pondělí 24. dubna 2017 Jiří

Nizozemci deklasovali úřadující mistry světa Italy 3:0

Bern (Švýcarsko) - Fotbalisté Nizozemska dnes ukončili třicetileté čekání na výhru nad Itálií. Na evropském šampionátu porazili úřadující mistry světa 3:0. Naposledy "oranjes" zvítězili nad Itálií ve čtvrtfinále mistrovství světa 1978, od té doby si ve vzájemných utkáních připsali šest porážek a dvě remízy.

Reprezentanti Nizozemska (Ruud van Nistelrooy, Giovanni van Bronckhorst a Dirk Kuyt) slaví první gól v italské síti.

Oba týmy se musely v zápase obejít bez některých svých opor. Ve výběru nizozemského trenéra van Baštěna chyběli Babel a Robben, italská reprezentace postrádala Cannavara, který se zranil těsně před šampionátem. Ztráty se projevily hlavně ve hře mužstva z Apeninského poloostrova.

Italský kouč Donadoni poslal do zápasu kompletní zálohu AC Milán a vepředu trio útočníků v čele s kanonýrem Bayernu Mnichov Tonim. Soupeř ale začal ofenzivě a od prvních minut dominovala především jeho záložní řada. Nebezpečný byl hlavně Van Nistelrooij a brzy po faulu na něj trefil Sneijder z trestného kopu zeď, po čtvrthodině hry se ocitl sám před Buffonem a po lehkém kontaktu zavrávoval. Neupadl ale, a tím možná svůj celek připravil o penaltu. Z úhlu už akci nezakončil.

Italové vycházeli ze zabezpečené obrany a čekali na rychlé protiútoky, soupeř naopak hru tvořil a odměna v podobě branky se dostavila ve 25. minutě. Střelu Sneijdera usměrnil do sítě Van Nistelrooij stojící sám před brankářem. Ofsajd rozhodčí nezapískali, protože jeden z Italů zůstal po předchozím souboji s brankářem Buffonem za brankovou čarou a podle výkladu pravidel zrušil postavení soupeře mimo hru.

Na druhé straně Zambrottovi zblokoval střelu Boulahrouz a po rohu, při kterém Nizozemci vykopli míč z brankové čáry, přišel smrtící protiútok. Po pasu do otevřené obrany přiťukl Kuijt míč Sneijderovi, který si pohotovou gólovou střelou dal dárek k dnešním 24. narozeninám.

Italský kouč Donadoni poslal do druhého poločasu nezměněnou sestavu, která začala hrát aktivněji. V 53. minutě si Zambrotta obhodil Kuijta, ale z úhlu vypálil vedle. Oživení přinesl střídající Del Piero a také vyzkoušel Van der Sara, chvíli nato minul jen těsně branku.

Čtvrt hodiny před koncem odmítl zdramatizovat zápas Toni. Ve vyložené šanci přehodil branku Van der Sara. Výhru „tulipánů" zpečetil z rychlého brejku Van Bronckhorst. Jeho hlavičku si srazil do vlastní sítě Zambrotta.