ČTsport

ČTsport
sobota 24. června 2017 Jan
Korupční aféra

Disciplinárka chce vyslechnout podezřelé. Adámek s Býmou dorazí

Velikost textu:
aktualizováno 20. 11. 2012 13:45

Praha - Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR bude na mimořádném zasedání řešit údajnou korupci v první lize a možné ovlivnění březnového utkání minulého ročníku mezi Jabloncem a Plzní (0:2). Komise v minulém týdnu případ otevřela a nyní by měla poprvé vyslechnout podezřelé osoby i další svědky kauzy. Hlavní aktéři, rozhodčí zápasu Tomáš Adámek a čtvrtý sudí Pavel Býma, nakonec dorazí, bývalý funkcionář Čáslavi a Táborska Martin Svoboda, který jim měl nabídnout úplatek 200 tisíc korun, naopak do Prahy nepřijede. Informoval o tom server iSport.cz.

Rozhodčí Tomáš Adámek
Rozhodčí Tomáš Adámek

Předseda disciplinární komise Jiří Golda ještě včera doufal, že hlavní aktéři kauzy budou mít sami zájem na tom, aby dorazili. "Věříme, že díky jejich výpovědím se v celé záležitosti můžeme zase posunout o něco dál. Pokud se předvolaní nedostaví, nebo ani neomluví, bude to hodně naznačovat o tom, jak se ke kauze staví a jaký mají opravdový zájem na jejím objasnění," dodal Golda.

Adámek a Býma, oba již bývalí ligoví sudí, v minulém týdnu vystoupili z fotbalové asociace. Členem FAČR už není ani Svoboda. Ani jeden z nich tak nemá povinnost se před komisí zpovídat. Adámek, Býma ani Svoboda také nemohou být na fotbalové půdě potrestáni.

Golda už dříve uvedl, že pokud by Adámek s Býmou odmítli před komisí vypovídat, mohl by jejich svědectví začít považovat za nedůvěryhodné. Oběma by navíc zřejmě hrozilo, že je fotbalová asociace zažaluje i u soudu kvůli poškozování jména fotbalu.

přehrát video
Telefonát Jiřího Goldy k zasedání disciplinární komise

Svoboda má naplánovanou cestu do zahraničí

Svoboda do Prahy nemíří. "Nestíhám, disciplinárce jsem zaslal své vyjádření," cituje Svobodu iSport.cz. Bývalý fotbalový funkcionář, kterému se přezdívá "Chřestýš", má údajně naplánovanou zahraniční cestu.

Komise na čtvrtečním jednání, kde otevřela případ, předvolala i asistenty z inkriminovaného duelu Emanuela Marka s Drahoslavem Handlířem a delegáty Luboše Helebranta a Josefa Vrzala. Na disciplinárku také dorazí šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková s rozborem zápasu a stanoviskem komise k jeho řízení. "Zápas jsme na komisi prostudovali, zaujali jsme nějaké stanovisko, ale jako první s tím seznámím disciplinární komisi," řekla Damková. Západočeši v utkání jasně dominovali a zdálo se, že sudí nemuseli řešit žádnou složitou nebo spornou situaci.

Kauzu odstartovala zářijová schůzka šéfa Sparty Daniela Křetínského s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. Tomu majitel letenského klubu předal informace, které šéf svazu označil za "zdrcující". Podle policie však takzvaná Křetínského brašna žádné zásadní důkazy neobsahovala. O pár týdnů později dorazil do sídla asociace dopis od Adámka, v němž se sudí přiznává k přijetí úplatku od Svobody za ovlivnění utkání ve prospěch Plzně. Adámkovu verzi poté v dopise podpořil Býma. Svoboda to popřel a řekl, že pro žádný klub, tedy ani pro Plzeň, nepracuje. Totéž uvedla Viktoria.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Řecko - Francie
    Sport živě
    ŽIVĚ: Řecko - Francie aktualizováno před 1 hodinou Praha - Šampionát basketbalistek pokračuje. Ve hře byly ještě dvě poslední volné vstupenky na mistrovství světa, které si zajistily Lotyšky a Turkyně. Prvními finalistkami jsou ...
   • ŽIVĚ: Itálie - Německo 1:0
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Itálie - Německo 1:0 vydáno před 47 minutami Krakov – V Krakově se hraje utkání, které velmi zajímá českou reprezentaci. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky věří, že nedojde na černý scénář a Italové neporazí své ...
   • Zahájení Olympiády dětí a mládeže vidělo brněnské Výstaviště
    Video
    Zahájení Olympiády dětí a mládeže vidělo brněnské Výstaviště vydáno před 49 minutami Brno – Na brněnském Výstavišti byla zahájena Olympiáda dětí a mládeže. Přes 4000 mladých sportovců ve věku 13–16 let bude soutěžit o svoje první velké medaile. Přímý přenos ...
   • ŽIVĚ: Česko – Dánsko 1:2
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Česko – Dánsko 1:2 aktualizováno před 8 minutami Tychy – Jestli čeští fotbalisté do 21 let chtějí postoupit do semifinále mistrovství Evropy, musejí porazit Dánsko. A to nejlépe co největším rozdílem – při tří a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.