ČTsport

ČTsport
sobota 16. prosince 2017 Albína

Zadlužený Baník by měl k získání licence prodat Bazaly, plánuje město

Velikost textu:
aktualizováno 7. 5. 2013 15:00

Ostrava - Město Ostrava chce při záchraně fotbalového Baníku upřednostnit levnější variantu odkupu stadionu Bazaly. Ten by měl zadluženému klubu vynést zhruba sto milionů korun a umožnit získání ligové licence i pro příští sezonu. Zastupitelé by o pomoci Baníku měli znovu jednat na mimořádném zasedání 20. května, řekl primátor Petr Kajnar.

Ostravský stadion Bazaly
Ostravský stadion Bazaly

O den později Baníku vyprší lhůta pro odvolání pro udělení licence, kterou ostravský klub jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal. Důvodem jsou především dluhy, které podle odhadů výrazně převyšují hranici 100 milionů korun. Ani pomoc města tak klub dluhů nezbaví, bez ní by ale nejspíš skončil v insolvenci, což by se prakticky rovnalo zániku ligového fotbalu v Ostravě.

Město už dlouho hledá cestu, jak Baník zachránit, ale zatím se jeho představitelé na ničem neshodli. Ještě koncem dubna se hovořilo o možnosti, že město odkoupí 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 milionu korun, což by pro klub bylo výhodnější. Odhad ceny nemovitostí je jen 111,5 milionu, a to ještě asi 15 milionů ukrojí daně a transakční náklady.

Vedení města si navíc nechalo zpracovat nový znalecký posudek, takže výsledná částka může být ještě nižší. Město si také vymínilo, že provozní náklady stadionu ve výši asi 25 milionů korun ročně ponese nadále Baník, a údajně i to, že termín rekonstrukce stadionu na Bazalech nebude mít žádné pevné datum. Fotbalisty by tak za určitých okolností mohl čekat minimálně dočasný přesun do azylu na Městský stadion ve Vítkovicích.

Petr Šafarčík, předseda představenstva Baníku:

"Stále věříme, že to s pomocí města zvládneme. Časově to bude na hraně, ale v případě kladného postoje zastupitelů na mimořádném zastupitelstvu všechno připravíme tak, abychom se stihli v termínu odvolat. Teď ale ještě čekáme na oficiální zdůvodnění licenční komise, protože ne všechny uvedené závazky vůči třetím osobám považujeme za oprávněné."

Nákup akcií doporučovala poradenská firma PricewaterhousCoopers, která pro město zpracovávala ekonomickou analýzu a ocenění společnosti Bazaly. Primátor Kajnar ale uvedl, že město už se zabývá pouze variantou odkupu nemovitostí. "Pro město by to znamenalo majetek, který je dneska územním plánem určený jako sportoviště," řekl Kajnar.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Rusko – Kanada
    Hokej živě
    ŽIVĚ: Rusko – Kanada vydáno před 14 minutami Channel One Cup má na programu pikantní střetnutí. Domácí Rusové hrají s velkým rivalem z Kanady. Sborná má velkou motivaci v utkání uspět, jelikož kromě vítězství na turnaji by ...
   • ŽIVĚ: Al Džazíra – Pachuca
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Al Džazíra – Pachuca vydáno před 4 minutami Na mistrovství světa klubů se začíná hrát o medailové pozice. Prvním na programu je duel o třetí místo, v němž domácí tým Al Džazíra ze Spojených arabských emirátů hraje ...
   • ŽIVĚ: Dvojbob mužů na SP v Innsbrucku
    Sport živě
    ŽIVĚ: Dvojbob mužů na SP v Innsbrucku vydáno před 1 hodinou Poblíž rakouského Innsbrucku svádějí bitvy v ledovém korytě nejlepší bobisté a bobistky. Závod žen ovládla podobně jako ve Winterbergu Němka Stephanie Schneiderová. Druhá skončila ...
   • Portyk si ve SP vylepšil životní maximum, v Ramsau vybojoval osmé místo
    Portyk si ve SP vylepšil životní maximum, v Ramsau vybojoval osmé místo vydáno před 14 minutami Na závod v Ramsau bude Tomáš Portyk vzpomínat jen v dobrém. Český sdruženář v rakouském středisku zaznamenal nejlepší výsledek kariéry ve Světovém poháru, když využil druhého ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.