čtvrtek 22. června 2017 Pavla
LIGA MISTRŮ

Nadvláda hostů. Barcelona i PSG jsou blízko čtvrtfinále

aktualizováno 18. 2. 2014 22:52

Manchester – Úvodní osmifinále Ligy mistrů opanovaly hostující celky. V ostře sledovaném duelu vyhrála Barcelona na hřišti Manchesteru City, který hrál od 53. minuty ve desíti, 2:0. Ještě výrazněji triumfovalo PSG, jež Leverkusen rozstřílelo vysoko 4:0. Hlavní hvězdou utkání se stal Zlatan Ibrahimovič. Hvězdný útočník se trefil hned dvakrát.

--:--

Dobrý den, vítejte u textového on-line přenosu z úvodního čtvrtfinále, v němž na sebe narazí Manchester City a Barcelona.

--:--

Citizens postoupili do osmifinále z druhého místa ze skupiny D, avšak z šesti duelů proti Bayernu Mnichov, Viktorii Plzeň a CSKA Moskva prohráli pouze jedno utkání. Zbylých pět vyhráli a na druhou příčku je odsunulo pouze horší skóre.

--:--

To Barcelona ze skupiny H postoupila z místa prvního, ale v porovnání z Manchesterem City měla o dva body méně. Španělé totiž ztratili s AC Milán, se kterým remizovali 0:0, a překvapivě prohráli na půdě Ajaxu Amsterdam 1:2.

--:--

Úvodní osmifinálový duel bude vůbec první soutěžní zápas, v němž na sebe tito soupeři narazí. City se s Barcelonou doteď setkali pouze v šesti přátelácích. V tom posledním v roce 2009 vyhrál anglický celek 1:0.

--:--

Sestavy:

Manchester City: Hart – Zabaleta, Kompany (C), Demichelis, Clichy – Navas, Fernandinho, Touré, Kolarov – Silva, Negredo.

Náhradníci: Pantilimon – Richards, Lescott, Nasri, García, Džeko, Jovetić.

FC Barcelona: Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Alba – Xavi (C), Busquets, Fábregas – A. Sánchez, Messi, Iniesta.

Náhradníci: Pinto – Bartra, Adriano, Song, Roberto, Neymar, Pedro.

--:--

Hráči jsou již připraveni v útrobách stadionu.

--:--

Oba týmy přicházejí na hrací plochu.

1.

Zápas začal.

1.

Mascherano se snažil posunout míč na Iniestu, ale Manchester City dobře zpresoval a akci zastavil.

2.

Barcelona je podle očekávání u míče a kombinuje, ale Citizens dobře presují a španělský tým se zatím drží především na polovině hřiště.

3.

Messi zkoušel projít středem hřiště, ale od míče ho dobře odstavil Fernandinho.

4.

Alexis se snažil projít do vápna. Demichelis míč odkopl na roh.

4.

Xaviho roh odvrátil Kolarov.

5.

Manchester přešel do rychlého útoku. Zabaleta hledal ve vápně Negreda. Mascherano je však u míče dřív a odkopává ho do autu.

6.

Vzdušný souboj mezi Negredem Piquem vyzněl pro španělského obránce. K míči se vrací Barcelona.

6.

Iniesta dostal křižnou přihrávku, ale okamžitě k němu přistoupil Zabeleta. Ten ho donutil s míčem se vrátit, ale nakonec fauluje.

6.

Citizens se dostali k míči a snažili se přejít do útoku, ale akci hned v zárodku přerušil dobrý presing hostů a ti se tak vrací k míči.

7.

Barcelona drží míč a kombinují ve středu pole.

7.

Fábregas se pustil hned mezi několik hráčů. Jeho průnik zastavil skluzem Touré. Záložník Manchesteru však následně špatně přihrál.

8.

Ke kombinaci se dostávají i Citizens, ale chybný pas celou akci zastavil.

1 2 3 4 5 6 »

Šlágr mezi Manchesterem City a Barcelonou měl být soubojem dvou nejofenzivnějších týmů v Evropě, ovšem na trávníku se odehrávala taktická bitva. Trenér Manchesteru sáhl k defenzivnější taktice a hráči City byli v úvodních 15 minutách hodně zatažení. Pak sice hru vyrovnali, ale dostali se jen k několika závarům, zatímco Barcelona zahrozila tvrdou střelou Xaviho.

Klíčový moment se odehrál v 53. minutě, kdy na hraně pokutového území podrazil unikajícího Messiho jeho spoluhráč z argentinské reprezentace Demichelis a sudí odpískal pokutový kop. Do té doby jistý Demichelis navíc dostal červenou kartu, jelikož byl posledním hráčem. Messi penaltu s přehledem proměnil a připsal si tak už 66. zásah v Lize mistrů. Pouhých pět gólů ho dělí od nejlepšího střelce v historii soutěže Raúla.

Manchester se i v deseti snažil odvrátit porážku, ale Silva v největší šanci nepropálil Valdése. Přemožitel Plzně ze základní skupiny tak poprvé v Lize mistrů na svém stadionu neskóroval.

Naopak Katalánci v závěru ještě zvýšili, když Alvés prostřelil brankáře Harta mezi nohama, a mohli slavit první vítězství proti jednomu ze dvou manchesterských klubů. Rovněž se stali po Bayernu Mnichov a Chelsea teprve třetím týmem, který v této sezoně vyhrál na Etihad Stadium.

Oslabený Leverkusen na PSG nestačil

V Leverkusenu byly karty jasně rozdány už od 3. minuty, kdy Pařížané zakombinovali, do vápna pronikl Matuidi a prostřelil nejistého brankáře Lena. Dal tak jubilejní 100. gól PSG v evropských pohárech.

Hráči PSG utkání dominovali, v 39. minutě fauloval Lavezziho Spahič a nařízenou penaltu proměnil střelou k tyči Ibrahimovič. Švédský kanonýr navíc ještě do poločasu krásně trefil z vápna šibenici a zvýšil už na tříbrankový rozdíl. Byl to jeho desátý gól z posledních pěti zápasů LM, a dostal se tak do čela tabulky střelců před Cristiana Ronalda z Realu.

Po hodině hry Spahič dostal druhou žlutou a následnou červenou kartu a francouzský mistr už si v pohodě hlídal výsledek, který mu dává do domácí odvety velkou šanci na postup. Tu v závěru ještě umocnil čtvrtým gólem střídající Cabaye.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Manchester City - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 54. Messi z pen., 90. Alvés. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Negredo, Kolarov - Alvés, Mascherano. ČK: 53. Demichelis (Manchester). Diváci: 46.033.

Leverkusen - Paris St. Germain 0:4 (0:3)

Branky: 39. z pen. a 42. Ibrahimovic, 3. Matuidi, 88. Cabaye. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ŽK: Hilbert, Spahič, Guardado, Castro - Matuidi. ČK: 59. Spahič (Leverkusen). Diváci: 29.412.