ČTsport

ČTsport
středa 30. července 2014 Bořivoj

Policie prošetří fotbalový zápas dorostenců, liga je čistá

Velikost textu:
aktualizováno 16. 4. 2012 18:21

Praha - Fotbalová asociace podala trestní oznámení na neznámého pachatele v případu patrně zmanipulovaného utkání dorostenecké ligy, ve kterém rozhodčí bezdůvodně nastavoval jedenáct minut a odpískal tři penalty. Tyto údaje navíc nezahrnul do zápisu o utkání. Na duel bylo vsazeno podezřelé množství peněz prostřednictvím asijských sázkových terminálů. Vedení asociace se také zabývalo možným zmanipulováním utkání první fotbalové ligy, nicméně došlo k závěru, že tento zápas ovlivněn nebyl. IDnes.cz to sdělil bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký. 

Sázková kancelář
Sázková kancelář

Asociace se opírá o systém Sportradar, který po celé Evropě monitoruje vývoj zápasů a zároveň sázek na ně. "Je to sběr milionů dat během jedné vteřiny, který je vyhodnocován na základě matematické matice formou statistiky, aby ten systém byl schopen vyhodnotit odchylku od předpokládaného vývoje," vysvětlil Synecký.

Sportradar zaznamenal odchylky v utkání dorostenecké ligy mezi Ostravou a Slováckem, v němž rozhodčí Tomáš Lakomý odpískal prazvláštních jedenáct minut nastavení a které ukončil po proměněné penaltě hostů. Tyto podezřelé úkony pak rozhodčí nezanesl do zápisu o utkání.

"Jednalo se o rozhodčího, který již měl odpískáno mnoho utkání, takže nemůže mluvit o tom, že by se pouze spletl," shrnul závěry disciplinární komise i komise rozhodčích Synecký. Fotbalová asociace již podala trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Sportradar podle Syneckého potvrdil, že na dané utkání české dorostenecké byly vsazeny velké částky prostřednictvím prakticky všech velkých asijských sázkových terminálů, které jsou mimo kontrolu českých i evropských orgánů. Systém ovšem vyloučil podezřele zvýšený objem sázek na inkriminované utkání. Je tak nepravděpodobné, že by si výsledek 3:3 objednal nějaký organizovaný gang. 

Nevyloučil však to, že by si na zápas mohl vysokou částku vsadit jednotlivec. "Pokud se jednalo o nějakou nelegální činnost jednotlivce a objem sázek nebyl nijak vysoký, tak samozřejmě takto nízkou částku Sportradar nezachytí, protože nezpůsobí žádnou odchylku kurzových sázek," dodal bezpečnostní analytik.

Jarní utkání fotbalové Gambrinus ligy, na který systém upozornil, také provázelo nebezpečí z ovlivňování sázek. "Tento zápas, o němž máme informace ze Sportradaru, měl však velice nízký stupeň ohrožení zmanipulování. Nicméně jeho možné ovlivnění vlivem sázek u něj existovalo," prohlásil Synecký.

"Proto jsme utkání prověřili a došli k závěru, že u jeho nečekaného výsledku spočíval problém v naprosté nemohoucnosti favorizovaného mužstva dát gól," pokračoval Synecký. "V tomto smyslu jsme ihned informovali Evropskou fotbalovou unii s požadavkem, aby tento zápas nebyl v její databázi veden jako potenciálně ovlivněný. Tím je to pro naši fotbalovou asociaci uzavřené."

Asociace údajně prošetřuje i podezřelá utkání zimní Tipsport ligy. Tu ovšem analytický systém nesledoval, proto na ně FAČR museli upozornit lidé, kteří mají k prvoligovému fotbalu blízko. Dle Syneckého bude tedy prokazování složitější, pokud vůbec něco prokázat půjde.

Zdroj: ČRo, ČT Sport, Deník Sport, iDNES

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Vácha: V odvetě bychom to proti Malmö měli uhrát
    Video
    Vácha: V odvetě bychom to proti Malmö měli uhrát vydáno 30. 7. 2014 06:30 Praha – Takhle si sparťané začátek proti Malmö určitě nepředstavovali. Nedařilo se jim, často chybovali a brzy inkasovali dvě branky. Nakonec ale dokázali díky zlepšenému výkonu ...
   • Týmy Plzně a Liberce vyrazily směr Rumunsko
    Týmy Plzně a Liberce vyrazily směr Rumunsko vydáno před 3 hodinami Praha/Bukurešť - Na palubě leteckého speciálu mířícího z Prahy do Bukurešti se dopoledne potkaly nezvykle hned dva české fotbalové kluby. Viktoria Plzeň a Slovan Liberec společně ...
   • Šéf Teplic o vedení FAČR: Je to jako reformovat komunismus
    Šéf Teplic o vedení FAČR: Je to jako reformovat komunismus aktualizováno před 1 hodinou Teplice - Velmi ostře se předseda představenstva fotbalových Teplic Pavel Šedlbauer pustil do vedení Fotbalové Asociace ČR v čele s jejím předsedou Miroslavem Peltou. Právě kvůli ...
   • Lisické to sviští. Má nejrychlejší podání
    Lisické to sviští. Má nejrychlejší podání vydáno 30. 7. 2014 09:02 Stanford (USA) - Sabine Lisická pokořila na turnaji ve Stanfordu rekord WTA Tour v rychlosti podání. Míček na polovinu Srbky Any Ivanovičové servírovala rychlostí 211 km/h, nicméně k ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.