neděle 28. května 2017 Vilém
Německý Superpohár

Superpohár ovládl po šestigólové přestřelce Dortmund

aktualizováno 27. 7. 2013 22:45

Dormund – Kralování Bayernu Mnichov, který v minulé sezoně vyhrál, co mohl, skončilo. Bavorský celek pod vedením nového trenéra Pepa Guardioly ve finále německého Superpoháru nestačil na rivala z Dortmundu a po šestibrankové přestřelce prohrál 2:4. Německý vicemistr tak oplatil Bayernu porážku z finále Ligy mistrů i loňského Superpoháru.

Slavící hráči Dortmundu

On-line přenos (ukončen):

--:--

Vítejte u online přenosu z finále německého Superpoháru, v němž se střetne Bayern Mnichov a Borussia Dortmund.

--:--

Oba celky si zopakují finále z minulého ročníku, v němž zvítězil Bayern, který díky brankám Mandžukiče a Müllera zvítězil 2:1. Za Dortmund korigoval pouze Lewandowski. Celkově na sebe narazili v minulé sezóně hned pětrkárt s bilancí tří výher bavorského celku a dvou remíz.

--:--

Finále německého Superpoháru bude soutěžní premiérou pro nového trenéra Bayernu Pepa Guardiolu, který po veleúspěšné sezóně, v níž Mnichované vyhráli jak ligu, pohár, superpohár, tak i Ligu mistrů, na lavičce nahradil Juppa Hynckese.

--:--

Sestavy:

Bayern: Starke - Lahm, Boateng, van Buyten, Alaba - Thiago, Shaqiri, Kroos, Müller, Robben - Mandzukic

Dortmund:  Weindefeller - Großkreutz, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender, Sahin - Blaszczykowski, Gündogan, Reus - Lewandowski

--:--

Obě jedenáctky vstupují na hrací plochu.

1.

Utkání začalo.

1.

První faul zápasu. Po kombinaci Dortmundu se provinil Boateng.

2.

Bayern se snažil něco vymyslet, ale Shaqiriho přihrávka skončila v zámezí.

3.

První roh. Alaba přešel u postraní čáry přes Grosskreutze, ale obrana rakouského obránce zastavila.

3.

Obrana Dortmundu odklidila míč do bezpečí, ale už ho opět drží hráči Bayernu.

4..

Dortmund se snažil prokombinovat do vápna, když si na pravé straně vyměnil míč Grosskreutz s Blaszczykovským, ale útok zastvil skluzem Boateng.

6.

Velká chyba Starkeho končí brankou Dortmundu. Z pravé strany zacentroval Lewandowski, Schmelzer poslal na branu lehkou hlavičku, kterou však Starke nedokázal zkrotit v rukavicích a vypadnutý balon dopravil do branky Reus.

8.

Málem to bylo 2:0. Lewandowski dostal na půlce míč za obranu a po sólovém úniku prostřelil i Starkeho. Rozhodčí však odpískal hraniční ofsajd.

10.

Bayern se snažil rychlou kombinací propracovat do vápna domácích, ale Sahin zasáhl včas.

11.

Krásná rána Shaqiriho, kterou brilantním zákrokem vyrazil Weindefeller.

11.

Bayern drží míč a Dortmund se pouze brání.

12.

Blízko nadějné šanci byl Mandžukič, ale byl mu odmáván ofsajd.

13.

U míče je opět Bayern.

13.

Hráči Dormundu teď mají obrovské potíže udržet míč. Bayern rychle kombinuje a žlutočervení se jen brání.

14.

Obrovská šance Bayernu. Po Müllerově přiťuknutí se sám před Weindefellerem zjevil Shaqiri, ale německý brankář skvěle zasáhl nohou a podobně brilantní zákrok předvedl i proti následné dorážce Müllera.

1 2 3 4 5 »

Nový trenér Bayernu Pep Guardiola před zápasem opět potvrdil, že bude často míchat sestavou. Pouze na lavičce tak zůstali Neuer, Schweinsteiger či Dante. Zápas se od prvních minut hrál ve vysokém tempu. Více ze hry měl ale Bayern, který rychle kombinoval a příliš Dortmundu nepůjčoval míč. V první šanci se však ocitli domácí a hned mohli slavit vedení. Po kombinaci na pravé straně nacentroval před branku Lewandowski, Schmelzer poslal na Starkeho nedůraznou hlavičku, ale dvojka Bayernu nedokázala míč zkrotit a Reus dorazil míč do prázdné branky.

Inkasovaná branka bavorský celek nijak nepoznamenala. Spíše naopak. Jedenáctka v červeném i nadále rychle kombinovala a snažila se překvapit obranu černožlutých překvapivou přihrávkou. První větší šance hostů přišla v jedenácté minutě, ale Shaqiriho ránu Weindefeller vyrazil. O tři minuty později se v obrovské šanci zjevil opět podsaditý švýcarský záložník, ale znovu nechal vyniknout dortmundského brankáře, jenž si famózním skokem poradil i s následnou dorážkou Müllera.

Málem tak udeřilo opět na druhé straně. Po kombinaci na jeden dotek se před Starkem zjevil Lewandowski, ale německý brankář tentokrát výborným zákrokem bavorský celek podržel. Hra se poté uklidnila, ale na hřišti byl i nadále především jeden celek, a to Bayern.

Srovnání se svěřenci Guardioly dočkali až na začátku druhé půle. Kapitán Lahm zacentroval a úplně volný Robben netradičně hlavou zacílil do černého. Dormund ovšem hned vzápětí dokázal odpovědět. Po rozehrávce se míč dostal ke Gündoganovi, který se snažil ve vápně najít svoje spoluhráče, ale nešťastník Van Buyten si poslal hlavou míč do vlastní sítě.

A za minutu to bylo již 3:1. Gündogan prošel středem, na vápně si zasekávačkou obhodil bránícího hráče hostů a krásnou technickou ranou trefil k tyči. Dortmund dvě vstřelené branky posadily na koně a Bayern měl obrovské potíže s rozehrávkou.

Po pětešedesáti minutách však zápas opět zdramatizoval Robben, když dostal ve vápně přesný pas opět od Lahma, s míčem se otočil a nedal Weidenfellerovi v brance domácích šanci. Blízko vyrovnání byl Bayern deset minut před koncem. Výborně hrající posila z Barcelony Thiago překrásným lobem za obranu našel Müllera, ale jeho ránu zastavilo břevno.

Bayern se však vytouženého gólu nedočkal, ba naopak ještě jeden inkasoval. Po jednom z mnoha rychlých protiútoků našel krásnou přihrávkou Lewandowski rozběhnutého Aubameyanga, který se neukvapil a našel před brankou Reuse, jenž rozhodl o vítězství Dortmundu 4:2.

Dortmund tak oplatil Bayernu porážku z finále minulého ročníku a vyhrál Superpohár popáté v historii, čímž vyrovnal rekordní bilanci Bayernu.

Borussia Dortmund - Bayern Mnichov 4:2 (1:0)

Branky: 6. a 86. Reus, 56. vlastní Van Buyten, 57. Gündogan - 54. a 64. Robben. Diváci: 80 645.