čtvrtek 27. července 2017 Věroslav

Nizozemci smetli Francii a postupují do čtvrtfinále

Bern - Fotbalisté Nizozemska jsou po Portugalsku a Chorvatsku třetím týmem, který na evropském šampionátu postoupil do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Marka van Bastena deklasovali v ofenzivní přestřelce Francii 4:1 a s předstihem si zajistili prvenství ve skupině C, která je považována za "skupinu smrti". Naopak oba finalisté předloňského světového šampionátu, výběry země galského kohouta a Itálie, jsou nečekaně na pokraji vyřazení.

Fotbalisté Nizozemska (Arjen Robben a Nigel de Jong) slaví výhru nad Francií. Tříbodový zisk poslal Nizozemsko do čtvrtfinále Eura.
  • Fotbalisté Nizozemska (Arjen Robben a Nigel de Jong) slaví výhru nad Francií. Tříbodový zisk poslal Nizozemsko do čtvrtfinále Eura. autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/3/269/26880.jpg?1213390581
  • Claude Makelele a Ruud van Nistelroij bojují o míč během utkání skupiny C mezi Francií a Nizozemskem. autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/3/269/26878.jpg?1213389169

Zatímco nizozemský kouč Marco van Basten neměl po třígólové výhře nad Itálií důvod míchat se sestavou, jeho protějšek Raymond Domenech udělal oproti utrápenému zápasu s Rumunskem tři změny. Útočná dvojice Benzeny a Anelka zústala jen na lavičce, na hrotu ji nahradil uzdravený Henry. Na levý kraj obrany se postavil Evra, ale v základní sestavě stále chyběl kapitán Vieira.

Nizozemci začali na vlně euforie z pondělního souboje s Italy a brzy zatopili i druhému favoritovi skupiny. K vedoucímu gólu jim pomohl nedůraz Maloudy, který neuhlídal liverpoolského Kuijta, jenž se dostal ze sevření a hlavou zužitkoval na bližší tyči Van der Vaartův rohový kop. Nizozemci se první brankou uklidnili, ale příliš dopředu se pouštět nechtěli.

Ani soupeř svoje postavení neotvíral a diváci sledovali místo ofenzivní bitvy opatrnou partii. Francouzům však došlo, že dnes hrají o všechno, a tak převzali iniciativu. Chuť útočit měl především Govou, který scházel v prvním zápase. V 23. minutě přebral pas od Sagnola, přetlačil Mathijsena, ale Van der Sar byl na místě. Oba dva hráči se znovu utkali za jedenáct minut a po záložníkově střele opět zvítězil gólman Manchesteru. A vzápětí se blýskl proti přesně mířenému pokusu Ribéryho.

Do druhého poločasu nastoupil Robben, krátce po začátku druhé půle poslal van Basten do hry i Van Perseiho. Téměř vzápětí přidali Nizozemci pojišťující trefu. Po šikovném přiťuknutí Van Nistelrooije běžela dvojice čerstvých hráčů na jediného francouzského beka, Robben přesně našel Van Persieho a ten s pomocí Coupetovy ruky procpal míč do sítě.

Konec zápasu přinesl gólovou smršť

Francouzi se však nemínili vzdát a v 71. minutě jim vykřesal naději svým 45. reprezentačním gólem Henry, když jemně k tyči tečoval Sagnolův střílený centr. Ofenzivní podívaná, která zvedala diváky ze sedadel, ale nekončila. Už za pár sekund se rozběhnutý Robben obtočil kolem Thurama a z úhlu vymetl horní růžek.

Výběr země galského kohouta se pustil do bezhlavé ofenzivy a nabízel tím Nizozemcům další šance. Van Nistelrooij ještě s hlavičkou neuspěl, ale už v nastavení napřáhl Sneijder a další nádhernou branku zakončil zápas. Skvěle hrající Nizozemci tak po Itálii nadělili tříbrankový výprask i druhému finalistovi předloňského MS v Německu.

Výsledek:

Nizozemsko - Francie 4:1 (1:0)
Branky: 9. Kuijt, 59. Van Persie, 72. Robben, 90.+2 Sneijder - 71. Henry.
Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Ooijer - Makelele,
Toulalan. Diváci: 30.777.

Nizozemský fotbalista Dirk Kuijt oslavuje branku, kterou vstřelil v  utkání proti Francii.
Nizozemský fotbalista Dirk Kuijt oslavuje branku, kterou vstřelil v utkání proti Francii.