pondělí 24. července 2017 Kristýna

Čeští mladíci zahájili stříbrnou obhajobu výhrou nad Austrálií

aktualizováno 27. 9. 2009 21:00

Port Saíd (Egypt) - Čeští fotbalisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 20 let v Egyptě vítězstvím 2:1 nad Austrálií. O tříbodovém zisku dnes rozhodl tým obhajující stříbro z předloňského šampionátu v druhém poločase. Vedoucí gól vstřelil Michael Rabušic a střídající Tomáš Pekhart proměnil v závěru penaltu. V nastaveném čase soupeř stejným způsobem snížil. V dějišti utkání bylo i přes večerní hodinu pořádné teplo, a i proto se možná čeští hráči snažili co nejdříve utkání rozhodnout. Jejich hra byla hodně aktivní, bořili australskou rozehrávku už v zárodku akcí a brzy na jejím kontě přibývaly střelecké pokusy.

Utkání Česko-Austrálie

Český tým měl zjevně navrch, soupeř se dostával na jeho polovinu jen výjimečně a vesměs nebyl nebezpečný. Akce výběru trenéra Jakuba Dovalila sice těšily diváky, ale chyběl jim důraz v šestnáctce. Po půlhodině ale český tlak ustal a soupeř se začal rychle prosazovat. První nebezpečnou situaci musel řešit brankář Vaclík ve 32. minutě, kdy nadvakrát zasáhl po akci z pravého křídla. Češi se najednou stáhli na svoji polovinu, nedokázali už tak agresivně napadat a Australané několikrát nepříjemně ohrozili českou branku.

Dovalilův tým nabral o pauze nové síly a hned po změně stran ukázal, jak nebezpečné jsou v jeho podání standardní situace. Trestný kop po faulu na Vošahlíka z pravé strany zatočil Zeman přesně na Rabušice a jeho hlavička prodloužila míč až ke vzdálené tyči - Češi vedli.

Australané mohli brzy kontrovat. Sedm minut po inkasované brance pálil po chybě bránícího týmu před šestnáctkou Oar, ale Vaclík jeho tvrdý pokus u pravé tyče zkrotil. V závěru českému výběru velmi rychle ubývaly síly, ale Australané si nevytvořili potřebnou převahu. Navíc tři minuty před koncem rychlý brejk střídajících hráčů Pekharta s Wojnarem skončil faulem v šestnáctce a Pekhart svůj návrat po zranění oslavil proměněnou penaltu, která se nakonec ukázala být rozhodující. V nastaveném čase dostal soupeř možnost z penalty snížit - první pokus sice Vaclík chytil, ale sudí nechal penaltu opakovat a druhý už Holland proměnil.