středa 22. listopadu 2017 Cecílie

Ronaldo dal za Portugalsko gól číslo 79 a stíhá rekordmama Puskáse

Letitá vláda maďarské legendy Ference Puskáse historickému pořadí střelců evropských fotbalových reprezentací je v ohrožení. Cristiano Ronaldo už na něho ztrácí jen pět zásahů. Portugalská hvězda Realu Madrid dala v portugalské reprezentaci v sobotním utkání s Andorrou v kvalifikaci mistrovství světa už 79. gól.

Cristiano Ronaldo

Víc branek outsiderovi Ronaldo při vítězství 2:0 nedal možná i proto, že nastoupil až do druhého poločasu.

Trenér Fernando Santos po zápase přiznal, že měl těžkou hlavu při rozhodování, zda jej nechat v úvodu zápasu sedět na lavičce. Podle kouče nehrála roli pouze hrozba disciplinárního trestu pro úterní klíčový zápas se Švýcarskem, o který by Ronaldo přišel, kdyby v Andoře dostal další žlutou kartu.

"Měl jsem z toho těžkou hlavu. Dva dny před zápasem Ronaldo netrénoval na sto procent a byly tam další okolnosti, které mě vedly k tomu rozhodnutí," popisoval své myšlenkové pochody. "Nešlo jen o to, že mohl dostat žlutou kartu, protože je to zkušený hráč. Tyhle zápasy jsou komplikované a snažil jsem se to vyřešit co nejlépe," řekl Santos.

"Jestli to bylo správně? Vyhráli jsme a to se počítá. Musel jsem tam v poločase Ronalda poslat a nakonec jsme zvítězili, jak jsme chtěli," dodal kouč.

Jeho svěřenci se proti poslednímu týmu skupiny B dlouho nemohli prosadit, až střídající Ronaldo v 63. minutě trefou zblízka ukončil jejich trápení v koncovce. Ve 144. utkání za reprezentaci dal 79. gól, ale teprve podruhé skóroval v roli náhradníka. Patnáctým zásahem v bojích o světový šampionát vyrovnal historický rekord, který ve čtvrtek stanovil Polák Robert Lewandowski.

Víc gólů než Ronaldo za reprezentaci dali jen Íránec Alí Daeí (109), Puskás (84) a Japonec Kunišige Kamamoto (80). Na toho se může slavný Portugalec dotáhnout v úterý ve Švýcarsku, kde potřebují hosté vyhrát, jinak postoupí přímo na MS jejich soupeř a Santosův výběr bude muset hrát baráž.