Kooperativa NBL 2023/2024

Plzeň se ve 3. předkole EL střetne s rumunským Petrolulem Ploješť

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň se ve 3. předkole Evropské ligy utkají s Petrolulem Ploješť. Tým, který v minulé sezoně skončil na třetím místě rumunské ligy, si v 2. předkole poradil s Flamurtari, které se do evropských soutěží dostalo díky vítězství v Albánském poháru. Na domácí výhru 2:0 z minulého týdne navázala Ploješť vítězstvím 3:1 v odvetě. Úvodní utkání Plzně s Ploještí se uskuteční příští čtvrtek v Rumunsku.

Stanislav Tecl se spoluhráči
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Petrolul byl v úvodu aktivnějším týmem, skóre však otevřel v 37. minutě domácí útočník Nijas Lena po pasu Telushiho. Albánci ale nadějný stav dlouho neudrželi, dvě minuty nato asistoval kapitán rumunského týmu Adrian Mutu u vyrovnávací branky Portugalci Filipemu Teixeirovi.

Hosté v druhém poločase postup stvrdili dalšími dvěma brankami. Nejprve si druhou trefu v zápase připsal Teixeira, v 90. minutě se pak prosadil střídající Kamerunec Njongo Priso. Po 52 letech se tak Petrolul Ploješť utká v evropském poháru s českým týmem, v roce 1962 porazil v prvním kole Veletržního poháru Brno 4:0 a 1:0.

Ondrášek, Pergl, Švec i Diviš končí

3. předkolo Evropské ligy si nezahrají čeští fotbalisté Michal Švec, Jakub Diviš, Pavel Pergl ani Zbyněk Ondrášek. Jejich týmy si neporadili se svými soupeře a v Evropské lize tak všichni Češi svorně končí.

Švecův Györ v odvetě sice zvítězil na hřišti IFK Göteborg 1:0, třígólové manko z prvního utkání ale smazat nedokázal. Györ měl po prvním zápase s Göteborgem co dohánět, dlouho se mu však nedařilo překonat obranu švédského celku. V 66. minutě navíc dostal červenou kartu útočník Rudolf, přesto maďarský tým vstřelil alespoň čestný gól, když se o dvě minuty později prosadil Nemanja Andrič.

Bulharský CSKA Sofia, za který chytá Diviš, remizoval v Kišiněvě s tamním Zimbru 0:0. Moldavský tým tak postoupil díky remíze 1:1 z prvního duelu v Bulharsku. Útočník Zdeněk Ondrášek nenastoupil za Tromsö do zápasu s Víkingurem, v němž jeho tým prohrál 1:2 a v Evropské lize také končí. Stejný osud potkal i obránce Pavla Pergla z Vaduzu, jenž sice remizoval doma s Ruchem Chorzów 0:0, první utkání ale prohrál 2:3.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Myllykosken Pallo-47 (Fin.) - Dinamo Minsk 0:0, první zápas 0:3, postoupilo Dinamo; Omonia Nikósie - Budučnost Podgorica 0:0, první zápas 2:0, postoupila Omonia; Krasnodar - Sillamäe Kalev (Est.) 5:0 (1:0), první zápas 4:0, postoupil Krasnodar; Inter Baku - IF Elfsborg (Švéd.) 0:1 po prodl. (0:1, 0:1), pen. 3:4, první zápas 1:0, postoupil Elfsborg; FK Haugesund (Nor.) - FK Sarajevo 1:3 (0:2), první zápas 1:0, postoupilo Sarajevo; Esbjerg (Dán.) - Kairat Almaty 1:0 (1:0), první zápas 1:1, postoupil Esbjerg; Zimbru Kišiněv - CSKA Sofia 0:0, první zápas 1:1, postoupil Kišiněv; Vadúz (Licht.) - Ruch Chorzów 0:0, první zápas 2:3, postoupil Chorzów; Šachťor Soligorsk (Běl.) - Derry City (Ir.) 5:1 (2:1), první zápas 1:0, postoupil Soligorsk; AIK Stockholm - Linfield (Sev. Irsko) 2:0 (0:0), první zápas 0:1, postoupil Stockholm; Tromsö (Nor.) - Víkingur (Faer. ostr.) 1:2 (0:0), první zápas 0:0, postoupil Víkingur; Flamurtari (Alb.) - Petrolul Ploješť 1:3 (1:1), první zápas 0:2, postoupila Ploješť; Grödig (Rak.) - Čukarički (Srb.) 1:2 (1:0), první zápas 4:0, postoupil Grödig; IFK Göteborg - Györ (Maď.) 0:1 (0:0), první zápas 3:0, postoupil Göteborg; Lech Poznaň - Nomme Kalju 3:0 (2:0), první zápas 0:1, postoupila Poznaň; Čichura (Gruz.) - Bursaspor 0:0 po prodl., pen. 4:1, první zápas 0:0, postoupila Čichura; Trnava - Zestafoni (Gruz.) 3:0 (2:0), první zápas 0:0, postoupila Trnava; Luhansk (Ukr.) - Laci (Alb.) 2:1 (0:0), první zápas 3:0, postoupil Luhansk; Hapoel Tel Aviv - FC Astana (Kaz.) 1:0 (0:0), hráno v Larnace, první zápas 0:3, postoupila Astana; Groningen (Niz.) - Aberdeen (Skot.) 1:2 (1:2), první zápas 0:0, postoupil Aberdeen; Bydhošť (Pol.) - Waregem (Belg.) 1:3 (0:1), první zápas 1:2, postoupil Waregem; Vojvodina Novi Sad - Trenčín 3:0 (1:0), první zápas 0:4, postoupil Trenčín; Asteras Tripolis - Rovaniemi (Fin.) 4:2 (2:0), první zápas 1:1, postoupil Tripolis; Sligo Rovers (Ir.) - Rosenborg Trondheim 1:3 (1:1), první zápas 2:1, postoupil Trondheim; Hajduk Split - Dundalk (Ir.) 1:2 (1:0), první zápas 2:0, postoupil Hajduk; Koper (Slovin.) - Neftči Baku 0:2 (0:1), první zápas 2:1, postoupilo Neftči; Diosgyör (Maď.) - Litex Loveč 1:2 (1:0), první zápas 2:0, postoupil Diosgyör; Jagodina (Srb.) - Kluž 0:1 (0:0), první zápas 0:0, postoupila Kluž; Gorica (Slovin.) - Molde (Nor.) 1:1 (0:0), první zápas 1:4, postoupilo Molde; Ferencváros Budapešť - NK Rijeka 1:2 (0:2), první zápas 0:1, postoupila Rijeka; Crusaders (Sev. Irsko) - Brommapojkarna (Švéd.) 1:1 (1:1), první zápas 0:4, postoupila Brommapojkarna; St. Johnstone (Skot.) - Lucern 1:1 po prodl. (1:1, 1:0), pen. 5:4, první zápas 1:1, postoupil St. Johnstone; St. Pölten - Botev Plovdiv 2:0 (1:0), první zápas 1:2, postoupil St. Pölten; FH Hafnarfjördur (Isl.) - Neman Grodno (Běl.) 2:0 (1:0), první zápas 1:1, postoupil Hafnarfjördur; Stjarnan (Isl.) - Motherwell (Skot.) 3:2 po prodl. (2:2, 1:1), první zápas 2:2, postoupil Stjarnan.