pátek 24. března 2017 Gabriel

Sparta ubojovala výhru nad Žižkovem a je v tříbodovém trháku

aktualizováno 31. 8. 2008 22:11

Praha - Sparťanští fotbalisté vybojovali v pražském derby proti Viktorii Žižkov vítězství 2:0 a dostali se do tříbodového trháku v čele tabulky před svými pronásledovateli. První gól vstřelil v 16. minutě Slepička, druhý v nastaveném čase Kulič. To už hosté dohrávali po vyloučení Švancary v deseti.

Ilustrační foto

Sparťané nastoupili poprvé v nové sezóně bez Michala Kadlece, což si vyžádalo přesuny v celé obranné čtveřici. Do sestavy se dostal Had, na levou stranu se přesunul Kladrubský a změny odnesl zařazením mezi náhradníky Kučera.

Domácí obrana však nebyla příliš vyzkoušena, protože hosté zřejmě i při vědomí loňských debaklů hráli zodpovědněji ze zadních pozic. Bylo to však i proto, že Sparta byla mnohem aktivnější, a snažila se zápas rychle rozhodnout. Její plán jí navíc poměrně vycházel, neboť už v 16. minutě se dostal ke dvojímu zakončení pár metrů před brankou Slepička, a svoji premiérovou reprezentační pozvánku oslavil gólem.

Hosté se snažili prosadit především přes Vozábala se Švancarou, ale do slibnějších pokusů se dostávali až těsně před poločasem. Nejvíce při hrubce gólmana Kozáčika, který prohrál souboj s Pilařem na hranici šestnáctky a mohl jen děkovat Procházkovi, který netrefil opuštěnou branku.

Sparťané se špatně prosazovali i kvůli své hře středem hřiště, jenže s přibývajícím časem se hosté této variantě velmi dobře přizpůsobili, a domácí šance nepřibývaly. V druhém poločase na to mělo vliv i poločasové střídání zraněného Bergra, jenž musel kvůli svalovému zranění zůstat v kabině.

Když se už k něčemu domácí dostali, u všeho byl agilní Slepička. V 61. minutě vybídl k velké šanci Kuliče, který i přesně vystřelil k tyči, ale gólman Hruška jeho pokus vytěsnil na roh.

S přibývajícím časem ale sparťané stále více mysleli na nízké vedení, a jejich hra byla opatrnější a tím pádem pro oko fanoušků nudnější. Několikrát se sice snažil ještě s výsledkem něco udělat Slepička, ale nenacházel k tomu velké pochopení u spoluhráčů, zato však určitě přesvědčoval reprezentačního kouče Radu o oprávněnosti nominace. Ve slušné pozici se ocitl také Kladrubský, ale jeho pokus z první šel těsně mimo.

Domácím vodou na mlýn přispěl ještě Švancara, který po diskuzi a horlivých gestech s rozhodčím v 83. uviděl druhou žlutou kartu, a byl vyloučen. Sparťané si pak už vítězství v průměrném utkání bez potíží uhlídali. Zvlášť, když v nastaveném čase Kulič vstřelil druhý gól.