pátek 24. března 2017 Gabriel

Žilina šokovala vítězstvím nad Aston Villou

Praha - Fotbalisté Žiliny ve svém posledním utkání v Poháru UEFA senzačně vyhráli na hřišti anglické Aston Villy 2:1, na postup ze skupiny F jim to však kvůli vítězství Hamburku nad Slavií nestačilo. Výhru hostů zařídila dvojice slepených branek v úvodu utkání, závěrečný nápor domácích byl marný. Všechny postupující týmy zná i skupina E, v níž AC Milán do 3. kola doprovodí Wolfsburg a Braga. Postup si dnes zajistila i Valencia ve skupině G.

Carlos Cuellar z Aston Villy bojuje s brankářem Žiliny Dušanem Pernišem v utkání skupiny F Poháru UEFA.

Aston Villa dala od začátku důvěru řadě náhradníků, přesto dostala Žilinu pod úvodní tlak, ten ale trval jen čtvrt hodiny. Pak už se totiž nestačili domácí divit. Levý obránce Žiliny Vladimír Leitner z velké dálky zkusil vypálit na branku a rotující míč proletěl kolem překvapeného amerického gólmana Guzana až do horního rohu. Za další čtyři minuty navíc rozebral obranu domácích Adauto, po jehož přihrávce bez potíží zvýšil Peter Štyvar.

Oba góly Žiliny tak dali hráči se zkušenostmi z české ligy, navíc i z téhož týmu - Štyvar i Leitner působili v Teplicích. Jejich někdejší spoluhráč Emil Rilke přišel na hřiště v 85. minutě. Vedle nich se z nečekaného vedení na trávníku radovali i čeští obránci Benjamín Vomáčka a Radek Šourek. Po půlhodině hry ale mohl Vomáčka zpytovat svědomí, protože přes něj propadl míč až k sedmnáctiletému útočníkovi Delfounesovi, který přesnou střelou snížil.

Žilina zápas překvapivě kontrolovala i dlouho po poločase, domácí ale postupně poslali na hřiště největší opory a v závěru zatlačili. V 79. minutě navíc ztratili hosté po druhé žluté kartě vyloučeného Leitnera, domácí ale svůj drtivý tlak přeměnili ve čtvrté minutě nastavení jen v Gardnerovu hlavičku do tyče. Žilina si tím připsala historický úspěch, o postup do dalších bojů ji ale připravila výhra Hamburku v Praze.