čtvrtek 14. prosince 2017 Lýdie
EVROPSKÁ LIGA

Z jedné výhry dvě radosti. Plzeň zlomila trápení s FCSB a má jistý postup ze skupiny

aktualizováno 23. 11. 2017 22:15

Jízda plzeňských fotbalistů podzimní části pokračuje. Viktoria skvělou formu přetavila v úspěch také v Evropské lize, když si zápas před koncem základní skupiny zajistila postup do jarních vyřazovacích bojů. Západočechům k tomu pomohlo vítězství 2:0 nad FCSB a výhra Lugana nad Beer Ševou. Svěřenci Pavla Vrby mohli zároveň slavit ukončení letošního trápení s bývalou Steauou a rumunskými týmy obecně.

Plzeňský Milan Petržela se raduje ze vstřelené branky

Rumunští soupeři. To byla dlouho plzeňská noční můra. Sedmkrát v řadě je Viktoria nedokázala v evropských pohárech zdolat, jen s FCSB to letos bylo třikrát. Západočeši však černou sérii dokázali zlomit v ten nejlepší možný moment, který jim navíc přinesl jistotu pokračování v Evropské lize i v jarní části. Třetí Lugano je může ještě teoreticky bodově dotáhnout, ale vzájemné zápasy hrají pro český celek.

Plzeň střetnutí s FCSB dlouho mohla pojmenovávat jako den pálení velkých šancí. Zlomit se jí to podařilo v druhé části. První a zároveň vítězná trefa přišla už pět minut po změně stran, kdy Patrik Hrošovský na hranici ofsajdu, možná i lehce za ní, našel Milana Petřželu. Pomezní sudí nechal praporek dole, čehož zkušený křídelník využil skvělým zpracováním a rovněž ideálním zakončením k tyči.

Dominance vitkoriánu na hřišti tímto zásahem sice skončila, vadit jim to ale nemuselo. V šestasedmdesáté minutě se Plzni totiž podařilo zvýšit vlastní vedení. Druhý křídelník Jan Kopic nejprve spálil obrovskou tutovku, kdy sám na hranici penalty trefil brankáře. Zklamání v jeho podání se ale rychle změnilo v radost. Následně dal šikovně hlavu do střely Tomáše Hořavy a rozradostnil Štruncovy sady podruhé.

"My jsme velice dobře zápas odbránili a pak si druhým gólem zajistili vítězství. Jako trošku minus beru to, že jsme se ze spousty šancí nedokázali prosadit. Samozřejmě jsem ale z výhry spokojený. Zvlášť s mužstvem, které patří k nadprůměrným v Evropě. Hodně si výhry cením," prohlásil po konci utkání spokojený kouč Vrba.

Sestřih utkání Viktoria Plzeň - FCSB

Střelcům obou branek musel při pozápasových oslavách děkovat zejména Jakub Řezníček. Devětadvacetiletý útočník nastoupil na hrotu místo zraněného kanonýra Michaela Krmenčíka a úvodní pětačtyřicetiminutovce se mu podařilo spálit hned dvě tutovky.

V obou případech dostal robustní střelec přihrávku z pravého křídla. Nejprve v pětadvacáté minutě před prázdnou brankou na míč ideálně nedosáhl a ten prošel šestnáctkou. V druhém případě v třiatřicáté minutě zase ve stoje nedokázal ideálně srovnat mířidla a jeho pokus jeden z obránců kousek před brankovou čárou odklidil do bezpečí.

Nebyl to ale jenom Řezníček, kdo v první půli v dresu Plzně nedával šance. Domácí výborným napadáním a hodně útočným stylem se často dostávali do vápna FCSB. Blízko gólu byl třeba Daniel Kolář, kterého tváří tvář vychytal teprve osmnáctiletý Andrei Vlad.

Hosté se snažili těžit zejména z rychlých brejků a největší šanci v úvodní pětačtyřicetiminutovce spálil Denis Alibec. Tradiční hrozba FCSB utekla obraně Plzně a samostatný únik mu zhatil až dobrý zákrok Aleše Hrušky, který dostal v evropských pohárech znovu přednost před Matúšem Kozáčikem.

Hned z kraje druhé části se vitkoriáni konečně dočkali branky, což ovlinilo jejich hru. Domácí se přestali hnát bezhlavě kupředu a snažili se více kontrolovat hru. V třiapadesáté minutě přesto Kopic po povedeném protiútoku postupoval sám na Vlada, jenže v rozhodující netrefil branku.

O největší šanci Rumů se v druhé části postaral Florin Tanase, jehož střelu zpoza vápna vytěsnil tygřím skokem Hruška, jenž si v zápase musel poradit hned s osmi pokusy mířícími na jeho svatyni.

O výsledku nakonec šikovnou hlavičkou rozhodl Kopic a domácí si už závěrečnou čtvrt hodinu pohlídali. Mohli slavit nejenom vítězství, ale také postup. "Ve druhém poločase si už asi uvědomili, že to tady tak lehké mít nebudou, a zapnuli trochu víc, ale rozdíl byl v tom, že už jsme dokázali proměnit ty šance, a párkrát nás podržel Aleš Hruška. Díky tomu jsme to dotáhli k vítězství a postupu," řekl Hořava.

Viktoria Plzeň - FCSB 2:0 (0:0)

Branky: 49. Petržela, 76. Kopic. Rozhodčí: Bebek - Pataki, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Man, Enache, Budescu (všichni FCSB). Diváci: 10 197.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (88. Živulič), Kolář (83. Čermák), Kopic - Řezníček (66. Bakoš). Trenér: Vrba.

FCSB: Vlad - Enache, Planič, Balasa, Júnior Morais - Popescu, Filip (46. Tanase) - Golofca (46. Nedelcu), Man, Coman (64. Budescu) - Alibec. Trenér: Dica.

Zdroj: ČT sport