neděle 19. listopadu 2017 Alžběta

Devatenáctka přišla gólem v prodloužení o šanci na finále ME

aktualizováno 24. 7. 2008 19:10

Mladá Boleslav - Čeští fotbalisté do 19 let na evropském šampionátu, který se konal na domácí půdě, skončili v semifinále. Mladí reprezentanti dnes po prodloužení prohráli s Německem 1:2 a získali bronzové medaile. Vítězný gól vstřelil ve 119. minutě střídající Sukuta-Pasu, který poslal favorita do sobotního finále proti Itálii, které se bude hrát v Jablonci nad Nisou.

Zápas evropského šampionátu hráčů do devatenácti let  Německo - Česko
Zápas evropského šampionátu hráčů do devatenácti let Německo - Česko
  • Zápas evropského šampionátu hráčů do devatenácti let Německo - Česko autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/4/329/32811.jpg?1216881377

Češi inkasovali v posledním utkání skupiny s Itálií čtyři branky, a proto se chtěli zaměřit především na důslednou obrannou činnost. Tomu odpovídalo i defenzivní rozestavení s pěti záložníky a jediným klasickým hrotem. Kouč Jakub Dovalil udělal až nečekaně mnoho změn, jen na lavičce zůstali Štěpánek, Reinberk a také sparťanský talent Zeman, kterého zřejmě i nadále trápil natažený sval.

Favorizovaní Němci hned od začátku jasně ukazovali, proč zatím na šampionátu neztratili ani bod. Brzy získali znatelnou převahu a zatlačili český tým na jeho polovinu. V 9. minutě se uvolnil rychlonohý Nsereko, jehož přízemní střela jen těsně minula Vaclíkovu pravou tyč.

Domácím se nedařilo podržet míč a německý tlak neustával. Logickým vyústěním byl v 17. minutě gól v české síti, pod který se však podepsal brankář Vaclík. Na plachtící střelu Risseho z dobrých 25 metrů reagoval pozdě a míč jen tečoval k levé tyči.

Češi se jen s obtížemi dostávali k ofenzivním akcím, které se jim dařily v předchozích zápasech, ale přesto rychle vyrovnali. Na Marečkův přímý kop se ve 24. minutě pověsil Necid a hlavičkou potvrdil pozici nejlepšího kanonýra turnaje. Zaznamenal už svůj čtvrtý gól.

Hra se uklidnila a dalšího vzruchu se vyprodaný mladoboleslavský stadion dočkal až po změně stran. Němci znovu začali pokusem o nápor, ale šance se rodily na opačné straně. Nejprve v 57. minutě málem usměrnil přetažený roh do branky Vošahlík a o minutu později mířil Necid v nadějné pozici vedle. Téměř vzápětí si domácí tým zhluboka oddychl, kdyby Gebhart lépe zpracoval balon, postupoval by sám na Vaclíka. Stejný německý hráč za dvě minuty hlavičkoval na malém vápně, ale český gólman stačil zasáhnout. Problémy nadělal domácím také střídající Sukuta-Pasu, který krátce po svém příchodu na trávník netrefil přihrávku Risseho.

Blížící se prodloužení mohl šest minut před koncem odvrátit Necid, ale sám před brankářem ve stoprocentní pozici hlavou selhal. V nastavení oběma celkům znatelně ubývaly síly. Češi se snažili s podporou hlediště, které se bavilo mexickými vlnami, co nejvíc držet míč a nepouštět Němce do blízkosti vlastního vápna. Když už se zdálo, že druhého finalistu určí až penalty, prošel chybující českou obranou Sukuta-Pasu a prostřelil Vaclíka.

Svěřenci trenéra Dovalila už nenašli odpověď a o premiérové zlato na ME do 19 let si nezahrají. Přesto jim vyprodaný stadion vestoje aplaudoval. Dokázali totiž vyrovnat bronzový úspěch z Eura devatenáctiletých před dvěma lety a už v dřívějších zápasech si vybojovali postup na MS do 20 let.

Výsledek:

Německo "19" - Česká republika "19" 2:1 (1:1, 0:0) po prodloužení

Branky: 17. Risse, 119. Sukuta-Pasu - 24. Necid. Rozhodčí: Thual (Fr.) - Serkan Ok (Tur.), Myrmus (Pol.). ŽK: Gebhart, L. Bender, Kopplin - Vošahlík, Hable. Diváci: 5 000 (vyprodáno).

Zdroj: ČT24, ČTK