pátek 21. července 2017 Vítězslav
Evropská liga

Juventus zásluhou Pirla vyřadil Fiorentinu, končí i Tottenham

aktualizováno 20. 3. 2014 23:59

Florencie - Fotbalisté Fiorentiny mohli v osmifinále Evropské ligy vyřadit rivala z domácí soutěže Juventus. Stačila by jim i bezgólová remíza. Nakonec však po prohře 0:1 a výsledku 1:1 z prvního utkání postoupila Stará dáma. Nádhernou šibenicí rozhodl Andrea Pirlo z přímého volného kopu, kterému předcházelo vyloučení domácího kapitána Rodrígueze. Na tribuně se v roli funkcionáře z vítězné trefy radoval Pavel Nedvěd. Utkání jste mohli sledovat v podrobné on-line reportáži. Čtvrtfinálové dvojice budou vylosovány v pátek.

--:--

Dobrý večer, vítejte u dnešního přenosu z Evropské ligy. Zde jsou základní jedenáctky.

Sestavy:

Fiorentina: Neto - Savič, Rodriguez, Tomovič - Pizzaro - Vargas, Cuadrado, Valero, Aquiliani - Gomez, Iličič

Juventus: Buffon - Chiellini, Bonucci, Caceres - Pirlo - Asamoah, Pogba, Vidal, Isla - Tevez, Llorente

--:--

Utkání budou řídit rozhodčí z Anglie. Jako hlavní rozhodčí bude rozhodovat Howard Webb. Na lajnách mu budou asistovat Michael Mullarkey a Darren Cann. Čtvrtým rozhodčím pak bude Jake Collin.

--:--

Hráči jsou na ploše stadionu Artemia Franchiho, který je zaplněn do posledního místečka. Fiorentina má před sebou derby s velkým rivalem.

1.

Utkání bylo zahájeno a Fiorentina má hned v 1. minutě standardní situaci po faulu na Gomeze.

2.

Rozehrávku pojala jako signál, který vedl k obléhání vápna hostů. Střela Savičiče nakonec mířila mimo.

3.

Mario Gomez o sobě dal vědět. Dostal se k zakončení po přihrávce za obranu a jen těsně minul Buffonovu branku.

4.

Akce Fialek 4 na 3 vypadala znovu nebezpečně. Cuadrada však nikdo nepochopil a kopalo se od branky Juventusu.

6.

Roh pro Fiorentinu odvrácen obranou hostů. Domácí jsou v úvodu aktivnější.

7.

Tentokrát akce Staré dámy. Isla centroval do vápna domácích a Llorente hlavičkoval vysoko ve vzduchu mimo.

9.

U míče je teď Juventus a získal autové vhazování u vápna domácích. Dlouhý pokus letící dovnitř pokutového území ale nebezpečný nebyl.

11.

Další střela Gomeze. Napřáhl za kruhem vápna. Skákavý pokus byl však nepřesný.

13.

Postupný útok Juventusu končí dlouhým odkopem Fialek a míč se dostal až k Buffonovi.

16.

Bonucci fauloval a k míči se dostali domácí, kteří se neúspěšně pokoušeli proniknout do vápna.

17.

Z protiútoku mohl zahrozit Llorente, akci přerušil odkopem stoper domácích.

19.

Tevez pronikl do šestnáctky, ale prudkou přihrávku směrem do malého vápna zblokovali obránci Fiorentiny.

20.

Asamoah fauluje Cuardada. Rozehrávku má Fiorentina.

21.

Menší trable v rozehrávce Fialek rychle napravena. Míč vzápětí získali hráči Staré dámy.

22.

Juventus rozehrával přes obránce, následoval dlouhý nákop na Pogbu, který v krkolomné pozici neměl čas lépe zakončit. Následoval tedy odkop od branky Fialek.

24.

Ofsajd Pogby. Kdyby rozhodčí nepískli, byla branka Fiorentiny ve velkém ohrožení. Pogba totiž hlavičkoval po centru hodně razantně.

26.

Znovu faul na Cuardada a následuje volný přímý kop Fialek.

1 2 3 4 »

Juventus, který potřetí během tří týdnů nastoupil proti Fiorentině, tentokrát italského rivala porazil. Pirlo si připsal pátý zásah ve všech soutěžích v sezoně. Stejně jako předchozí čtyři, vstřelil i tu proti "Fialkám" z přímého kopu. Lídr italské ligy tak může dál snít o finálovém utkání. To se odehraje na jeho stadionu v Turíně.

Český obránce ve službách Basileje Marek Suchý sice už v deváté minutě v Salcburku dostal červenou kartu, přesto si s Basilejí zahraje ve čtvrtfinále. Švýcarský celek totiž i v oslabení dokázal otočit na 2:1 a po bezbrankové remíze z úvodního zápasu postoupil.

Poslední český zástupce v soutěži Suchý byl vyloučen po faulu na Alana. Basilej, která v domácím prostředí jako první dokázala zastavit nejproduktivnější útok EL, poté inkasovala ve 22. minutě, kdy se prosadil Soriano a osmou brankou si upevnil první místo v tabulce střelců.

Zápas přerušily výtržnosti

Inkasovaný gól neunesli hostující fanoušci, a když po půlhodině hry podruhé zasypali hráče Salcburku u rohového praporku plastovými lahvemi, přerušil rozhodčí Gräfe zápas. Příznivce Basileje musel uklidňovat majitel klubu i kapitán Streller a hrát se znovu začalo zhruba po deseti minutách.

Streller byl ve druhém poločase i u dalšího důležitého okamžiku, když v 50. minutě hlavou vyrovnal. O deset minut později navíc přidal druhý zásah hostů po rohu Sauro a naději na obrat sebral domácím v závěru po druhé žluté kartě vyloučený Alan.

Končí Neapol i Tottenham

Čtvrtfinále si zahraje i Benfica Lisabon. Finalisté minulého ročníku sice v domácí osmifinálové odvetě remizovali s Tottenhamem 2:2, díky týden staré výhře 3:1 z Londýna však postoupili.

Benfica vedla od 34. minuty díky Garayovi a až do 78. minuty to vypadalo, že si postup a dva roky a deset zápasů trvající domácí pohárovou neporazitelnost pohlídá. Pak ale dvěma góly během 90 vteřin otočil skóre Chadli a drama bylo na světě.

Hosté však třetí branku, která by poslala utkání do prodloužení, už přidat nestihli. Místo toho v páté minutě nastavení inkasovali, když Sandro fauloval ve vápně Limu a sám brazilský útočník z nařízené penalty vyrovnal.

Dál jde po bezbrankové remíze na hřišti Anži Machačkala i přemožitel Liberce Alkmaar, který první zápas vyhrál 1:0. Odvetu zvládla také Valencie, když doma proti Razgradu zvítězila 1:0 a navázala na výhru 3:0 z Bulharska. Po remíze 2:2 v Neapoli uspělo díky předchozí domácí výhře 1:0 i Porto.

Až penaltový rozstřel rozhodl městské derby mezi Betisem a FC Sevilla. Hosté totiž dokázali díky gólům Reyese a Baccy v normální hrací době vymazat domácí porážku 0:2 a ukončili tak čtyřleté čekání na výhru na stadionu Benita Villamarína. Po bezbrankovém prodloužení nakonec v pokutových kopech poměrem 4:3 uspěl FC Sevilla a stal se posledním postupujícím celkem.

Výsledky odvet osmifinále:

Fiorentina - Juventus 0:1 (0:0)

Branka: 71. Pirlo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 69. Rodríguez (Fiorentina). První zápas 1:1, postoupil Juventus.

Machačkala - Alkmaar 0:0

Rozhodčí: Thomson (Skot.). ČK: 90.+3 Mkrtčjan (Machačkala). První zápas 0:1, postoupil Alkmaar.

Benfica Lisabon - Tottenham 2:2 (1:0)

Branky: 34. Garay, 90.+5 Lima z pen. - 78. a 79. Chadli. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). První zápas 3:1, postoupila Benfica.

Valencie - Ludogorec Razgrad 1:0 (0:0)

Branka: 59. Alcácer. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). První zápas 3:0, postoupila Valencie.

Neapol - Porto 2:2 (1:0)

Branka: 21. Panděv, 90.+2 Zapata - 69. Ghilas, 76. Quaresma. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). První zápas 0:1, postoupilo Porto.

Salcburk - Basilej 1:2 (1:0)

Branky: 22. Soriano - 50. Streller, 60. Sauro. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). ČK: 86. Alan - 9. Suchý. První zápas 0:0, postoupila Basilej.

Betis Sevilla - FC Sevilla 0:2 po prodl. (0:2, 0:1), pen. 3:4

Branky: 20. Reyes, 75. Bacca. Rozhodčí: Proenca (Portug.). První zápas 2:0, postoupil FC Sevilla.