sobota 21. října 2017 Brigita

Ve finále Evropské ligy se střetnou Fulham a Atlético Madrid

aktualizováno 29. 4. 2010 23:54

Londýn – Čeští fotbalisté David Jarolím a David Rozehnal si s Hamburkem finále Evropské ligy před vlastními fanoušky nezahrají. Německý celek dlouho vedl v semifinálové odvetě na hřišti Fulhamu díky Petričově trefě 1:0, ale v posledních 21 minutách o postup přišel. V polovině druhé půle srovnal Davies a v 76. minutě poslal domácí do souboje o vítěznou trofej Gera. Druhým finalistou Evropské ligy se stali fotbalisté Atlétika Madrid. V Liverpoolu prohráli po prodloužení 1:2, ale první zápas vyhráli 1:0. Španělé prohrávali v prodloužení již 0:2, ale ve 102. minutě rozhodl Forlán. Finále si tak může 12. května v Hamburku zahrát i Tomáš Ujfaluši. Informace najdete také na serveru fotbalživě.cz.

Radost hráčů Fulhamu
  • Útočník Atlétika Madrid Diego Forlan se raduje z rozhodujícího gólu semifinále EL proti Liverpoolu. autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1613/161201.jpg?1272577571

Jarolímův Hamburk přišel o finále až v závěru zápasu

Odvetné utkání přineslo mnohem více vzrušení než nudný zápas v Německu. V domácí sestavě nakonec nechyběl uzdravený útočník Zamora, který mohl hned po třech minutách naplnit pověst nejlepšího střelce Fulhamu. Šikovně se protáhl hostující obranou, v níž znovu od začátku nehrál Rozehnal, ale na brankáře Rosta ani nadvakrát nevyzrál. Od té doby dlouho působil sebevědomějším dojmem Hamburk. Hostující tým zpočátku nechal pod novým koučem Ricardem Monizem zapomenout na bundesligové trápení, které vyvrcholilo víkendovým debaklem 1:5 s Hoffenheimem, a svoji mírnou převahu vyjádřil ve 22. minutě. Petrič poslal trestný kop z třiceti metrů nechytatelně do horního rohu branky.

Fulham přeřadil na vyšší obrátky, ale k výraznějším šancím měl hodně daleko. Hamburk naopak hrozil z rychlých protiútoků. Hamburk mohl navýšit skóre v 67. minutě, kdy vyrazil Jarolímův pokus ze strany Schwarzer na roh. Nevyužité šance přišly hosty hodně draho. Téměř vzápětí totiž nečekaně udeřilo před Rostem. Davies výborně zpracoval Murphyho kolmici, obtočil se kolem Demela a srovnal. Odpovědět mohl Pitroipa, ale místo toho opět udeřil Fulham. Zmatky v hostující šestnáctce při bránění rohu ztrestal čtrnáct minut před koncem Gera a poslal svůj tým do finále.

Do finále poslal Atlético Madrid Diego Forlán

Ujfaluši, který v prvním souboji svému celku pomohl výborným výkonem k výhře 1:0, překvapivě usedl kvůli problémům s třísly jen na lavičku náhradníků a místo něj dostal příležitost na pravé straně obrany Valera. Po trestu se naopak do sestavy Atlétika vrátil po odpykání trestu střelec Agüero. Na straně domácí mohl po operaci kolena přihlížet jen z tribuny španělský kanonýr Fernando Torres.

Domácí začali velkým náporem. Atlético se pak rychle dostalo do hry a po tvrdé ráně Raula Garcii z dálky Reina s námahou míč vyrazil na roh. Liverpool měl přeci jen více ze hry a po krásné kombinaci na jeden dotek ve 26. minutě střílel Kuijt nad. Hosté čekali hlavně na rychlé brejky. Ve 32. minutě hlavička Aggera po trestném kopu Gerrarda sice skončila v síti, ale radost domácím zkazil zvednutý praporek asistenta rozhodčího. Minutu před přestávkou se již na Anfield Road diváci radovali právem. Benajun ustál souboj a po úniku po pravé straně našel nabíhajícího Aquilaniho, jenž z hranice velkého vápna trefil naprosto přesně k tyči a smazal náskok soupeře.

I po přestávce hnali domácí diváci svůj celek do útoku, ale španělská defenziva pracovala spolehlivě. Hra upadla, byl to spíše boj o každý metr hřiště. Deset minut před koncem to proto z dálky zkusil obránce Johnson, ale De Gea byl připraven. Čeho se diváci nedočkali v normální hrací době, přišlo v prodloužení. Po pěti minutách krásně uvolnil Lucas nabíhajícího Benajuna a ten levačkou z úhlu prostřelil De Geu. To však zdravě naštvalo hosty. Se střelou Reyese si ještě s námahou poradil Reina, dělovka střídajícího Jurado mířila těsně vedle, ale ve 102. minutě převrátil postupovou matematiku ve prospěch hostů Forlán.

Odvetná semifinálová utkání fotbalové Evropské ligy:

Fulham - Hamburk 2:1 (0:1)

Branky: 69. Davies, 76. Gera - 22. Petrič. Rozhodčí: Cüneyt Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Hangeland, Dempsey - Boateng, Rost. Diváci: 22 500. První zápas 0:0, postupuje Fulham.

Liverpool - Atlético Madrid 2:1 (1:0, 1:0) po prodloužení

Branka: 44. Aquilani, 95. Benajun - 102. Forlán. Rozhodčí: Hauge - Haglund, Andas (všichni Nor.). Diváci: 41 000. První zápas: 0:1, postupuje Atlético.