sobota 25. března 2017 Marián

Manchester je podruhé fotbalový mistr světa

Jokohama - Fotbalisté Manchesteru United vybojovali už třetí velkou trofej v letošním roce. V japonské Jokohamě přidali k titulům mistra anglické ligy a šampiona Ligy mistrů i prvenství na klubovém mistrovství světa. V dnešním finále porazili ekvádorský celek LDU Quito 1:0 brankou Wayna Rooneyho, přestože téměř celý druhý poločas odehráli bez vyloučeného Nemanji Vidiče.

Ilustrační foto

Manchester vzal turnaj, na kterém hrají vítězové pohárových soutěží ze všech kontinentů, s plnou vážností. Dokázal to trenér Alex Ferguson, když do zápasu nasadil v podstatě nejsilnější možnou základní sestavu. A projevilo se to na kvalitě hry anglického mistra.

Ekvádorce podržel hlavně brankář Cevallos, který zneškodnil několik slibných šancí Angličanů. Ztroskotal na něm především velmi aktivní Rooney, jenž dvakrát nedokázal jedničku Quita překonat z voleje, při své třetí velké šanci pak spolu s gólmanem přeloboval i branku. Na Cevallose nevyzrál ani v největší šanci první půle Pak Či-song, který se snažil gólmana obstřelit, ten však srazil míč na roh.

Vidič cestu za titulem Manchesteru zkomplikoval

Krátce po změně stran však nastaly pro Manchester komplikace, když se stoper Vidič ohnal loktem po Bielerovi a uzbecký rozhodčí Irmatov ho rovnou vyloučil. Průběh zápasu se tak vyrovnal a v 65. minutě byli blízko gólu i Ekvádorci, jenže Mansovu povedenou střelu z 28 metrů brankář Van der Sar vyrazil. Rooney si však do Japonska přivezl parádní formu, což potvrdil i ve finále, když v 73. minutě po Ronaldově přihrávce otevřel skóre. Navázal tak na své dva góly ze semifinále a zajistil Manchesteru zisk cenné trofeje.

Svěřenci trenéra Fergusona se z výhry na mistrovství světa klubů radovali podruhé v historii. Poprvé se jim to povedlo v roce 1999, když v tehdejším Interkontinentálním poháru porazili brazilské Palmeiras 1:0. V zápase o třetí místo vyhrála domácí Gamba Ósaka, když porazila mexickou Pachucu 1:0. Jedinou branku vstřelil ve 29. minutě Jamazaki.