sobota 24. června 2017 Jan
Předkolo Evropské ligy

Prolomí Liberec pohárovou smůlu? Proti Skontu si věří

Liberec – Aby mohl ve 3. předkole Evropské ligy vyzvat FC Curych, bude muset ještě hodně bojovat. Liberec v úvodním zápase prohrál se Skontem Riga 1:2 a v domácí odvetě čelí hrozbě překvapivého vyřazení. Slovanu by mohla zvednout sebevědomí výhra 2:1 v Olomouci v nedělním úvodním kole první ligy. Hráči i trenér zůstávají optimističtí. Zápas na libereckém stadionu U Nisy začne v 19:00, přímý přenos na ČT sport a našem webu začíná už o deset minut dříve.

Skonto Riga - Slovan Liberec

Liberec sice před týdnem už od 7. minuty vedl, ale nakonec slibně rozjetý duel ztratil. "Chtěli jsme v Rize uhrát příznivý výsledek do odvety a teď s ní budeme muset do poslední chvíle bojovat. Je to obrovská škoda, přesto věřím, že to doma zvládneme a postoupíme," prohlásil po utkání obránce Radoslav Kováč.

"Skonto vede 2:1, ale je to teprve poločas. Věřím, že doma předvedeme lepší výkon a budeme to my, kdo půjde do dalšího kola. Byť respektuji sílu soupeře, který je nebezpečný na protiútoky, věřím, že to zvládneme," doplnil trenér Liberce Jaroslav Šilhavý.

Třetí tým minulého ročníku na rozdíl od pohárové soutěže zvládl vstup do nové sezony domácí ligy a díky brankám Ukrajince Rybalky a Rabušice vyhrál v Olomouci. "Věřím, že nás to před odvetou poháru povzbudí," uvedl po duelu na Hané Šilhavý. "Když budeme podobně hrát a bojovat i nadále, věřím, že to ve čtvrtek zvládneme," věřil brankář Přemysl Kovář.

Liberec se chystá na domácí odvetu

Slovanu se však v poslední době v evropských pohárech nedaří. Již šestkrát za sebou v nich nedokázal vyhrát v základní hrací době, naposledy zdolal před rokem v kvalifikaci Ligy mistrů doma kazašskou Karagandu 1:0. Tento výsledek by Severočechům, kteří se v Evropě nedostali do základní skupiny od sezony 2006/07, stačil i ve čtvrtek.

Hlavním cílem patnáctinásobného lotyšského šampiona Rigy je nespoléhat na těsný náskok. "Klíčem k úspěchu je zapomenout na první zápas, i když vím, že to bude těžké," uvedl kouč Skonta Tamazs Pertija.

Klub z lotyšského hlavního města byl založen teprve v roce 1991, od té doby však stačil už patnáctkrát vyhrát domácí soutěž. Skonto je pravidelným účastníkem předkol evropských pohárů, do základní skupiny ale ještě nikdy nepostoupilo. Motivace je tak zcela zřejmá. "Je jasné, že soupeř bude v odvetě útočit, protože musí dát branku. Už v Rize jsme viděli, že s ofenzivou roste jejich síla. Na to si budeme muset dávat pozor," doplnil Pertija.

Předpokládané sestavy:

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek, Rybalka - Delarge, Pavelka, Kalitvincev - Rabušic.

Skonto: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Rugins - Mingazov, Fertovs, Laizans, Sinelnikovs - Karašauskas, Šabala.