středa 20. září 2017 Oleg
Evropská liga

Sparťané přišli o naději na postup v posledních vteřinách

aktualizováno 21. 2. 2013 23:00

Londýn - Jen necelá půlminuta scházela do konce regulérní hrací doby a hráči Sparty mohli protáhnout boj o postup do další fáze EL do prodloužení. České naděje však v 92. minutě utnul Hazard, když se z vápna trefil přesně pod břevno. Sparta sahala díky brance Davida Lafaty v první půli po senzačním výsledku 1:0, po remíze 1:1 však končí v Evropské lize ve 2. kole. Utkání jste mohli sledovat v podrobné on-line reportáži.

Smutný hrdina Tomáš Vaclík

On-line přenos (ukončen):

21:01

Sparta nastupuje na stadionu Stamford Bridge v Londýně s jednogólovým mankem z domácího zápasu. Vítězství hostů na Letné zařídil Brazilec Oscar, který skóroval osm minut před koncem zápasu a pouhých patnáct sekund po příchodu na hřiště jako střídající hráč.

21:02

Trenér Vítězslav Lavička nemůže pro odvetu počítat s Josefem Hušbauerem, který vypadl z přípravy na utkání kvůli chřipce. Stoprocentně fit není ani sparťanský stoper Jiří Jarošík, kterého celou zimu trápilo svalové zranění.

21:03

Kouč Chelsea Rafael Benítez hodlá šetřit Franka Lamparda a Branislava Ivanoviče. V brance ale nebude chybět Pert Čech.

21:04

Sestavy:

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Terry, Cahill, Bertrand - Ramires, Mikel - Moses, Oscar, Mata - Torres.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Matějovský, Vácha - Přikryl, Kadlec, Krejčí - Lafata.

Rozhodčí: Stavrev ─ Kirovski, Kostadinov.

21:04

Záložník Tomáš Přikryl dostal šanci v základu. Lavička mu při absenci Hušbauera dal přednost před klasickým útočníkem Léonardem Kweukem, o němž také před dnešním utkáním uvažoval.

21:04

Chelsea v zahajovací jedenáctce provedla více rošád. Hrát budou stoper John Terry a záložníci Victor Moses, John Obi Mikel a střelec z prvního klání Oscar.

--:--

Hráči obou celků přešlapují v tunelu a zdraví se s rozhodčími.

--:--

Probíhá znělka Evropské ligy.

--:--

Fanoušci Chelsea jsou hodně slyšet. Stamford Bridge se zaplnil velmi slušně.

1.

Utkání bylo zahájeno. Sparťanští příznivci o sobě také dali vědět.

3.

Zakládání akcí u obou týmů se odehrává s velkými nepřesnostmi. Už si zahráli oba gólmani.

5.

První šance Chelsea. Moses přesprintoval na pravé straně Hybše a předložil Torresovi. Ten těsně minul přízemní střelou pravou tyč.

7.

Další akce ve vápně Sparty. Tentokrát k zakončení nedošlo. Hlavičkou odvrátil Zápotočný.

9.

Rafael Benítez postává u postranní čáry a předává pokyny. Kouč Sparty Lavička sedí klidně.

10.

Sparta vystrčila růžky. Centr Zápotočného na stopery Chelsea, následovala zablokovaná střela Kadlece.

11.

Torres v obrovské šanci. Jeho sklepnutí po akci Mosese a pasu Maty se jen těsně přehouplo nad břevno branky Vaclíka.

14.

Torres je v první čtvrthodině velmi aktivní a vypadá, že má hlad po gólech. Sparta brání standardní situaci z rohového kopu.

16.

Ubránila se, ale po výkopu se opět zatáhla na vlastní polovině.

17.

Neskutečné! Sparta vstřelila branku, kterou dal David Lafata. CHELSEA - SPARTA 0:1.

17.

Míč vybojoval Václav Kadlec, který skluzem obral v pokutovém území stopera Chelsea Cahilla a předložil luxusní nahrávku právě Lafatovi, který z malého vápna nedal Čechovi šanci.

1 2 3 4 5 »

Chelsea nechtěla v odvetě připustit žádné drama a zápas pro Spartu mohl rychle nabrat negativní kurz. Útočník Torres ale během jedenácti minut dokázal, v jak špatném rozpoložení se nachází. Španělský mistr světa a Evropy nejprve křížnou střelou těsně minul a pak v jasné šanci v pádu zamířil nad Vaclíkovu branku.

Sparta podle plánů kouče Lavičky začala opatrně, ovšem hned její první zdařilá akce přinesla senzační vyrovnání skóre dvojzápasu. Kadlec, při absenci Hušbauera a přeskupení zálohy hrající jako podhrotový útočník, ve férovém souboji předčil stopera Cahilla a Lafata zblízka lehce poslal míč pod břevno. Dvacetimilionová lednová posila z Jablonce tak pomohla zlomit velký sparťanský komplex v duelech s anglickými týmy: Sparta se dokázala střelecky prosadit po dlouhých 684 minutách a poprvé od roku 2004, kdy skórovala na půdě Manchesteru United.

Lafata gólem pokazil brankáři Čechovi jubilejní 100. start v evropských pohárech. Sparta na Stamford Bridge hned výrazně ožila: další akci kapitána Matějovského zakončil ostrou ranou Přikryl.

Do role sparťanského hrdiny se ale rychle převtělil brankář Vaclík. Nejprve vytáhl chytrý pokus Maty a dvě minuty po poločase měl i kus štěstí, když Ramiresovu ránu vychýlil na tyč obránce Hybš. Vzápětí po výborné akci na Vaclíkovi ztroskotal Torres, po jehož dalším selhání se čílili i domácí fanoušci. Hrozila i Sparta. Kadlec nedotáhl únik po levé straně, bek Zápotočný těsně minul Čechovu branku a Krejčí svůj nadějný pas od brankové čáry nasměroval jen do rukavic reprezentačního spoluhráče.

David Lafata se raduje z gólu do sítě Chelsea

Závěr normální hrací doby Sparta už strávila v hluboké defenzivě. Dostala se do ní i kvůli řadě faulů na obranné polovině a dobře zahrávaným standardním situacím Chelsea. V závěru Ramires zblízka málem vyrovnal. Kdyby ovšem vzápětí Kadlec zakončil protiútok, mohla naopak bouřlivě slavit Sparta.

Stadion se už chystal na prodloužení dramatické bitvy, ale z toho sešlo poté, co si vzal slovo střídající Hazard. Belgická hvězda ve druhé minutě nastaveného času prokličkovala pokutovým územím a na ránu pod břevno už Vaclík nedosáhl. Někteří sparťané pak trávník skrápěli slzami, když mířili do šaten. Třicetileté čekání Sparty na vyřazení anglického týmu z pohárů se tak protáhne.

Sestřih utkání Chelsea - Sparta

Chelsea FC - AC Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 90.+2 Hazard - 17. Lafata. Rozhodčí: Stavrev - Kirovski, Kostadinov (všichni Mak.). ŽK: Bertrand - Lafata, Hybš, Matějovský, Vácha. Diváci: 38 642. První zápas: 1:0, postoupila Chelsea.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Terry, Cahill, Bertrand - Ramires, Mikel - Moses, Oscar (67. Hazard), Mata - Torres. Trenér: Benítez.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Matějovský, Vácha - Přikryl, Kadlec (90. Bednář), Krejčí - Lafata (82. Kweuke). Trenér: Lavička.