pátek 28. dubna 2017 Vlastislav

Kvalifikačním soupeřům Česka se v přípravě nedařilo

aktualizováno 11. 8. 2010 23:39

Praha - Fotbalisté Litvy v generálce na zářijové úvodní zápasy kvalifikace na Euro 2012 proti Skotsku a České republice prohráli na domácím hřišti v přípravném utkání s Běloruskem 0:2. Ještě o gól více pak překvapivě inkasovalo Skotsko na půdě Švédska. Papírově největší soupeř Česka v boji o druhé místo ve skupině tak vyšel střelecky naprázdno počtvrté z pěti zápasů. Španělští fotbalisté málem selhali hned v prvním vystoupení po triumfu na MS. Další soupeř české reprezentace v kvalifikaci si zajistil remízu 1:1 v přípravném utkání s Mexikem až v nastaveném čase gólem Davida Silvy.

Švédsko - Skotsko

V souboji s Běloruskem si první větší šance vypracovali Litevci, ovšem kapitán Danilevičius v koncovce selhal. Naopak krátce po změně stran se z úhlu prosadil Vjačeslav Hleb, bratr známějšího Alexandra, který tak ukončil dvouleté čekání na reprezentační trefu. V závěru pak po brejku do otevřené obrany přidal druhý gól. Litva prohrála posedmé z posledních jedenácti zápasů.

Generálka na kvalifikaci se nevyvedla ani dalšímu českému soupeři Skotsku. To ve Švédsku znovu propadlo v ofenzivě, navíc kupilo chyby i v obraně. Tu první využil již ve 4. minutě Ibrahimovic, jenž se vrátil do národního týmu téměř po roce. Skoty od ještě větší porážky uchránil výbornými zákroky brankář Allan McGregor, který posledních 17 měsíců v národním dresu chyběl kvůli porušení disciplíny.

Trenér Španělů Vincente Del Bosque sice nasadil do základní sestavy několik obvyklých náhradníků, v průběhu zápasu se však na hřišti ukázalo hned osm hráčů, kteří byli v základní sestavě ve finále mistrovství světa. Obranu, která v play-off mistrovství neinkasovala ani jednou, pokořila již po 14 minutách vycházející hvězda Javier Hernández z Manchesteru United. Mexičané poté odolávali náporu až do poslední minuty, pak však udeřil Silva a zachránil čest mistrů světa.

Francie se trápí dál

Zklamání prožila Francie, které k nápravě reputace nepomohli ani noví hráči i nový trenér Laurent Blanc. Pod jeho vedením tým prohrál 1:2 na půdě Norska, přestože vedl po gólu Ben Arfy. Výsledek však otočil dvěma zásahy záložník Huseklepp. Francii tak nevyšel první pokus o návrat z blamáže na mistrovství světa.

Na šampionátu zklamala i Anglie a ani ve středu nezářila a dokonce doma prohrávala s Maďarskem. Albion však zachránil kapitán Steven Gerrard, který dvěma slepenými góly v druhé půli zařídil výhru 2:1.

Slovenští fotbalisté naopak ukázali, že si na mistrovství světa zvedli sebevědomí a dokonce vedli nad Chorvatskem. Na gól Stocha však vzápětí odpověděl Jelavič a srovnal na konečných 1:1. Náskok neudrželo ani Německo. To ještě čtvrt hodiny před koncem vedlo v Dánsku o dvě branky, nakonec si však odvezlo jen remízu 2:2, kterou zařídil gólem tři minuty před koncem Junker.

Kvalifikace ME začala dramaticky

Fotbalisté Estonska vydřeli výhru 2:1 nad Faerskými ostrovy až zásluhou branek Kaimara Saaga v nastavení. Outsideři z Faerských ostrovů byli blízko k tomu, aby ve skupině C, kam patří ještě Severní Irsko, Slovinsko, Itálie a Srbsko, získali první body. Od 28. minuty vedli po gólu Joana Edmundssona a sahali po nečekané výhře. Jenže v první minutě nastavení srovnal Saag a tentýž hráč o dvě minuty později - těsně před závěrečným hvizdem - rozhodl o výhře Estonska.