pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan

Plzeň zdolala Liberec a raduje se ze zisku Superpoháru

aktualizováno 18. 7. 2015 22:47

Plzeň - Pošesté v historii otevřel domácí fotbalovou sezonu týden před startem nejvyšší soutěže Superpohár mezi mistrem a vítězem Poháru FAČR. Ligový šampion Plzeň změřil v tomto klání síly s Libercem a po výhře 2:1 ovládl, stejně jako v roce 2011, tuto trofej. Rozhodly o tom branky Hořavy a Koláře z prvního poločasu. Za hosty dokázal v druhém dějství snížit Bartošák. Slovan naopak prohrál i své druhé utkání Superpoháru (v roce 2012 podlehnul Sigmě Olomouc), a na jeho lavičce prožil neúspěšnou premiéru kouč Trpišovský.

--:--

Superpohár se v tuzemských fotbalových luzích a hájích hraje od roku 2010. Dvakrát jej ovládla pražská Sparta, po jednom triumfu si připsaly týmy Jablonce, Olomouce a Plzně.

--:--

Právě Západočeši se v této soutěži představí již popáté. Jejich dnešním soupeřem je Liberec. Oba celky se v loňské sezóně Synot ligy střetly dvakrát: podzimní duel skončil smírně 1:1, v tom jarním vyhrála Plzeň 2:0.

--:--

Liberec poprvé povede v soutěžním zápase nový trenér Jindřich Trpišovský, který pod Ještěd zamířil ze Žižkova. Slovan v přípravě prohrál poslední čtyři zápasy, ve třech z nich neskóroval. Pro obě družiny je utkání generálkou na blížící se předkola evropských pohárů i premiérové kolo nového ročníku Synot ligy.

--:--

Sestava FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský – Hrošovský, Hořava – Kopic, Kolář, Kovařík – Holenda.

--:--

Sestava FC Slovan Liberec: Hroššo – Mudra, Pokorný, Švejdík, Bartošák – Pavelka, Fleišman – Bakoš, Folprecht, Delarge – Šural.

1.

Utkání začalo. V liberecké sestavě chybí kvůli viróze sedm jmen, těsně před zápasem vypadl ze soupisky Hovorka.

5.

První velká šance duelu - na plzeňské straně. Limberský předložil do malého vápna míč Kopicovi, ten svůj pokus nasměroval do tyče Hroššovy svatyně.

8.

Marek Bakoš, někdejší opora Viktorie, se chystal na půli hřiště na atak do odkryté obrany domácích, ale byl "lapen" v těsném ofsajdovém postavení.

15.

Hroššův nepovedený odkop vybídl ke "kontru" plzeňské fotbalisty, na konci akce byl Kopicův centr, který však nenašel adresáta. Vzápětí se blýsknul povedenou střelou Hořava, ovšem chyběly jí decimetry, aby se vešla mezi tyče.

19.

Holenda našel v pokutovém území Kopice, ten se dral do zakončení, ale čistě a nekompromisně jej zastavil Fleišman.

25.

Po delší době bez dramatického momentu na obou stranách udeřilo ve vápně hostů. Tam posadil Kovařík míč z rohového kopu na hlavu Hořavy - 1:0 pro Viktorii Plzeň!

28.

Pro změnu standardní situace ve prospěch Liberce - tři rohové kopy v řadě však svěřenci Jindřicha Trpišovského nepřetavili ve výraznější ohrožení Kozáčikovy branky.

32.

Liberecká obrana zaspala, když nechala Koláře vběhnout do pokutového území. Koláře zde našel centr Kopice a pro záložníka Západočechů již nebylo problémem poslat míč za záda bezmocného Hrošša - 2:0 pro úřadujícího mistra Synot ligy.

38.

Delarge mohl vsítit kontaktní gól hostů. Dobře jej vysunul Pavelka, ovšem jeho konžský spoluhráč neuspěl tváří v tvář Kozáčikovi a poslal míč vedle branky.

44.

Po ose Švejdík - Folprecht - Bartošák zamířil míč až k rozběhnuvšímuse Bakošovi. Jemu ale skočil do cesty Kozáčik a připravil jej o balón i o šanci.

45.

Nedorozumění v komunikaci mezi Hubníkem a Kozáčikem. Žádné neštěstí pro domácí tým z toho ale nevzniklo.

45.+1.

Rozhodčí Královec ukončil 1. poločas. V něm byli Západočeši aktivnějším týmem a i díky nekoncentrované obraně Liberce po zásluze vedou o dvě branky.

46.

Začíná 2. poločas. Oba soupeři do něj nastoupili beze změn ve svých sestavách.

49.

Bartošák nadějně hledal v pokutovém území Delarge, ale ten si míč nedokázal zpracovat.

50.

Dvě Kolářovy dobré příležitosti v krátkém rozmezí. Především ta druhá volala po skórování, hlavičce chyběl kousek, aby zamířila mezi tyče.

1 2 3 »

Týden před startem nové ligové sezony se hrál před solidně zaplněnou Doosan Arénou velmi dobrý fotbal. Liberec začal nečekaně aktivně, ale z dobrého úvodu si větší šanci nevytvořil a pak už dominovala Plzeň. Hned po pěti minutách si mohla připsat premiérovou soutěžní branku za Viktorii nová posila Kopic. Z levé strany ho přízemním centrem našel Limberský a hostujícího gólmana Hrošša zachránila tyč.

Ve 26. minutě už domácí favorit vedl. Na Kovaříkův rohový kop si naskočil nehlídaný Hořava a hlavou otevřel skóre. Za šest minut přidala Plzeň ze vzduchu druhou branku. Kopic nacentroval před branku, kam si naběhl úplně volný Kolář a v pádu přesnou hlavičkou k tyči zvýšil. Liberec mohl za šest minut snížit. Delarge postupoval sám na Kozáčika, ale zamířil těsně vedle.

• Radost fotbalistů Plzně z gólu do sítě Liberce
    Radost fotbalistů Plzně z gólu do sítě Liberce autor: Pavel Němeček, zdroj: ČTK
  • Trenér Koubek s trofejí za Superpohár
    Trenér Koubek s trofejí za Superpohár autor: Pavel Němeček, zdroj: ČTK

Po přestávce Plzeň pokračovala v aktivitě. V 50. minutě vychytal hostující Hroššo Kovaříka, dobíhající Kolář po souboji s protihráčem upadl, ale sudí penaltu nenařídil.

O dvě minuty později přišlo nečekané snížení. Šural kolmicí vysunul Bartošáka a ten sám před Kozáčikem nezaváhal. Trefil se hned při své soutěžní premiéře za Slovan. Vrátit vedení mohl Plzni Kopic, ale Hroššo jeho střelu vyrazil.

Liberec se snažil vyrovnat, otevřel hru a Západočeši se i díky tomu dostávali v závěru do šancí. Tu největší zahodil v 81. minutě střídající Petržela, který dobře zasekl, ale pak pálil nad. Viktoria i tak výhru uhájila.

Ohlasy hráčů a trenérů po utkání Plzeň-Liberec

Tentokráte šli Západočeši do Superpoháru na (více než) sto procent

Z pěti pokusů získali plzeňští fotbalisté Superpohár FAČR teprve podruhé. Podle záložníka Daniela Koláře to bylo i tím, že v minulosti k duelu nepřistupovali s maximální vážností, jelikož se termínově kryl s důležitými zápasy předkol evropských pohárů.

"My jsme si dnes řekli, že tentokrát chceme vyhrát a že tu trofej chceme," prohlásil Kolář v rozhovoru s novináři. "V minulých sezonách jsme třeba tři dny na to hráli předkolo Ligy
mistrů, takže jsme se v Superpoháru šetřili. Teď máme další zápas až za týden,
tak jsme šli za trofejí a dali tomu tu potřebnou vážnost," dodal autor branky na 2:0.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 26. Hořava, 32. Kolář - 52. Bartošák. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula - Ardeleánu, M. Paták. ŽK: Hubník - Pokorný, Švejdík. Diváci: 8116.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (67. Petržela), D. Kolář (90. Vaněk), Kovařík - Holenda (66. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Liberec: Hroššo - Mudra (82. Coufal), Švejdík, Pokorný, Fleišman - Pavelka, Folprecht - Delarge, Šural, Bartošák (87. Hadaščok) - Bakoš (77. Sus). Trenér: Trpišovský.

Miroslav Koubek (Plzeň): "Pro nás byly důležité dvě věci. Jednak vyhrát, abychom měli dobrou psychickou polohu, a podat dobrý výkon, abychom měli tu polohu ještě lepší. Podařilo se nám obojí. Byť to skončilo 2:1, bylo to méně vyrovnané, než ukazuje výsledek. Měli jsme hodně šancí, mohli jsme dát pět šest gólů. Věděli jsme, že Liberec má rychlé hráče, nebylo lehké je chytat, ale tolik situací jsme soupeři dotáhnout do konce nedovolili. Utkání jsme měli přivést do vítězného konce trošku jistěji, to je náš dlouhodobý deficit."

Jindřich Trpišovský (Liberec): "Plzeň zaslouženě vyhrála. Jsem zklamaný z prvního poločasu. Stalo se přesně to, co jsme si s klukama říkali, že bude důležité - abychom nenastoupili s přehnaným respektem a nenechali Plzeň hrát. Dostali jsme se jednoduše pod tlak, ztráceli jsme spoustu míčů. Hlavně jsme neubránili vzdušný prostor, dostali jsme dva góly hlavou. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, dali jsme branku. Hráli jsme agresivněji, drželi jsme se víc na míči. Samozřejmě z toho rezultovaly brejky Plzně a některé šance jsme se štěstím přežili. Utkání nám ukázalo, v čem se musíme zlepšit."