středa 18. října 2017 Lukáš

Schalke bronzové, Leverkusen čtvrtý. Bundesliga odehrála poslední kolo

Berlín - Závěrečné kolo německé ligy vidělo jasné vítězství Schalke nad Norimberkem 4:1, které týmu stačilo k udržení třetí pozice, a tedy i místa zajišťujícího účast ve skupinách Ligy mistrů. Norimberk naopak i s trojicí českých hráčů Hloušek, Petrák a Pekhart padá do druhé ligy. V dalším ze zápasů Leverkusen udolal Brémy 2:1 a skončil v celkové tabulce čtvrtý.

Radost fotbalistů Schalke

Schalke vedlo nad Norimberkem už od šesté minuty, kdy si na rohový kop Maxe Meyera naběhl dvaadvacetiletý obránce Jöel Matip a hlavou překonal brankáře Rakovského, který nastoupil k druhému zápasu v sezoně. O dvacet minut později mohl vyrovnat Martin Angha, jeho střela však skončila na tyči. Na konci poločasu se pak trefil Roman Neustädter a domácí vedli 2:0.

Šance hostů definitivně utnul v 75. minutě Julian Draxler přízemní střelou k tyči. Norimberk dokázal skórovat až v nastavení, Josip Drmič se trefil posedmnácté v sezoně. Tým z Gelsenkirchenu ale ještě stihl zareagovat a na konečných 4:1 upravil střídající Chinedu Obasi. Norimberk, za který nastoupil z Čechů pouze Hloušek, tak společně s Braunschweigem, jenž v Hoffenheimu prohrál 1:3, sestoupil do druhé ligy.

O čtvrté místo hrály v 34. kole hned tři týmy: Leverkusen, Wolfsburg a Mönchengladbach. První z nich doma přivítal Brémy s Gebre Selassiem v sestavě. A český reprezentant otevřel skóre v 21. minutě, když mu v pokutovém území přihrál Aaron Hunt. Brzy však po povedeném centru Emreho Cana hlavou vyrovnal turecký obránce Ömer Toprak. Na začátku druhého poločasu dokonal obrat Son Hung-min desátou trefou v tomto ročníku Bundesligy. Stav 2:1 už zůstal a Leverkusen si díky čtvrté pozici v tabulce zahraje předkolo Ligy mistrů.

Wolfsburg se utkal právě s Mönchengladbachem a do zápasu vstoupil aktivněji. Po půlhodině hry se dostal do vedení po brance Kevina de Bruyneho, jenž šel po přihrávce Robina Knocheho sám na brankáře a překonal jej střelou ke vzdálenější tyči. Mönchengladbach v 64. minutě sice vyrovnal zásluhou Christopha Kramera, "Vlci" ale zvrátili stav za čtyři minuty zpátky na svoji stranu. O rozhodující gól se postaral Ivan Perišič a výhru Wolfsburgu 3:1 zpečetil Knoche.

Radost hráčů Mohuče

Zdeněk Pospěch přispěl k výhře Mohuče nad Hamburkem. Přesným centrem našel v pokutovém území Elkina Sota a ten první trefou v sezoně poslal Mohuč do vedení. Hostům ale stačilo pouhých pět minut na vyrovnání. Badeljovu střelu vyrazil brankář Karius pouze na Pierra-Michela Lasoggu, který se vrátil do sestavy Hamburku po více než měsíční pauze a ihned vstřelil 13. gól v sezoně.

Hamburk si pak do konce poločasu vypracoval několik dalších slibných šancí, v druhém dějství ale hrála lépe Mohuč a v 65. minutě jí vrátil vedení záložník Yunus Malli tvrdou přízemní střelou. Na 3:1 pak zvýšil po pěkné individuální akci Šinji Okazaki, Hamburk už dokázal pouze zkorigovat stav po trefě Iva Iličeviče, na kterou přihrál Petr Jiráček. Mohuč tak udržela sedmé místo a v příští sezoně si zahraje předkolo Evropské ligy, Hamburk zůstal na 16. příčce a o účast v Bundeslize bude bojovat v baráži s Fürthem nebo Paderbornem.

Mistrovský Bayern Mnichov rozhodl o 29. výhře v sezoně až v nastavení zápasu se Stuttgartem, kdy se z hranice pokutového území trefil Peruánec Claudio Pizarro. Bundesligu tak Bayern vyhrál o 19 bodů před Dortmundem.

Robert Lewandowski s trofejí pro nejlepšího střelce Bundesligy

Ten rozhodl zápas na hřišti Herthy Berlín dvěma rychlými góly na konci prvního poločasu. Nejprve se prosadil Robert Lewandowski, následoval jej Miloš Jojič, jenž do Dortmundu přišel v lednu z Partizanu Bělehrad. Další dvě slepené branky Borussia přidala v druhé půli, na 3:0 zvýšil v 81. minutě další trefou Lewandowski, který tak vstřelil 20. gól v sezoně a stal se ligovým králem střelců. O minutu později upravil na konečných 0:4 Henrich Mchitarjan.

Německá fotbalová liga - 34. kolo: Augsburg - Eintracht Frankfurt 2:1 (29. Klavan, 79. Hahn - 15. Joselu), Bayern Mnichov - Stuttgart 1:0 (90.+2 Pizarro), Hannover - Freiburg 3:2 (45. Huszti, 65. Rudněvs, 80. Prib - 50. Schmid, 78. Zulechner), Hertha Berlín - Dortmund 0:4 (41. a 81. Lewandowski, 44. Jojič, 82. Mchitarjan), Hoffenheim - Braunschweig 3:1 (15. Rudy, 64. Firmino, 70. Volland - 88. Hochscheidt), Leverkusen - Brémy 2:1 (33. Toprak, 53. Son - 21. Gebre Selassie), Mohuč - Hamburk 3:2 (7. Soto, 65. Malli, 82. Okazaki - 12. Lasogga, 84. Iličevič), Schalke - Norimberk 4:1 (6. Matip, 45. Neustädter, 75. Draxler, 90.+2 Obasi - 90.+1 Drmič), Wolfsburg - Mönchengladbach 3:1 (30. De Bruyne, 68. Perišič, 81. Knoche - 64. Kramer).