sobota 19. srpna 2017 Ludvík
EL CLÁSICO

aktualizováno 23. 4. 2017 23:07

Madrid - Vítězná branka Lionela Messiho z druhé minuty nastavení určila konečný stav slavného El Clásica. Barcelona triumfovala na půdě Realu Madrid 3:2 a dotáhla jej v čele tabulky španělské ligy. Oba rivalové mají aktuálně 75 bodů, katalánský velkoklub vede zásluhou lepšího skóre. "Bílý balet" nicméně disponuje zápasem k dobru.

Dobrý večer,

vítejte u textové on-line reportáže z 234. El Clásica mezi Realem Madrid a Barcelonou.

--:--

Svěřenci kouče Zinédina Zidaneho hájí v čele La Ligy náskok tří bodů a mají k dobru odložený zápas na půdě Celty Vigo. Kouzlo domácího stadionu, kde v letošním ročníku ještě nenašli přemožitele, či aktuální trápení soupeře, který předchozí dva soutěžní duely venku prohrál s celkovým skóre 0:5, je pasuje do role favoritů.

--:--

V Barceloně přesto vnímají El Clásico jako ideální příležitost k záchraně sezony. "Bude složité se zvednout," přiznal trenér Luis Enrique. "Ale máme před sebou ten nejlepší možný stimul. Utkání proti největšímu rivalovi na San Bernabéu. Namotivovat mužstvo bude velice snadné. Pokud vyhrajeme, vrátíme se zpět do boje o titul," dodal.

--:--

Do základní sestavy domácího týmu se po zranění lýtka vrací Gareth Bale. Trenér Zinédine Zidane naopak stále nemůže počítat se stoperskou dvojicí Pepe-Raphaël Varane.

Katalánskému velkoklubu stoprocentně nepomůže vykartovaný útočník Neymar, jehož absence může být pro hostující tým velmi citelná. Zdravotní problémy nepustí do hry ani Rafinhu a Aleixe Vidala.

--:--

Základní sestavy:

Real Madrid: Navas – Carvajal, Nacho, Rámos, Marcelo – Modrič, Casemiro, Kroos – Bale, Benzema, Ronaldo.

FC Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Piqué, Umtiti, Alba – Rakitič, Busquets, Iniesta – Messi, Suárez, Alcácer.

--:--

Hlavní rozhodčí Alejandro Hernández přivádí obě mužstva před beznadějně vyprodané hlediště stadionu Santiaga Bernabéua.

--:--

Fanoušci "Bílého baletu" si připravili nádherné choreo. Start očekávaného klání se blíží.

1.

Karim Benzema zahájil výkopem 234. El Clásico.

2.

První pokus o přenesení hry se Ramosovi nepovedl, Cristiano Ronaldo mu přesto za myšlenku zatleskal.

3.

Cristiano Ronaldo se po kontaktu s Umtitim ocitl na zemi. Píšťalka sudího zůstala němá.

4.

Real Madrid zatím úhlavního rivala nepouští za polovinu. Carvajalův průnik a následný centr nicméně adresáta nenašel.

5.

Katalánský velkoklub se poprvé osmělil, ale domácí získali míč a podnikli bleskový protiútok, na jehož konci vyprášil rukavice Ter Stegena hvězdný Cristiano Ronaldo.

8.

Tempo slavného zápasu je opravdu vysoké. Hráči obou celků mají minimum prostoru, vzhledem k jejich technické zdatnosti s tím ovšem nemají sebemenší problém.

10.

Barcelona poprvé vážněji zahrozila. Pohlednou kombinační akci zakončil Luis Suárez tvrdou ranou do reklamního panelu vedle branky Keylora Navase.

12.

Casemiro nyní sestřelil Lionela Messiho a z rukou sudího Hernándeze vidí žlutou kartu.

13.

Aktivita madridského týmu už tak výrazná není. Modrič se pokusil dlouhým pasem oslovit navrátilce Balea, ale waleského křídelníka zastavil zdvižený praporek pomezního rozhodčího.

14.

Hosté kombinují prevážně na vlastní polovině, okénka v obraně "Bílého baletu" zatím nenacházejí.

16.

Záblesk geniality ukázal fanouškům Lionel Messi. S míčem u nohy postupoval asi padesát metrů, ale finální přihrávku na Rakitiče nezvládl.

17.

Na druhé straně ohrozil Ter Stegena slabým pokusem doprostřed branky Benzema.

18.

Ve svižné pasáži pokračují hráči obou klubů i nadále. Suárezovi však po nabídce Alcácera zakončení vůbec nevyšlo.

1 2 3 4 »

Real vstoupil do utkání lépe a vytrvalý tlak zužitkoval ve 28. minutě. Po Marcelově centru trefil Ramos tyč, od níž se míč odrazil ke Casemirovi a brazilský záložník prázdnou branku nemohl minout.

Vedení však domácí udrželi jen pět minut. Po Rakitičově přihrávce proběhl Messi neohroženě s míčem u nohy obranou "Bílého baletu" a střelou po zemi překonal bezmocného Navase. Patnáctým ligovým gólem v El Clásicu se osamostatnil v čele historické tabulky, ve které se dosud dělil o vedení s Alfredem di Stéfanem.

Na začátku druhého dějství se zaskvěli oba brankáři. Barcelonský Ter Stegen zneutralizoval Kroosovu povedenou střelu k tyči i Benzemovu hlavičku, Navas vychytal stoprocentní šanci osamoceného Alcácera i Piquého pokus po rohovém kopu.

V 67. minutě předložil Asensio míč ve vápně Ronaldovi, ale portugalská hvězda v "tutové" pozici přestřelila. Činily se i ofenzivní opory barcelonského mužstva. Navas ovšem vychytal jak Suáreze, tak Messiho. Na utěšenou ránu Rakitiče ze 73. minuty ale zareagovat nestačil a úřadující šampioni La Ligy vedli 2.1.

O čtyři minuty později si madridský celek zkomplikoval situaci ještě víc. Za surový faul na unikajícího Messiho dostal červenou kartu kapitán Ramos. Vzápětí mohl zvýšit vedení katalánského klubu Piqué, jenže Navas udržel naděje domácích nad vodou.

Sergio Ramos sestřelil Lionela Messiho a slavné El Clásico nedohrál

Kouč Zinédine Zidane následně poslal do hry Jamese Rodriguéze a kolumbijský záložník bleskově vyrovnal. Stalo se tak po nezištné přihrávce Marcela, který je s devíti asistencemi v této statistice nejlepším obráncem elitních evropských lig.

Přesto nakonec Real nezískal ani bod. Ve druhé minutě nastavení zužitkoval Albovu zpětnou přihrávku Messi. Svým druhým gólem definitivně rozhodl a postaral se o první porážku "Bílého baletu" před vlastními příznivci v letošní sezoně.

Španělská fotbalová liga - 33. kolo:

Real Madrid - FC Barcelona 2:3 (28. Casemiro, 86. Rodríguez - 33. a 90.+2 Messi, 73. Rakitič).