středa 26. dubna 2017 Oto

Sparta vyhrála 270. derby se Slavií 1:0

aktualizováno 5. 10. 2009 20:24

Praha - Fotbalisté Sparty Praha oplatili Slavii loňskou domácí porážku a v dnešním 270. pražském derby na jejím hřišti vyhráli 1:0. Dohrávku 10. kola první ligy rozhodl útočník Bony Wilfried, naopak tlačící Slavia několik velmi dobrých šancí nevyužila, Belaid pouze nastřelil břevno. Sparta se tak dočkala první výhry na hřišti soupeře v této sezoně. Naopak Slavia poprvé doma prohrála. Výsledek znamená, že Sparta v tabulce přeskočila Slavii a je třetí s pětibodovou ztrátou na vedoucí Jablonec, Slavia klesla na šesté místo dva body za Spartu. Informace najdete také na serveru fotbalživě.cz.

Hráči Sparty se radují z gólu Bonyho Wilftrieda v duelu proti Slavii
  • Hráči Sparty se radují z gólu Bonyho Wilftrieda v duelu proti Slavii autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1156/115517.jpg?1254761390

Reportáž z derby Slavia - Sparta sledujte zde.

Slávisté i sparťané brali derby jako šanci dát zapomenout na předchozí nepřesvědčivé ligové výsledky a především čtvrteční nezdary v Evropské lize proti Lille, respektive v Kodani. Trenéři Karel Jarolím s Jozefem Chovancem, o jejichž dalším osudu mohl dnešní výsledek hodně napovědět, reagovali několika změnami na obou stranách, ale ani tentokrát nemohli být vystoupením svých týmů nijak nadšení.

Hlavně Chovanec v úvodu často vystupoval až k postranní čáře a nabádal k větší aktivitě sparťany, které často přehrávala pětičlenná záloha Slavie. Domácí nejprve hrozili především z pravé strany: pro "sešívané" vypadaly nadějně dvě akce Černého a po jedné se dokonce dožadovali penalty, když sparťanský kapitán Řepka do Černého strčil v pokutovém území. Jinak diváky spíš upoutaly právě časté ostré souboje Řepky s domácím forvardem Šenkeříkem.

Ve 28. minutě Sparta šokovala stadion vedoucí brankou a stejně jako na jaře v sídle Slavie udeřila po standardní situaci. Gólman Vaniak sice nejprve skvěle zareagoval na teč spoluhráče Ragueda po Kaloudově trestném kopu, ale Wilfried zblízka lehce skóroval. Slávisty vedení viditelně zaskočilo, chvíli poté sice po nedorozumění Řepky a brankáře Blažka mohl odpovědět Šenkeřík, ovšem mířil jen do boční tyče. Naopak Sparta mohla zvýšit, kdyby ovšem běloruský záložník Kovba v jasné pozici neposlal hlavičku mimo tyče.

Slávisté po poločase viditelně zvýšili aktivitu

Už po dvou minutách byl na hranici pokutového území domácí záložník Milan Černý o moment dřív než Blažek, ale opuštěnou branku netrefil. O hodně lépe si v 65. minutě vedl Belaid. Domácí fanoušci už skoro jásali po jeho skvělém přímém kopu, který zastavila spojnice sparťanské branky. Sparťané strávili podstatnou část druhé půle jen na vlastní polovině a bránili se sílícímu náporu Slavie. Na poslední čtvrthodinu její ofenzivu přišel z lavičky umocnit navrátilec Vladimír Šmicer, který se na ligovém trávníku objevil po desetiměsíční pauze.

V závěru už v Edenu planuly hlavně emoce, sudí Jech dokonce vykázal z lavičky na tribunu mocně protestujícího sparťanského kouče Chovance, který hodil plastovou lahev na hrací plochu. Na výsledku to nic nezměnilo, i když střídající sparťan Prudnikov v závěru spálil jasnou šanci.