středa 29. března 2017 Taťána

Necid dvěma góly zařídil vítězství Slavie nad Brnem

aktualizováno 2. 11. 2008 23:20

Praha - Fotbalisté pražské Slavie ve 12. kole první ligy porazili Brno 2:1. Na výhře vedoucího týmu ligy měl hlavní podíl nejlepší střelec ligy Tomáš Necid, který se postaral už v prvním poločase o obě branky Slavie a zaznamenal už osmý a devátý gól v sezoně. Brnu, které dnes místo odvolaného Petra Uličného poprvé vedl nováček mezi ligovými trenéry Aleš Křeček, nepomohlo ani snížení Josefa Šurala pět minut před koncem.

Slavia - Brno

Brno tak už čtyři zápasy čeká na výhru, naopak Slavia si upevnila pozici lídra a zvedla sebevědomí před čtvrtečním duelem Poháru UEFA s Aston Villou. Úřadující ligoví šampioni před Boleslaví vedou o pět bodů, Středočeši ale mají k dobru večerní dohrávku v Liberci.

Slávisté v minulém kole po sérii sedmi výher zasekli při bezbrankové remíze na půdě druhé Mladé Boleslavi, ale tým kouče Karla Jarolíma, který dnes při skládání základní sestavy opomenul druhého nejlepšího střelce Belaida, ztráta viditelně nijak nepoznamenala. I když Brno jim cestu za devátou výhrou v sezoně nutně usnadnilo a tápající Jihomoravany neprobrala ani změna na trenérském postu.

Necid byl hlavní zbraní Pražanů

Slavia svého soupeře udolala svými hlavními zbraněmi, nátlakovou hrou, přesnými kombinacemi a také díky probuzenému kanonýrovi Necidovi. Ten brněnskou obranu trápil od samého začátku, ve 12. minutě ještě levačkou mířil vedle, ale po čtvrthodině už udeřil. Devatenáctiletý střelec si přesně naběhl na skvostný pas Šmicera za obranu a Necid po třech zápasech bez vstřeleného gólu a poprvé od konce září měl před opuštěnou brankou lehkou úlohu a zařídil pro sešívané vedení.

Brňané se z útlumu neprobrali a o tom, že nejsou v psychické pohodě svědčil i zkrat Heinze, který po souboji na zemi udeřil do obličeje Volešáka, ale sudí Makovička incident bývalého reprezentanta přehlédl. Fotbalové umění Heinz předvedl po půlhodině, ale před Vaniakem se neprosadil a brněnský zmar podtrhl špatným zakončením i Střeštík.

Domácí naopak v zakončení byli nekompromisní. Díky aktivitě krajního obránce Krajčíka se dostávali často do přečíslení a sedm minut před poločasem právě slovenský reprezentant ošálil dva zadáky soupeře a Necid po jeho přihrávce při další jednoduché dorážce zaznamenal už devátou letošní trefu.

Po poločase Slávisté polevili, Brno šance nevyužilo

Slavia se už po pauze do Brna s takovou vervou jako před poločasem nepustila, jako by si schovávala síly na čtvrteční souboj s Aston Villou. Možná i při vědomí slibného náskoku už domácí nebyli tak zodpovědní při bránění, jenže Brňané se při svých šancích utápěli v ještě větším zmaru.

Heinz nedotáhl do konce nadějně rozjetou brejkovou situaci stejně jako chvíli poté Vrána. A čtvrthodiny před koncem zblízka vystřelil vedle i Střeštík. Zdánlivě jasně rozehraný zápas dostal nečekanou zápletku pět minut před koncem. Kapitán Slavie Brabec po dlouhém nákopu podcenil situaci, Vaniakovi poslal hlavičkou špatnou přihrávku a střídající Šural chytrým obloučkem zadělal na drama. Osmnáctiletý mladík se tak stal vůbec prvním hráčem, který na novém stadionu v Edenu pokořil slávistickou defenzivu. Z náznaků závarů už ale hosté nic nevytěžili a posedmé za sebou z půdy Slavie odjíždějí s prázdnou.