čtvrtek 29. června 2017 Petr a Pavel
Liga mistrů

Dortmund udržel naději na postup, Chelsea prohra v Basileji mrzet nemusí

aktualizováno 26. 11. 2013 23:30

Praha – Jeden z favoritů a loňský finalista Ligy mistrů Dortmund odvrátil hrozbu vyřazení. V nádherném zápasu plném šancí na obou stranách zvítězila Borussie 3:1 nad Neapolí. Chelsea navzdory porážce 0:1 v Basileji postoupila v předstihu do osmifinále. Čekat musí Tomáš Rosický s Arsenalem. Fotbalisté Petrohradu remizovali 1:1 s Atlétikem Madrid, a zkomplikovali si tak boj o postup do vyřazovacích bojů.

--:--

Dortmund se jako obhájce finálové účasti ocitl pod velkým tlakem. Navíc zažívá i velkou výsledkovou krizi: prohrál tři soutěžní zápasy za sebou, což se mu nestalo od února roku 2010. Především sobotní debakl 0:3 v prestižní bitvě s Bayernem byl pro BVB těžkým soustem.

--:--

Trenér Dortmundu Jürgen Klopp má navíc velké starosti s marodkou: elitní stopeři Hummels se Subotičem jsou dlouhodobě zranění, proti Neapoli nenastoupí ani levý bek Schmelzer a střední záložník Gündogan.

--:--

Dortmund musí hrát na vítězství. Pokud se mu nepovede porazit Neapol a Arsenal bude bodovat v utkání s Marseille, šance na postup vyprchají.

--:--

Neapoli se v poslední době příliš nedaří. Italský tým prohrál poslední ligové duely s Juventusem a Parmou, aniž by skóroval. V Německu se navíc nemůže spolehnout na zraněného slovenského tahouna Hamšíka.

--:--

Sestavy:

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Großkreutz, S. Bender, Papastathopulos, Durm – Blaszczykowski, Şahin, Kehl (C), Reus – Mchitarjan, Lewandowski.

SSC Neapol: Reina – Maggio (C), Albiol, Fernández, Armero – Callejón, Behrami, Dzemaili, Mertens – Pandev, Higuaín.

--:--

Fotbalisté obou týmu přicházejí na hřiště. Ochozům vládne jak jinak než žlutočerná.

--:--

Promrzlým Vestfálskem zní hymna Ligy mistrů.

--:--

Úvodní výkop je v režii domácích. Utkání právě začalo.

2.

První náznak útoku Dortmundu skončil záhy.

3.

Ztrátu kapitána Kehla hráči Neapole, hrající v modrých dresech, nepotrestali.

4.

Hru provází řada nepřesností. Hlavním kolbištěm je střed hřiště.

6.

Armero si nadvakrát poradil s Grosskreutzem, ale úspěšný útok založit nedokázal.

8.

Hráči Borussie kombinují u půlící čáry velmi obezřetně.

9.

Zákrok na Reuse se nepískal, přesto se Dortmund dostal k prvnímu rohu v zápase.

9.

Sudí po chvíli váhání píská penaltu.

10.

Žlutou kartu dostal za nedovolený zákrok Federico Fernández. Reus uklidil míč k pravé tyči, Reina se proletěl na druhou stranu. Borussie vede 1:0.

12.

Neapol mohla rychle odpovědět. Armero ale po nedorozumění v pokutovém území Dortmundu zasáhl jen obránce.

12.

Žlutou kartu dostal neapolský Gonzalo Higuaín.

14.

Lewandowski ve vápně padá, ale sudí tentokrát zůstává ledově klidný. Obránce Maggio si může oddychnout.

15.

Obrovská šance Dortmundu. Lewandowski se prodral zprava až k Reinovi, ale branku netrefil.

1 2 3 4 5 »

V Basileji držela Chelsea dlouho bezbrankovou remízu, ale Mohamed Salah tři minuty před koncem vítěznou trefou pokazil Petru Čechovi jeho 450. zápas v dresu "Blues". Český brankář předtím předvedl několik výborných zákroků. Chelsea nahrála bezbranková remíza Schalke 04 na hřišti Steauy Bukurešť. Schalke 04 a Basilej se tak poměří v přímém souboji o druhé postupové místo, švýcarský celek má o bod více.

Arsenal si musí počkat

Jistotu postupu naopak stále nemá záložník Tomáš Rosický s Arsenalem. "Kanonýři" sice zdolali Marseille 2:0, ale jejich oslavy oddálila výhra Dortmundu nad Neapolí 3:1. Mezi Arsenalem, Dortmundem a Neapolí může po posledním kole rozhodovat i minitabulka, protože všechny tři týmy mohou mít 12 bodů.

Rosický strávil na hřišti 75 minut. Už po 27 sekundách se spoluhráči slavil trefu Wilshera, který se postaral o nejrychlejší gól anglického hráče v historii soutěže. Wilshere se stal hrdinou utkání, když po poločase svou druhou trefou stvrdil triumf lídrů anglické ligy. Arsenal důstojně oslavil 250. zápas v LM. Hvězdná letní posila Özil v prvním poločase ještě neproměnil penaltu.

Dortmund výhrou s Neapolí odvrátil hrozbu vyřazení po skupině. Finalisté minulého ročníku se museli obejít bez kompletní obranné čtyřky, ale cenná výhra je udržela ve hře. Neapoli by přitom k zajištění jarního play-off stačil i nerozhodný výsledek.

Barcelona bez Messiho prohrála

Překvapením je porážka Barcelony na hřišti Ajaxu Amsterodam 1:2. Barceloně sice chyběl zraněný Lionel Messi, ale jinak nastoupila se všemi hvězdami. V poločase prohrávala už o dvě branky a po přestávce korigovala jen proměněnou penaltou Xaviho. Barceloně nepomohla ani dlouhá přesilovka. Ajax hrál od 48. minuty bez obránce Veltmana, kterého vyloučil český sudí Pavel Královec. Barcelona ještě nikdy v LM neotočila zápas, pokud prohrávala o dvě branky. Stínem utkání byl pád jednoho fanouška z tribuny, při němž si vážně poranil hlavu a byl převezen do nemocnice.

Výhra Ajaxu nepotěšila fotbalisty AC Milán, kteří zvítězili hladce 3:0 na půdě Celtiku Glasgow. Milánští se sice krčí až na 13. místě Serie A, ale dnes excelovali a po Barceloně a Juventusu se stali teprve třetím týmem, který v Celtic Parku v LM dokázal vyhrát. Milán, který ve Skotsku vyhrál poprvé od roku 1969, však současně potřeboval, aby Ajax s Barcelonou prohrál. Takhle se AC s Ajaxem v posledním kole utká o druhé postupové místo. Ajax má nyní sedm bodů, Milán šest.

Zenit sebral Atlétiku první body

Porto ve skupině G překvapivě jen remizovalo 1:1 s Austrií Vídeň, v jejímž dresu nezasáhl do hry český útočník Tomáš Jun. Porto promarnilo šanci vystřídat na druhém místě Petrohrad, který se rozešel stejným výsledkem s Atlétikem Madrid.

Petrohradu k remíze pomohl kuriózní vlastní gól obránce Atlétika Tobyho Alderweirelda, který si v 74. minutě srazil do branky centr z pravé strany. Atlético, které do Ruska přijelo už s jistým postupem, vedlo od 53. minuty po trefě kanonýra Adriána. Zenit se zmohl jen na vyrovnání a potvrdil, že v posledních týdnech nemá optimální formu. Tým italského kouče Luciana Spallettiho už šest soutěžních zápasů nevyhrál.

Výsledky 5. kola Ligy mistrů

Skupina E:

Steaua Bukurešť - Schalke 04 0:0

Rozhodčí: Nijhuis (Niz.).

Basilej - Chelsea 1:0 (0:0)

Branka: 87. Salah. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Skupina F:

Arsenal - Olympique Marseille 2:0 (1:0)

Branky: 1. a 65. Wilshere. Rozhodčí: Mateu (Šp.).

Borussia Dortmund - Neapol 3:1 (1:0)

Branky: 10. Reus z pen., 60. Blaszczykowski, 78. Aubameyang - 71. Insigne. Rozhodčí: Velasco (Šp.).

Skupina G:

FC Porto - Austria Vídeň 1:1 (0:1)

Branky: 48. Jackson Martínez - 11. Kienast. Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Zenit Petrohrad - Atlético Madrid 1:1 (0:0)

Branky: 74. vlastní Aldeweireld - 53. Adrián. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Skupina H:

Ajax Amsterodam - FC Barcelona 2:1 (1:0)

Branky: 19. Serero, 42. Hoesen - 49. Xavi z pen. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 48. Veltman (Ajax).

Celtic Glasgow - AC Milán 0:3 (0:1)

Branky: 13. Kaká, 49. Zapata, 60. Balotelli. Rozhodčí: Cakir (Tur.).