ČTsport

ČTsport
středa 13. prosince 2017 Lucie

UEFA uvažuje o revoluci – místo "přáteláků" Liga národů

Velikost textu:

Nyon – UEFA uvažuje o radikální reformě reprezentačních klání. Místo přátelských utkání, jejichž popularita stále klesá, by mohla být uspořádána Liga národů. Všech 54 zemí by spolu hrálo v oddělených divizích. Nejdříve by k tomu mohlo dojít v roce 2018, myšlenkou se bude zabývat výkonný výbor UEFA, píše britský Guardian.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zájem diváků o přátelská nebo přípravná utkání klesá. Jednání o novém modelu mezinárodních duelů navíc doprovází obava, že kvalifikace na Euro 2016 bude méně atraktivní, neboť na šampionát postoupí 24 týmů a sníží se tím konkurence. V každém případě by nově vzniklá soutěž neměla mít vliv na průběh kvalifikací na evropský či světový šampionát. Ty by měly i nadále zůstat soutěžemi číslo jedna.

Projekt je teprve na začátku. Členové FIFA s ním byli seznámeni na jednání v Dubrovníku minulý měsíc. Jednou z hlavních otázek je způsob rozdělení do skupin nebo divizí. Ve hře je regionální aspekt i umístění podle žebříčku FIFA.

Kdyby se národní týmy umísťovaly podle tohoto klíče dnes, Česko by patřilo až do třetí skupiny, tedy alespoň podle Guardianu, který naznačil rozdělení do devíti divizí po šesti týmech. Model však může mít i úplně jinou podobu, jiné zdroje hovoří například o pěti skupinách s tím, že ve třetí a čtvrté divizi by bylo šestnáct zemí.

Jak by mohlo vypadat rozdělení týmů do divizí?

1. Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Portugalsko.

2. Rusko, Řecko, Chorvatsko, Švédsko, Francie, Bosna a Hercegovina.

3. ČESKO, Ukrajina, Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Maďarsko.

4. Irsko, Srbsko, Norsko, Slovensko, Turecko, Izrael.

5. Slovinsko, Rakousko, Rumunsko, Černá Hora, Polsko, Finsko.

6. Skotsko, Arménie, Bulharsko, Lotyšsko, Estonsko, Bělorusko.

7. Wales, Severní Irsko, Albánie, Island, Litva, Makedonie.

8. Gruzie, Moldavsko, Ázerbájdžán, Lucembursko, Kypr, Kazachstán.

9. Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar.

Zdroj: Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Česko – Finsko
    Hokej živě
    ŽIVĚ: Česko – Finsko vydáno před 39 minutami Generálkou na olympijský turnaj v Pchjongčchangu je ruský Channel One Cup v rámci seriálu Euro Hockey Tour. Česká reprezentace hraje v úvodním utkání proti Finsku v pražské O2 areně.
   • ŽIVĚ: Al-Jazira – Real Madrid
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Al-Jazira – Real Madrid vydáno před 42 minutami Jméno prvního finalisty mistrovství světa klubů už je známé, Gremio. Kdo bude tím druhým, se rozhodne v semifinálovém duelu mezi domácí Al-Jazirou ze Spojených arabských emirátů a ...
   • Chlumský: Froome teď musí prokázat, že pravidla nepřekročil
    Chlumský: Froome teď musí prokázat, že pravidla nepřekročil vydáno před 3 hodinami Oznámení o nálezu nadměrného množství salbutamolu v moči Chrise Frooma rozhýbalo sportovní svět. Porušil nejúspěšnější cyklista své generace dopingové regule? Jan Chlumský z ...
   • Soutěž se Síní slávy Českého hokeje - 13. 12.
    Video
    Soutěž se Síní slávy Českého hokeje - 13. 12. vydáno před 6 minutami Soutěžte se Síní slávy Českého hokeje během Turnaje Channel One Cup a vyhrajte tři kožené bundy a dresy. Jde o repliky originálů, které nosili čeští mistři světa během ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.