sobota 18. listopadu 2017 Romana
První liga

Sporná penalta Altintopa nakonec rozhodla, Slavia udolala Teplice

aktualizováno 29. 7. 2017 23:00

Praha - Po hubeném vítězství nad běloruským Borisovem ve 3. předkole Ligy mistrů vstoupila Slavia totožným výsledkem i do domácí soutěže. Ambiciózního soupeře z Teplic porazila 1:0. Jediný gól vstřelil už v 9. minutě Halil Altintop, který s přehledem proměnil pokutový kop nařízený za údajnou ruku Tomáše Vondráška.

Dobrý den,

vítejte u textové on-line reportáže z duelu 1. kola české nejvyšší soutěže, ve kterém se proti sobě postaví Slavia Praha a Teplice.

--:--

Základní sestavy:

Slavia Praha: Laštůvka – Frydrych, Bílek, Jugas, Bořil – Souček, Altintop, Ščuk – Mingazov, Mešanović, Zmrhal.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob – Ljevakovič, Kučera – Fillo, Rezek, Vošahlík – Vaněček.

--:--

Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého už mají ostrý soutěžní start za sebou, neboť v úterý zdolali ve 3. předkole Ligy mistrů běloruský Borisov 1:0. Vzhledem k faktu, že odveta veledůležitého souboje je na programu už příští středu, udělal zkušený lodivod sedm změn v základní sestavě.

--:--

Od začátku nastoupí Jíří Bílek, Jasmin Ščuk, Tomáš Souček, Halil Altintop, Jaromír Zmrhal, Ruslan Mingazov a Muris Mešanovič.

--:--

"Určitě budeme chtít do ligy vstoupit úspěšně. Teplice se loni prezentovaly výbornými výkony a do posledního kola hrály o poháry, takže budou určitě nepříjemným soupeřem. My ale chceme vyhrát," řekl trenér Šilhavý.

--:--

Severočeši zvládli po debaklu v přípravném duelu s Varnsdorfem (1:4) generálku proti Viktorii Žižkov, ale do hlavního města přicestovali v roli outsidera. Se Slavií nicméně v loňském ročníku doma remizovali a v Edenu prohráli až vlastním gólem z 88. minuty.

--:--

"Slavia loni vzbuzovala velký respekt a také v posledních zápasech ukazovala kvalitu. My ale věříme, že jí to dokážeme zkomplikovat. Sportovně je to zajímavé a jsme v očekávání, jakým směrem se posunula," uvedl kouč Daniel Šmejkal.

--:--

Hlavní rozhodčí Pavel Orel přivádí obě mužstva na trávník v Edenu. Start očekávaného střetnutí se blíží...

--:--

Ve Vršovicích panuje bouřlivá atmosféra, která je už pro domácí zápasy mistrovského týmu příznačná.

1.

Utkání zahájil výkopem Muris Mešanovič.

1.

První pozdrav brankáři hostí vyslal Bořil, ke kterému propadl míč a levý obránce Pražanů zamířil těsně vedle.

2.

A znovu Bořil. Efektně se zbavil svého strážce, ale centrem nenašel žádného ze spoluhráčů v pokutovém území.

3.

Slavia zatím dominuje.

4.

První atak Teplic končí ofsajdem, v němž byl přistižen Vaněček.

5.

Ljevakovič se dopustil prohřešku proti pravidlům, jenže následný přímý kop zahodil Altintop nepřesným centrem.

6.

Sérii krátkých přihrávek domácích ukončil obránce hostí Jeřábek, který odvrátil míč na rohový kop.

7.

Z něj nicméně celek z hlavního města neohrozil branku soupeře.

8.

Slavia bude zahrávat pokutový kop! Centr z pravé strany se pokusil zakončit Frydrych. Jeho hlavičku zastavil rukou či hlavou Vondrášek a sudí Orel ukázal na bílý puntík. O této situaci se pravděpodobně bude ještě dlouho mluvit.

9.

Zodpovědnost na sebe vzal Halil Altintop a zkušeně uklidil míč do sítě.

10.

Favorizovaný tým momentálně pevně drží otěže utkání.

1 2 3 4 5 »

Trenér mistrovského celku Jaroslav Šilhavý výrazně zamíchal základní sestavou a do hry poslal oproti úternímu duelu sedm nových tváří. Zejména ofenziva měla naprosto odlišný "kabát" - příležitost dostali například Mingazov, Mešanovič, Zmrhal nebo Altintop.

V obraně nahradil Bílek nepostradatelného Deliho, který nebyl stejně jako další z letních akvizic Rotaň ani mezi náhradníky. Na lavičce začali Danny, Hušbauer či kanonýr Škoda. Teplice naopak nastoupily v očekávané sestavě.

Souček: Nula vzadu je důležitá, ale musíme zapracovat na finální fázi

Slavia i v pozměněném složení začala aktivně a v 9. minutě se ujala vedení. Mingazovův centr trefil Frydrych do bránícího Vondráška, za což rozhodčí Orel po chvíli váhání nařídil pokutový kop. Ten bezpečně zužitkoval Altintop - 1:0.

"Nechci být za blbečka, ale míč mě trefil do hlavy a do nohy, ruku mi ani neškrtl. Nechápu, proč si to rozhodčí musel nechat projít 15 vteřin v hlavě. Kdyby si byl jistý, pískne to přece hned. Furt se volá po videu a pak podobné okamžiky rozhodnou zápas a třeba nás okradou o nějaký bodový zisk," prohlásil Vondrášek.

O devět minut později si hostující brankář Grigar poradil s Mešanovičovou střelou. Poté začaly hrozit Teplice. Kučerova tečovaná střela skončila těsně vedle, Jeřábkovu gólovou šanci zmařil Laštůvka a Vaněčkovi chyběl na zadní tyči ke skórování krok.

Ve 38. minutě se dostal do brejku Zmrhal, jenže Grigara v tísni nepropálil a Altintop se následně po Jeřábkově nebezpečném skluzu marně dožadoval penalty. Jinak ale obhájce titulu nikterak nedominoval.

Po změně stran zastavil Fillovu hlavičku na brankové čáře Bořil. Domácí následně mohli zvýšit z brejku, ale Zmrhalův "dloubák" přes Grigara odvrátila obrana středočeského celku. Teplice se v závěru mocně tlačily za vyrovnáním a v 86. minutě ho měl na noze Kučera.

Jeho tečovaná střela nicméně v síti neskončila. Slavia proto tři body s vypětím všech sil udržela a bodovala i ve 27. ligovém utkání pod vedením kouče Šilhavého.

1. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Teplice 1:0 (1:0)

Branka: 9. Altintop z pen. Rozhodčí: Orel - Paták, Hájek. ŽK: Ščuk, Bílek - Vondrášek, Rezek, Červenka, Jeřábek. Diváci: 11.097.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Bílek, Jugas, Bořil - Souček, Ščuk (80. Ngadeu) - Mingazov (59. Van Buren), Altintop (71. Hušbauer), Zmrhal - Mešanovič. Trenér: Šilhavý.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob (89. Král) - Ljevakovič, Kučera - Fillo, Rezek, Vošahlík (82. Haljeta) - Vaněček (68. Červenka). Trenér: Šmejkal.

Jaroslav Šilhavý (trenér Slavie): "Jsem rád, že jsme do nového ročníku vstoupili vítězně, nicméně se to nerodilo lehce a Teplice potvrdily pověst silného týmu zkušených hráčů. Vstoupili jsme do utkání výborně a vyústila z toho i branka. Ale po 20 minutách jsme z toho ustoupili, soupeř přebral iniciativu a my jsme tahali za kratší konec. I když vyložených šancí jsme měli asi víc, Teplice hrozily spíš z centrů. Jsem rád, že jsme to ubránili, i když to bylo drama až do konce. Ti hráči, co dnes nastoupili, se s námi normálně připravovali. Když jsme střídali po poločasech dvě jedenáctky, tak to bylo naprosto vyrovnané. Určitě hrálo v potaz i utkání v Borisově. Věřili jsme, že to zvládneme. Výsledkově jsme to zvládli, možná ve hře některé pasáže nebyly úplně dobré. Co se týče penaltových situací, tak mi připadalo, že obě byly penalty. Ruka i zákrok na Altintopa, ale ještě jsem to neviděl ze záznamu."

Daniel Šmejkal (trenér Teplic): "Nemluví se mi dobře, protože nevezeme ani bod. V úvodu jsme trošku dostali za vyučenou. Slavia na nás nastoupila, protože věděla, že jsme ještě nehráli soutěžní zápas. Chvíli nám trvalo, než jsme získali tempo a inkasovali jsme bohužel branku. Pak jsme se zvedli a myslím, že od 20. až 25. minuty už jsme zase hráli zajímavý fotbal. Některé situace jsme si vytvořili, Červenka a Vaněček měli vyložené šance, ale bohužel jsme nedokázali vstřelit branku. Některé změny v sestavě Slavie jsme čekali, sedm bylo hodně, ale nemyslím si, že by to mělo zásadní vliv na náš výkon."

Zdroj: ČT sport