pondělí 26. června 2017 Adriana

Švýcaři si prohrou s Tureckem zavřeli cestu do čtvrtfinále

aktualizováno 11. 6. 2008 23:22

Basilej - Ve druhém dnešním utkání skupiny A mistrovství Evropy vyhráli Turci nad Švýcarskem 2:1, když vítězný gól dali až v nastaveném čase. Domácímu týmu se tak rozplynula šance na postup do čtvrtfinále. Výsledek naopak nahrává českým fotbalistům, jimž bude stačit v nedělním utkání s Tureckem i remíza. Při zcela stejné bilanci se svým příštím soupeřem totiž mají lepší koeficient z předchozích kvalifikací. Portugalci se po dnešním vítězství stali prvním čtvrtfinalistou turnaje.

Turečtí fotbalisté slaví branku v zápase proti Švýcarsku.
  • Turečtí fotbalisté slaví branku v zápase proti Švýcarsku. autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • První poločas zápasu mezi Švýcarskem a Tureckem provázel prudký déšť. autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/3/265/26459.jpg?1213219345

Turci měli v úvodu zápasu v silném dešti převahu, ale na šance vedli domácí. Ve 24. minutě vypálil Yakin, ale brankář Volkan jeho pokus vyrazil. Vzápětí proletěla kolem turecké zdi Barnettova dělovka z přímého kopu. Na druhé straně zachránila Švýcary tyč po Ardově hlavičce.

Přibývající louže na trávníku stále víc ztěžovaly kombinaci, ale domácím paradoxně pomohly ke gólu. Ve 32. minutě devatenáctiletý Derdiyok, vůbec nejmladší hráč na šampionátu, utekl po pravé straně, obešel i vybíhajícího brankáře a z úhlu poslal prudkou přihrávku před branku. Míč se tam ve vodě skoro zastavil a Yakin ho pohodlně doklepl do sítě.

Turci se s nepříznivým počasím vypořádávali hůř, a tak jejich šance určitě vzrostly, když déšť ustal. A trenér Terim měl šťastnou ruku, když do druhého poločasu poslal dva čerstvé hráče. Jeden z nováčku Semih v 57. minutě vyskočil na Nihatův přesný centr a hlavou vyrovnal.

Šest minut před koncem se domácí řítili ve třech na jediného obránce, ale koncovku nesehráli dobře a Yakinovu střelu brankář Volkan zneškodnil. V nastaveném čase pak přišel trest za promarněné šance. Arda napřáhl na hranici šestnáctky a tečovaný míč proplachtil do sítě. V tom okamžiku turnaj pro jednu z pořádajících zemí prakticky skončil. Zápas s Portugalskem už nemůže nic změnit na tom, že Švýcaři ve čtvrtfinále nebudou.

Výsledek:

Švýcarsko - Turecko 1:2 (1:0)

Branky: 32. H. Yakin - 57. Semih, 90+2. Arda. Rozhodčí: Micheľ - Slyško, Balko (všichni Slovensko). ŽK: Derdiyok - Aurelio, Tuncay, Hakan. Diváci: 39.730.

Švýcarští fotbalisté slaví gól v síti Turecka.