čtvrtek 21. září 2017 Matouš

Portugalští fotbalisté porazili Turky 2:0

Ženeva - Ve druhém utkání skupiny A v Ženevě vyhráli Portugalci nad Tureckem 2:0. První branku vstřelil v 61. minutě Pepe, výhru pečetil ve třetí minutě nastavení náhradník Meireles. Portugalci měli v utkání výraznou převahu, dvakrát trefili tyč a jednou břevno. Další utkání sehrají Portugalci ve středu proti Česku.

Portugalci porazili v utkání skupiny A mistrovství Evropy Turecko 2:0.

Pro brazilského trenéra Portugalců Scolariho se brankařské dilema vyřešilo samo. Quim si totiž při posledním tréninku zlomil ruku v zápěstí a šampionát pro něj skončil dřív, než začal. Mezi tyče se tak postavil Ricardo, přestože po nepříliš povedené sezoně v Betisu Sevilla i sami portugalští fanoušci pochybovali, že je ještě brankařskou jedničkou. Neměl moc šancí odpovědět na kritiku, protože Turci ho prakticky neprověřili.

Portugalci začali náporem a většinou svých přihrávek hledali na pravé straně Cristiana Ronalda. Fotbalista, který dal v této sezoně v barvách Manchesteru United 42 gólů, však těžko procházel tureckou obranou.

V 17. minutě se přesto fotbalisté z Pyrenejského poloostrova radovali. Po nakrátko rozehraném rohovém kopu hlavičkoval Pepe do sítě, ale portugalské oslavy hned v zárodku zmařil rozhodčí signalizující ofsajd.

Turci v útoku příliš nebezpeční nebyli. V prvním poločase byl jejich jedinou šancí Nihatův přímý kop ve 20. minutě, který prolétl zdí a skončil těsně vedle tyče. Ricarda víc ohrozila nechtěně ostrá "malá domů" od obránce Ferreiry.

Svou silnou zbraň, přímý kop, ukázal ve 38. minutě Ronaldo. Brankář Volkan se musel hodně natahovat, aby vytlačil míč na tyč. V drtivém náporu v závěru prvního poločasu měl ještě velkou šanci Moutinho, ale mířil příliš vysoko.

Ve stejném duchu začal i druhý poločas a Nuno Gomes, který před osmi lety dvěma góly poslal Turky domů z mistrovství Evropy, trefil tyč. V 61. minutě už přetížená turecká obrana kapitulovala. Na konci narážečky na jeden dotek s Nuno Gomesem byl Pepe a s tečí soupeřova hráče překonal Volkana. Obránce s brazilskými kořeny si tak vynahradil neuznaný gól z prvního poločasu.

Portugalci byli při chuti a Nuno Gomes hlavičkou orazítkoval břevno. Utkání pokračovalo ve vysokém tempu a v závěru se přece jen trochu ukázali svěřenci trenéra Terima, ale hlavička Asika Emreho mířila vedle. Ve třetí minutě nastaveného času založil Ronaldo akci, Moutinho skvěle uvolnil Meirelese, pro kterého bylo hračkou poslat míč do prázdné branky.

Výsledek: Portugalsko - Turecko 2:0 (0:0)
Branky: 61. Pepe, 90+3. Meireles. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Kazim, Gökhan, Sabri (všichni Tur.). Diváci: 29.106.