sobota 16. prosince 2017 Albína

Slavia se v Bělehradě hodinu bála o postup, pak rozhodl Vlček

aktualizováno 27. 8. 2009 23:35

Bělehrad - Fotbalisté pražské Slavie se v odvetě čtvrtého předkola Evropské ligy na hřišti Crvené Zvezdy Bělehrad museli do 63. minuty bát o postup. Přestože si z domácího zápasu přivezli náskok 3:0, v bouřlivém prostředí na stadionu Marakana inkasovali do poločasu dva góly a klid jim dal až gól střídajícího Stanislava Vlčka. Červenobílí se navzdory dnešní porážce 1:2 mohou těšit na páteční los základních skupin soutěže a také minimálně na 26 milionů korun. Informace najdete také na serveru FotbalŽivě.cz.

Utkání CZ Bělehrad - Slavia Praha

Slávistický kouč Karel Jarolím překvapivě vrátil místo mladíka Hanuše mezi tyče zkušeného Vaniaka, který v této sezoně chytal jen úvodní ligový zápas v Mladé Boleslavi. Zraněného záložníka Ragueda nakonec nenahradil Trapp, ale Janda.

Hosté zpočátku naprosto s přehledem kontrolovali svůj třígólový náskok a vůbec se nezdálo, že by se z odvety mělo posléze stát veliké drama. V šesté minutě se protáhl středem domácí obrany Hloušek, ale gólman Stamenkovič si s jeho přízemní ranou poradil. Slavia pokračovala v aktivním výkonu. Po čtvrthodině se po centru z levé strany dostal balon až k volnému Belaidovi, Stamenkovič ve spolupráci se svými beky opět čaroval.

Jako blesk z čistého nebe tak přišel vedoucí gól bělehradského týmu. Janda ve 22. minutě zastavil ve vápně přímý kop rukou a Bogdanovič se z penalty nemýlil. Exekuci přitom musel opakovat, první gól mu totiž sudí ještě neuznal. Na slávisty pak naplno dolehla bouřlivá a nenávistná atmosféra na stadionu Marakana. Krátce po první brance málem inkasovali podruhé, ve velké šanci selhal Issah.

Tlak Crvené Zvezdy nepolevoval a vyvrcholil ve 45. minutě kuriózním druhým gólem. Rozhodčí zapískal Vaniakovi zdržování hry, Srbové rychle rozehráli a Perovič zvýšil. V tu chvíli už byli ve svém sektoru hostující příznivci, kteří kvůli obavám z radikálních domácích fanoušků dlouze kroužili kolem Bělehradu.

Slávističtí fanoušci nestihli začátek zápasu

Již během cesty autobusem hrozili domácí fanoušci zuřivými gesty, české novináře a slávistické VIP příznivce pak muselo na svá místa doprovodit několik desítek těžkooděnců. Po výstupu z autobusu vytvořili kolem zástupců médií neproniknutelný kruh, přesto bylo z dálky slyšet, jak domácí fanoušci zlostně nadávají a opět poukazují na incident z Prahy. Novináři s policejními těžkooděnci obešli část stadionu a po chvíli dorazili do tiskového centra.

Hůře však dopadli slávističtí fanoušci. Jejich dva autobusy byly do Srbska vpuštěny až v poslední možné chvíli a chránila je stovka těžkooděnců. Přesto zápas nestihli. Dlouze kroužili na příjezdových cestách do Bělehradu a do svého sektoru se dostali až na konci první půle, kdy Crvena Zvezda vedla 1:0. Přivítal je ohlušující pískot a zuřivá gesta domácích fanoušků.

Vlček na sebe vzal roli slávistického spasitele

Crvena Zvezda vstoupila i do druhé půle aktivně. Slávisté však všechny ošemetné situace ve vápně přežili a po hodině hry sami nečekaně udeřili. Pomohlo jim k tomu vydařené střídání. Na trávník přišli Trapp, jenž nastoupil za "áčko" vršovického celku po čtyřech měsících, a především kanonýr Vlček. Zkušený útočník hned po šesti minutách od svého příchodu na hřiště využil nedorozumění mezi domácími beky, překonal Stamenkoviče a prakticky rozhodl.

Zaplněný stadion Marakana rázem ztichl, domácí potřebovali v tu chvíli vstřelit k postupu další tři góly. Vlček mohl vzápětí přidat další branku, ale i když tentokrát selhal, slávistům to vadit nemuselo. Zbytek duelu si pohlídali a po vypadnutí z Ligy mistrů aspoň částečně zachránili sezonu.

Crvena Zvezda Bělehrad - Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 23. Bogdanovič z pen., 45. Perovič - 63. Vlček. Rozhodčí: Kinhöfer - Scheppe, Schalk (všichni Něm.). ŽK: Lekič, Savič, Kadu - Hubáček, Trapp. Diváci: 35 000. První zápas: 0:3, postupuje Slavia.