čtvrtek 25. května 2017 Viola

Finalisty světového šampionátu dvacítek jsou Ghana a Brazílie

aktualizováno 13. 10. 2009 22:58

Káhira - Ve finále mistrovství světa fotbalistů do 20 let si v pátek zahrají Brazílie a Ghana. Afričané v semifinále v Egyptě zdolali přemožitele české reprezentace Maďarsko 3:2, čtyřnásobní šampioni Brazilci si o zlato zahrají díky vítězství 1:0 nad Kostarikou. Kostarika v základní skupině prohrála s Brazílií 0:5, dnes ale favorizovanému soupeři dlouho odolávala. "Kanárkům" nepomohla zdrcující střelecká převaha ani to, že soupeři téměř nepůjčili míč. Další informace nabízí server fotbalživě.cz.

Radost ghanských fotbalových mladíků

Brazilce nakonec vysvobodil až v 67. minutě Alan Kardec, který po centru poslal míč z úhlu pod břevno. Před koncem mohl z přímého kopu vyrovnat David Guzman, ale míč skončil těsně vedle tyče brazilské branky a skóre nezměnila ani série kostarických rohů na konci nastavení.

Ghanu za postupem nasměroval v prvním poločase dvěma góly nejlepší střelec šampionátu Dominic Adiyiah. Útočník norského Fredrikstadu už na egyptských stadionech zaznamenal osm tref v šesti zápasech. Rekord mistrovství drží Argentinec Javier Saviola, který v roce 2001 dal jedenáct branek.

Maďaři v druhém poločase snížili díky Marku Futácsovi, Ghaně ale v 81. minutě vrátil dvougólové vedení tvrdou střelou Abeiku Quansah. Dramatický závěr zápasu zajistil šest minut před koncem Adam Balajti, Ghana ale postup ubránila.

Afričané si v pátek zahrají o zlato potřetí v historii. Zatím pokaždé odešli z finále poraženi - v roce 1993 podlehli Brazílii, před osmi lety Argentině. Brazilci budou útočit na pátý titul ze šampionátu. Naposledy se z triumfu radovali v roce 2003, turnaj předtím ještě ovládli v letech 1983 a 1985. Dvakrát také ve finále prohráli a třikrát získali bronz.