čtvrtek 21. září 2017 Matouš

Čeští fotbalisté se protrápili k první výhře v kvalifikaci

aktualizováno 15. 10. 2008 23:37

Teplice - První kvalifikační výhru a také první vítězství pod trenérem Petrem Radou si dnes připsali čeští fotbalisté v utkání proti Slovinsku. O výhře 1:0 rozhodla branka Libora Sionka z 62. minuty, ale jinak příliš fotbalové radosti národní tým nenabídl. Potvrdilo se alespoň, že teplický stadion je nedobytný - ani v 18. utkání na Stínadlech česká reprezentace neprohrála.

Fotbalový zápas kvalifikace o MS 2010 Česko - Slovinsko
  • Fotbalový zápas kvalifikace o MS 2010 Česko - Slovinsko autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/5/471/47035.jpg?1224092213

Na Stínadla sice dorazila solidní návštěva, ale brzy si mnozí diváci možná začali vyčítat, že vůbec na fotbal chodili. Už od úvodního hvizdu byla na domácím mužstvu vidět nervozita, kterou národní tým léta nezažil. Hráči bez výjimky chybovali, báli se udělat kličku, a když už ji udělali, o míč přišli a byl z toho nebezpečný protiútok.

Přesto si domácí alespoň dvacet minut udržovali optickou převahu, která ale k ničemu nevedla. Na dvojici útočníků nemířila žádná přihrávka, středová řada měla problém míč na chvíli udržet ve své moci. Proto nepřišel žádný festival šancí, spíše náznaků, kterým chyběla finální část.

Poprvé se domácí tým dostal do nadějné pozice v 18. minutě, kdy na Plašilův centr naskakoval Rajnoch, ale jeho slabá teč nemohla gólmana ohrozit. Podobně se dařilo Sionkovi po několika minutách.

Po dvaceti minutách hosté pochopili, že by si z Teplic mohli odvézt body. Jejich první solidnější akce skončila velkou šancí, do které se vřítil v 29. minutě Dedič. Jeho sólo ale skvěle zneškodnil Zítka, který se vypořádal také s pokusem Radosavljeviče.

Ještě výraznější zásah musel český brankář, chytající za zraněného Čecha, vytáhnout nedlouho před poločasem, kdy po Sionkově hrubce mířil na branku Šišič. To už se na hlavu českého mužstva snášel hromový pískot, který mohl utišit v první minutě nastaveného poločas Ujfaluši: po Plašilově trestném kopu se ocitl zcela sám na zadní tyči, ale míč do otevřené branky usměrnit nedokázal.

Po pauze se zdálo, že se domácí tým přece jen dostane ke své kombinační hře. Z ní pramenila i první solidní šance v 51. minutě, po níž pálil na vzdálenější tyč Plašil, ale brankář Handanovič byl na místě.

Už se zdálo, že trápení nebude mít konce, po hodině hry však přišlo rozuzlení. Do rozhozené slovinské obrany se vřítil na levé straně Jankulovski, který si pohrál se svým protivníkem, a na zadní tyči Sionko hlavičkoval přes nedůrazného Brečka do prázdné branky.

Do té doby zcela pasivní publikum se najednou probudilo, jako by chtělo hráčům vynahradit dosavadní negativní reakce. I proto možná vzápětí mohl přijít rozhodující gól, který by přinesl definitivní jistotu. Už minutu po vedoucí brance se totiž po skvělém Jarolímově pasu ocitl v šestnáctce Fenin, ale na přesnější zakončení neměl dost času. A po šesti minutých se exteplický útočník pokoušel o zakončení podruhé, ale v pádu mířil pouze do boční sítě.

Domácímu týmu ale nebylo přáno dohrát zápas ve větší pohodě, trápení ani po gólu zcela neodešlo. Sice se zlepšila práce v ofenzivě, kde spoustu práce nadělal svým důrazem Fenin, ale středová řada dál neoplývala jistotou.

A k tomu měli hráči v zádech diváky, kteří snad ani nepřišli fandit českému mužstvu. V 81. minutě totiž trenér Rada střídal zcela vyčerpaného Fenina, což teplické publikum popudilo natolik, že výměnu za Svěrkoše ocenilo hromovým pískotem.

Někteří hráči na trávníku jen zoufale kroutili hlavami a Rajnoch dokonce směrem k tribunám ironicky zatleskal. Nakonec ale přišlo alespoň částečné usmíření - diváci reprezentantům za první výhru v kvalifikaci po konečném hvizdu přece jen zatleskali.