pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan

Bilbao otočilo duel s Neapolí a zahraje si Ligu mistrů, postup slaví i Malmö

aktualizováno 27. 8. 2014 23:46

Bilbao – Jak nejlépe oslavit první soutěžní zápas na novém stadionu, ukázali fotbalisté Athletiku Bilbao. Španělský celek v odvetě 4. předkola Ligy mistrů otočil duel s Neapolí a po výhře 3:1 po patnácti letech slaví postup do milionářské soutěže. Tam se dostalo také švédské Malmö, které doma rozstřílelo Salcburk 3:0, Leverkusen, jenž přehrál Kodaň v poměru 4:0, a Razgrad, který udolal v penaltách Steauu Bukurešť.

--:--

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu z odvetného utkání 4. předkola Ligy mistrů, v němž hostí španělský Athletic Bilbao Neapol. Zápas začíná ve 20:45.

--:--

Sestavy:

Athletic Bilbao: Iraizoz – de Marcos, Gurpegi, Laporte, Balenziaga – Iturraspe, Rico – Susaeta, Etxebarria, Muniain, Aduriz.

SSC Neapol: Cabral – Maggio, Albiol, Koulibaly, Ghoulam – Jorginho, Gargano – Callejon, Hamšík, Mertens – Higuain.

--:--

V Bilbau právě dozněla hymna Ligy mistrů.

1.

Zápas začal.

1.

Hostující hráči v modrém se snažili vytaženou obranu Bilbaa překvapit dlouhým nákopem, za kterým se hnal Callejon, ale brankář Iraizoz jejich záměr přečetl a včas vyběhl.

2.

Balenziaga na levém křídle zkoušel přelstít bráníci soupeře, jenže neúspěšně.

3.

Bilbao je od úvodu mnohem aktivnějším celkem, Neapol se zatím spíše pouze brání.

4.

Rico zkoušel dlouhým nákopem vyzvat Susaetu. U míče byl však jako první bránící Koulibaly.

5.

Higuain v souboji fauloval. K míči se vrací domácí.

7.

Tentokrát faul na druhé straně a znovu u toho byl Higuain, kterého nedovoleně zastavil Laporte.

8.

Hosté poprvé vážněji zahrozili. Neapol rozjela rychlou akci po levém křídle. Míč se dostal k Hamšíkovi, který zpětným pasem na hranici vápna našel nabíhajícího Callejona, avšak rána levačkou zamířila do vrchních řad stadionu.

9.

Hamšík za obranou našel naběhnutého Higuaina, který se dostal do vyložené šance. Pomezní rozhodčí však zvedl praporek.

10.

Útočné snahy domácích zastavil Susaeta, který v souboji o míč fauloval.

11.

První vážná šance i na druhé straně, v níž se objevil Aduriz. Podobně ale jako před několika sekundami na druhé straně byla zastavena praporkem pomezního. Tentokrát to však bylo velice těsné.

13.

Aduriz se šikovně obtočil kolem Koulibalyho a řítil se do vápna, kde po souboji s Albiolem padl k zemi. Rozhodčí však nechává pokračovat ve hře.

14.

Nákop na Maggia je příliš dlouhý a pravý bek Neapole ho nedokázal zpracovat.

16.

Balenziaga se nedomluvil s Iraizozem, kterému pouštěl míč. Domácí brankář však dlouho váhal. Pro balón si nakonec došel, ale ve skluzu s ním vyjel mimo vápno a rychle ho tak musel odkopnout do autu.

17.

Následně se k pokusu za vápnem dostal Higuain, ale metr minul tři tyče.

18.

Hbitého Muniaina zastavil na polovině hřiště faulem Maggio.

19.

Po standardní situaci se dostal k odraženému míči stoper Gurpegi, jehož levá ale branku hostů neohrozila.

1 2 3 4 5 »

Bilbao si do odvetného utkání šlo v lepší pozici, když si z Itálie odvezlo remízu 1:1. A byl to právě španělský celek, kdo v první půli diktoval tempo hry a kdo si vytvářel velké šance. V nich se ocitli oba stopeři, Gurpegi ale ve výborné pozici zamířil hlavou vedle, a Laport si zase nedokázal před prázdnou brankou poradit se skákajícím míčem a poslal ho vysoko nad.

Do druhé půle však vstoupila nejlepším možným způsobem Neapol. Hamšík se na hranici vápna dostal k míči a přesnou ranou k tyči poslal svůj tým do vedení. Domácí se vyrovnání dočkali po hodině hry, kdy Maggio ve vápně neuhlídal Adurize. Španělský útočník se postaral i o obrat, když mu gól víceméně daroval brankář Cabral, který zbytečně vyběhl.

Na konečných 3:1 pak v závěru upravil po akci střídajících hráčů Ibai Gómez.

Odvetu zvládlo také Malmö. Švédský celek, který musel otáčet prohru 1:2 z prvního utkání v Salcburku, a do zápasu vstoupil výborně, když po dvacet minutách už vedl 2:0. Nejprve se trefil Rosenberg z penalty a druhý gól přidal nádhernou ranou z dálky Eriksson.

Rakušané sice svého soupeře přehrávali, ale branky dávali pouze domácí. Na konečných 3:0 nakonec šest minut před koncem uzavřel znovu Rosenberg.Malmö díky tomu postoupilo poprvé v historii klubu do základní skupiny. V ní se představí jako první švédský zástupce od účasti Helsinborgu v roce 2000. Stejně jako proti letenskému celku dal dvě branky Markus Rosenberg.

Leverkusen v prvním utkání porazil Kodaň 3:2, doma však německý celek žádné drama nepřipustil. V prvním poločase dal tři branky a nakonec vyhrál 4:0. Dvěma góly se na vítězství podílel útočník Stefan Kiessling.

Nečekaným hrdinou zápasu Razgradu se Steauou Bukurešť se stal stoper Cosmin Moti. Domácí nejprve poslali zápas díky brance Wandersona z 90. minuty do prodloužení, v něm však v posledních vteřinách přišli o vyloučeného gólmana Vladimira Stojanova.

Protože měl Ludogorec vystřídáno, musel v rozstřelu do branky Moti. Rumunský obránce nejprve sám první penaltu proměnil, a když chytil dva následující soupeřovy pokusy, dovedl Razgrad k premiérovému postupu do Ligy mistrů.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Malmö - Salcburk 3:0 (2:0) Branky: 11. z pen. a 84. Rosenberg, 19. Eriksson. První zápas 1:2, postoupilo Malmö.

Ludogorec Razgrad - Steaua Bukurešť 1:0 (0:1, 0:0), na penalty 6:5 Branka: 90. Wanderson. ČK: 119. Stojanov (Ludogorec). První zápas 0:1, postoupil Razgrad.

Nemistrovská část:

Leverkusen - FC Kodaň 4:0 (3:0) Branky: 31. z pen. a 65. Kiessling, 2. Son Hung-min, 7. Calhanoglu. První zápas 3:2, postoupil Leverkusen.

Athletic Bilbao - Neapol 3:1 (0:0) Branky: 61. a 69. Aduriz, 74. I. Gómez - 47. Hamšík. První zápas 1:1, postoupilo Bilbao.

Zdroj: ČT sport