neděle 23. července 2017 Libor

Češi rozstříleli San Marino 7:0, Baroš dal čtyři góly

aktualizováno 10. 9. 2009 00:00

Uherské Hradiště - Čeští fotbalisté v osmém utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa porazili San Marino po vytrvalé převaze 7:0. Vysoké vítězství znamená vyrovnaný rekord v rozdílu skóre a uchování naděje na konečné druhé místo ve třetí skupině, které by přineslo postup do baráže. Nejméně do večerního zápasu Severní Irsko - Slovensko může český tým věřit i v konečné první místo. Čtyři branky dnes vstřelil Milan Baroš, v nastaveném čase navíc neproměnil Svěrkoš penaltu. Událostí dne byl i návrat Tomáš Rosického. V Uherském Hradišti odehrál první soutěžní zápas po 592 dnech. V reprezentačním dresu se objevil dokonce po dlouhých 22 měsících. Zpravodajský portál ČT24 sledoval duel v on-line reportáži.

Utkání Česká republika - San Marino

Reprezentace se zpočátku rozjížděla pomalu. V nečekaně chladné atmosféře na vyprodaném stadionu chvíli trvalo, než si hráči zvykli na neobvyklé rozestavení na trávníku. Chyběla jim nápaditost a pohyb tří hrotových hráčů. Dlouho proto ve statistikách přibývaly jen zápisy o počtech nepřesných střel na české straně a faulů soupeře. Někteří jeho hráči dělali všechno pro to, aby čas co nejvíce utíkal. Radost udělaly divákům snad jen trestné kopy Plašila a také Rosického, který hrál spíše opatrně.

Češi zahrávali dvě penalty, jednu z nich úspěšně

Nejaktivněji z českého týmu působil Baroš, který se dlouho jen zastřeloval, ale v závěru poločasu nakonec připomněl své nejlepší časy a čistým hattrickem v rozmezí dvaceti minut rozhodl o vítězi. Nejnápaditější byl jeho první gól, kdy na pravé straně prošel přes tři hráče a míč propálil do sítě. Podruhé se prosadil na opačné straně šestnáctky a nakonec byl v nastaveném čase stažen a sám proměnil nařízenou penaltu.

Hráči San Marina viditelně těžce nesli, že tak rychle přišli o naději na přijatelnou prohru, přidali na agresivitě a na jejich kontě přibývaly žluté karty. A těsně po pauze i čtvrtý gól, který s přispěním stopera vstřelil Svěrkoš. Krátce poté po dalším faulu na Rosického trenér Hašek zakroutil hlavou a rozhodl se uchránit uzdraveného záložníka před dalšími ataky. Špílmachra vyprovodili v 56. minutě fanoušci hromovým potleskem vestoje. Honba za co nejvýraznějším vítězstvím pokračovala i nadále nátlakovou hrou, která se jen výjimečně ocitla dál než na třicet metrů od hostující branky.

Barošovy góly doplnili Necid a Svěrkoš

V 66. minutě již počtvrté potvrdil pověst kanonýra Baroš hrající s nesmírnou chutí, tentokrát dorazil míč odražený od tyče. Stal se tak druhým fotbalistou, který v samostatné historii české reprezentace vstřelil v jednom utkání čtyři góly. Naposledy se to podařilo v červnu 2005 v utkání s Makedonií (6:1) Kollerovi, tehdy dokonce v rozmezí deseti minut hracího času.

Česká muška se však po páté brance zasekla a nepomohla tomu ani hra na tři obránce po celý druhý poločas, ani skutečnost, že v závěru hrál jednoho z nich již čtvrtý klasický útočník Štajner. Hosté zdržovali hru a osm minut před koncem na to doplatil vyloučením simulující Bacciocchi. V deseti pak inkasovali hosté po přímém zásahu Necida. Dalšího zvýšení skóre se zřekl Svěrkoš, který ve čtvrté minutě nastavení neproměnil penaltu, ale nakonec se mu přece jen podařilo skóre uzavřít.