. Vossen. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Skupina H:

Freiburg - FC Sevilla 0:2 (0:1)

Branky: 40. Iborra, 90.+4 Rusescu. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

Skupina I:

Guimaraes - Olympique Lyon 1:2 (1:0)

Branky: 11. Tomané - 62. Gomis z pen., 65. Ferri. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ČK: 62. Pedro Correia (Guimaraes).

Betis Sevilla - Rijeka 0:0

Rozhodčí: Makkelie (Niz.).

Skupina J:

Apollon Limassol - Legia Varšava 0:2 (0:1)

Branky: 8. Jodlowiec, 63. Brzyski. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). ČK: 69. Sangoy - 69. Bereszynski.

Lazio Řím - Trabzonspor 0:0

Rozhodčí: Turpin (Fr.).

Skupina K:

Tottenham - Machačkala 4:1 (2:1)

Branky: 7., 16. a 70. z pen. Soldado, 54. Holtby - 44. Ewerton. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Šeriff Tiraspol - Tromsö 2:0 (2:0)

Branky: 4. Cadu, 36. Isa. Rozhodčí: Delferiere (Belg.).

Skupina L:

PAOK Soluň - Alkmaar 2:2 (1:1)

Branka: 37. Lucas z pen., 90.+2 Pozoglu - 31. Lam, 71. Gorter z pen. Rozhodčí: Oliver (Angl.).

Maccabi Haifa - Šachťor Karaganda 2:1 (0:1)

Branky: 76. Gozlan, 81. Abuhazira - 44. Caňas z pen. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).