čtvrtek 14. prosince 2017 Lýdie
SEMIFINÁLE LIGY MISTRŮ

Higuaín dvakrát potrestal Monako a Juventus je blízko finále v Cardiffu

aktualizováno 3. 5. 2017 23:15

Monako - Pohádkové tažení AS Monako dospělo v Lize mistrů do semifinále, kde ovšem s největší pravděpodobností skončí. Úvodní duel na domácí půdě totiž s Juventusem Turín prohrálo 0:2, což jej před odvetou v Itálii staví do velmi obtížné pozice. Oba góly vítězného mužstva vstřelil argentinský útočník Gonzalo Higuaín.

Dobrý večer,

vítejte u textové on-line reportáže z úvodního zápasu semifinále Ligy mistrů mezi AS Monako a Juventusem Turín.

--:--

Italský velkoklub je společně s Realem Madrid jediným neporaženým celkem v milionářské soutěži a touží se podruhé během tří let probojovat do finále. "Tohle by mohl být náš rok. Pro spoustu kluků, co jsou tady dlouho, by to byla zasloužená odměna," řekl nejlepší střelec týmu Paulo Dybala.

--:--

"Kluci jako Gianluigi Buffon, Claudio Marchisio, Leonardo Bonnucci, Andrea Barzagli nebo Giorgio Chiellini toho pro klub udělali tolik, ale neměli šanci zvednout tenhle pohár. Myslím, že by si to opravdu zasloužili," přidal útočník argentinské reprezentace.

--:--

Ani Monako však rozhodně není bez šance. Na cestě do semifinále vyřadilo Manchester City a Dortmund. V každém utkání navíc konto soupeře zatížilo hned třikrát.

--:--

"Čeká nás další těžký soupeř. Hlavní rozdíl bude v tom, že Juventus má jednu z nejlepších obran v Evropě," prohlásil trenér Leonardo Jardim. "Navíc už si v Serii A prakticky zajistil titul, takže může vrhnout všechny síly do Ligy mistrů," dodal.

--:--

Základní sestavy:

AS Monako : Subašič – Fabinho, Glik, Jemerson, Sidibé – Dirar, Bernardo Silva, Bakayoko, Lemar – Falcao, Mbappé.

Juventus Turín: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Dani Alves, Marchisio, Pjanič, Alex Sandro – Dybala, Higuaín, Mandžukič.

--:--

Hlavní rozhodčí Antonio Mateu ze Španělska přivádí obě mužstva na trávník beznadějně zaplněného stadionu Louise II.

--:--

Hymna Ligy mistrů značí skutečnost, že se start semifinálového utkání nezadržitelně blíží.

--:--

Výkop mají hosté, konkrétně ostrostřelec Paulo Dybala.

1.

Juventus, který netradičně nastoupil v modré variantě dresů, kombinuje na vlastní polovině.

2.

Monako se zatím nedostává k míči, "Stará dáma" zahrozila přenesením hry na pravou stranu, centr Daniho Alvese však zablokovala obrana domácích.

3.

Italský tým tentokrát poslal do pokutového území míč z levé strany. Mandžukič se prosadil v hlavičkovém souboji, ale přihrávku na Pjaniče zneutralizoval pozorný Glik.

5.

Aktivita vedoucího celku Serie A je v prvních minutách více než zřejmá. Knížecí klub se k ofenzivním výpadnů vůbec nedostává.

6.

Centr Alexe Sandra byl zablokován, Juventus bude kopat roh.

6.

Chiellini se pokusil "nůžkami" vrátit přetažený centr zpět do prostoru před brankou Subašiče, nicméně žádného ze spoluhráčů nenašel.

8.

Defenzivní minela Fabinha pomohla k nadějnému brejku hostům, jenže Higuaín nezvládl "boj" sám se sebou a místo ohrožení svatyně domácího celku upadl.

10.

Miralem Pjanič ukázal svou genialitu. Nezištnou přihrávkou oslovil za obranou domácích číhajícího Alvese, ale brazilský obránce nezvládl centr z voleje a Mandžukič zakončit nemohl.

12.

Monako kontruje slibnou příležitosti talentovaného Mbappého - francouzský útočník se totiž ocitl tváří v tvář Buffonovi. Hlavička z bezprostřední blízkosti nicméně postrádala potřebnou razanci i přesnost.

14.

Zajímavých možností na stadionu Louise II. přibývá. Mandžukič však hlavičkoval pouze do připravených rukavic Subašiče.

15.

Přemožitelé Dortmundu či Manchesteru City odpověděli nádhernou akcí, kterou zakončoval znovu Mbappé. Dinar jej oslovil pocukrovanou přihrávkou a pouze famózní reflex Buffona zachránil Juventus od inkasování.

1 2 3 4 »

"Stará dáma" udržela v milionářské soutěži neporazitelnost a prodloužila úctyhodnou sérii bez inkasované branky na 621 minut. Monako naopak poprvé v tomto ročníku Ligy mistrů doma prohrálo a zároveň neskórovalo.

"Jsem moc šťastný, bylo to hodně důležité utkání a vezeme domů skvělé vítězství. Chtěli jsme i další čisté konto, takže jsme s výsledkem spokojeni," uvedl útočník Higuaín.

Na knížecím klubu zpočátku ani nebylo znát, že hraje semifinále poprvé od roku 2004. Do prvních větších šancí se mezi 13. a 16. minutou dostal osmnáctiletý talent Mbappé, ale v obou případech ho vychytal pozorný Buffon. Devětatřicetiletý brankář si poté poradil i s hlavičkou Falcaa.

Sestřih utkání AS Monako - Juventus, semifinále LM

Juventus přečkal úvodní nápor soupeře a ve 29. minutě se z rychlého protiútoku ujal vedení. Alves oslovil na hranici pokutového území číhajícího Higuaína, který tvrdou ranou k pravé tyči překonal gólmana Subašiče.

I do druhé půle vstoupil aktivněji lídr francouzské ligy, nadějnou možnost však nevyužil Falcao, když opět nechal jen vyniknout veterána Buffona. Hráči italského velkoklubu poctivě bránili a v 59. minutě navíc proměnili další brejk. Alves nacentroval do šestnáctky a Higuaín ve skluzu přesně zakončil.

"V téhle soutěži jsem nedával branky, ale věděl jsem, že musím pouze zůstat klidný. Jsem za góly rád, ale tohle ještě není konec," podotkl devětadvacetiletý střelec.

Domácí se v závěru nedočkali ani kontaktního gólu, protože hlavičku náhradníka Germaina v poslední minutě vytáhl nad břevno bezchybný Buffon. Monako tak v probíhající sezoně vyšlo z 58 soutěžních duelů teprve počtvrté střelecky naprázdno a v odvetě ho čeká mimořádně těžká práce.

"Čelili jsme soupeři, který má v Lize mistrů víc zkušeností a hrál takticky mnohem lépe než my. Se svou ofenzivní silou jsme si dokázali vytvořit některé šance, ale celkově byl Juventus lepší," uznal záložník Monaka Fabinho.

Úvodní semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

AS Monako - Juventus Turín 0:2 (0:1)

Branky: 29. a 59. Higuaín. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián, Rodriguez (všichni Šp.). ŽK: Fabinho - Bonucci, Marchisio, Chiellini. Diváci: 16.762.

Monako: Subašič - Dirar, Glik, Jemerson, Sidibé - Silva (83. Touré), Fabinho, Bakayoko (66. Moutinho), Lemar (67. Germain) - Falcao, Mbappé. Trenér: Jardim.

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Pjanič (89. Lemina), Marchisio (81. Rincón) - Dani Alves, Dybala, Mandžukič - Higuaín (77. Cuadrado). Trenér: Allegri.