sobota 29. dubna 2017 Robert

Češi porazili Polsko. Šance na postup je ale minimální

aktualizováno 10. 10. 2009 23:08

Praha - Čeští fotbalisté v předposledním utkání kvalifikace o mistrovství světa porazili v Praze na Letné Polsko 2:0. O vítězství se brankami postarali Tomáš Necid a Jaroslav Plašil. Slovinci vyhráli v souběžně hraném utkání na Slovensku 2:0, a v podstatě tak připravili české fotbalisty o účast na mistrovství světa. Ve středečním závěrečném utkání jim totiž stačí porazit slabé San Marino, které ještě v kvalifikaci nezískalo ani bod, aby na úkor Čechů postoupili minimálně do baráže. On-line reportáž z pražského utkání najdete zde.

Česko - Polsko

Ke dvojici typických útočníků Barošovi s Papadopulosem se měl podle trenérských záměrů dotahovat i Pudil, naopak Rosický měl mít ve středu hřiště více prostoru pro tvorbu hry. To se však dařilo částečně jen na začátku a konci prvního poločasu, jinak byl český celek dlouho neškodný. Baroš s Rosickým se sice snažili několikrát narážečkami rozhodit defenzivní val, jenže ten byl pozorný.

Řada soubojů ve středu hřiště, nepřesnosti v rozehrávce a malá kreativita byly hlavními znaky české hry, zatímco Poláci hráli dopředu podle očekávání jednoduše. Po zisku míče následoval kolmý pas za obranu, kde se museli čeští stopeři hodně otáčet, aby eliminovali rychlost soupeře.

Utkání Česko - Polsko

Na Letné panovala "podivná" atmosféra

Po úvodním gólu Necida v 51. minutě se v ochozech slavilo, všichni domácí fanoušci se radovali, že cesta na mistrovství světa není ztracena. Zanedlouho byl ale v ochozech přes vedení podezřelý klid a řada diváků se chytala za hlavu. Za to ale nemohlo dění na trávníku, ale vývoj v bratislavském souboji, kde se vedení ujali Slovinci.

V 72. minutě vybojoval Rosický míč, po kterém Pospěch poslal centr na hlavu Plašila, jenž našel přesně skulinu u bližší tyče. Vzhledem k výsledku v Bratislavě ale nakonec ani dvoubrankové vítězství zřejmě k postupu stačit nebude, i proto se fotbalisté na trávníku po vítězství ani neradovali.

Slovinci míří za postupem

Slovinci nastoupili do utkání se Slovenskem velmi útočně a ve 13. minutě mohli vést už 3:0, jenže v brance domácích zářil Mucha. Nejprve vychytal Dediče a následně i Kirma, při další velké šanci pak zabránil dorážce na poslední chvíli bek Zabavník. K rychlému tempu ale pomáhali i domácí a již téměř slavili gól po Ďuricově střele, kterou brankář Handanovič vyrazil jen na tyč. Po úvodních 20 minutách tempo trochu opadlo a šancí ubylo. Až v 56. minutě napřáhl z dálky Valter Birsa a střelou do rohu Muchovy branky otevřel skóre.

Slováci se pokusili porážku odvrátit, ale hostující obrana hrála bezchybně. Naopak při závěrečném tlaku domácích měli Slovinci hned několik slibných brejků. Po jednom z nich definitivně rozhodl bývalý hráč pražské Sparty Pečnik. Slovinci jsou tak jen krůček od účasti minimálně v baráži. K tomu jim stačí vybojovat tři body proti San Marinu, které dosud v kvalifikaci ještě nebodovalo a má skóre 1:44. V případě bodové ztráty Slovenska v souboji s Polskem navíc mohou vyhrát celou skupinu a postoupit přímo.

Česká republika - Polsko 2:0 (0:0)

Branky: 51. Necid, 72. Plašil. Rozhodčí: Larsen - Sonderby, Norrestrand (všichni Dán.). ŽK: Jankulovski, Necid - Polczak, Iwanski, Glowacki. Diváci: 14 010.