neděle 30. dubna 2017 Blahoslav

Do osmifinále Ligy mistrů vstoupí Inter, Liverpool a Atlético Madrid

aktualizováno 26. 11. 2008 23:36

Praha - Účast v osmifinále Ligy mistrů si v 5. kole zajistily s předstihem další tři týmy. Do jarních bojů prestižní klubové soutěže nastoupí Inter Milán, Liverpool a Atlético Madrid v sestavě s českým reprezentantem Tomášem Ujfalušim. Naopak Chelsea bude muset o postup za čtrnáct dní ještě bojovat, neboť brankář Petr Čech inkasoval sedm minut před koncem v Bordeaux vyrovnávací gól na 1:1.

Hráči Atlética Madrid

Kvůli sankcím od UEFA za výtržnosti fanoušků nastoupilo Atlético při duelu s Marseille před prázdným hledištěm a jen s asistentem trenéra na lavičce, ale komorní atmosféra jeho výkon v úvodu rozhodně nepoznamenala. Během necelé půlhodiny si domácí vytvořili dvoubrankový náskok a hostům z Eindhovenu se podařilo jen snížit na konečných 2:1.

Definitivně si postup do jarních bojů pojistil také Liverpool. Na Anfield Road vrátil Marseille loňskou překvapivou porážku 0:1 a dluh splatil jako správný kapitán uzdravený Gerrard. Jediný gól zápasu dal na své poměry netradičně hlavou. V posledním kole se Atlético a Liverpool na dálku utkají o prvenství v tabulce.

Chelsea bude ještě bojovat

Bordeaux se oproti výprasku 0:4 v Londýně doma výrazně zlepšilo a nepouštělo Chelsea k tlaku, natož k šancím. Hodinu se hrál nudný fotbal s minimem vzruchu před oběma brankami, ale pak hosté ukázali, že jsou velkým týmem. Lampard přiťukl do běhu Anelkovi a ten s přehledem proměnil samostatný únik ve vedoucí trefu.

Chelsea pak profesorsky kontrolovala vývoj, na což nakonec doplatila. Na rohový kop si v 83. minutě naběhl nepokrytý Diarra a přesnou hlavičkou překonal Čecha. Hosté nakonec museli být rádi za bod, protože za další tři minuty dostal červenou kartu Lampard.

Ztráta Chelsea nahrála římskému AS, které poskočilo na vedoucí příčku skupiny A. Celek z italské metropole zasadil nováčkovi z Kluže hned v úvodu dva gólové údery, a přestože Koné po půlhodině snížil, hosté si důležité tři body pohlídali. Pojišťující trefu přidal druhým gólem v utkání Brighi.

Postupuje i Inter Milán

V osmifinále je i Inter Milán, třebaže doma prohrál. Svěřenci Josého Mourinha tak dlouho spoléhali na to, že jim k jistotě postupu stačí uhrát proti Panathinaikosu Atény bod, až jim hosté v polovině druhé půle zasadili šokující úder. Řekové po dvou úvodních porážkách v soutěži pokračovali ve zmrtvýchvstání a v posledním utkání jim stačí doma s nováčkem Famagustou i remíza. Oba tyto týmy se však před Inter už dostat nemohou.

Kyperské překvapení Ligy mistrů přitom ještě chvíli před koncem zápasu s Werderem Brémy mělo mnohem lepší pozici. Domácí se díky dvěma gólům v rychlém sledu ujali v 68. minutě vedení 2:0, jenže vzápětí snížil z penalty Diego a tři minuty před koncem srovnal Almeida.

Souboj již jistých postupujících týmů v Lisabonu se proměnil v exhibici hostující Barcelony, která Sporting v divoké přestřelce porazila vysoko 5:2 a už nemůže přijít o první místo ve skupině. Účast v Poháru UEFA, kam se probojují celky z třetích míst, vybojoval Šachtar Doněck. Drtivé výhře 5:0 nad Basilejí asistoval po celých 90 minut i český bek Tomáš Hübschman.

Výsledky:

Skupina A:

Kluž - AS Řím 1:3 (1:2)

Branky: 30. Y. Koné - 11. a 64. Brighi, 23. Totti. Rozhodčí: Batista (Port.). Diváci: 20.500.

Girondins Bordeaux - Chelsea 1:1 (0:0)

Branky: 83. Diarra - 60. Anelka. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ČK: 86. Lampard (Chelsea). Diváci: 28.000.

Skupina B:

Inter Milán - Panathinaikos Atény 0:1 (0:0)

Branka: 68. Sarriegi. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 29.000.

Anorthosis Famagusta - Werder Brémy 2:2 (0:0)

Branky: 62. Nicolau, 68. Savio - 72. Diego z pen., 87. Almeida. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 20.000.

Skupina C:

Šachtar Doněck - FC Basilej 5:0 (1:0)

Branky: 32., 65. a 72. Jadson, 50. Willian, 75. Selezňov. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). Diváci: 23.000.

Sporting Lisabon - FC Barcelona 2:5 (0:2)

Branky: 65. M. Veloso, 66. Liedson - 14. Henry, 17. Piqué, 49. Messi, 67. vlastní Caneira, 73. Krkic z pen. Rozhodčí: Trefoloni (It.). ČK: 71. R. Patricio (Sporting). Diváci: 30.000.

Skupina D:

Atlético Madrid - PSV Eindhoven 2:1 (2:0)

Branky: 14. Simao, 28. Maxi Rodríguez - 47. Koevermans. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Bez diváků.

FC Liverpool - Olympique Marseille 1:0 (1:0)

Branka: 23. Gerrard. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Diváci: 42.000.