pondělí 24. července 2017 Kristýna

Čeští fotbalisté se s fanoušky rozloučili výhrou nad Skotskem

aktualizováno 30. 5. 2008 19:35

Praha - Trenér Karel Brückner může být spokojen, jeho svěřenci v posledním utkání před odletem na euro porazili tým Skotska 3:1. Ještě spokojenější byl určitě útočník Libor Sionko, který ve svém 30. zápase v reprezentačním dresu přispěk k výhře dvěma brankami. Premiérový gól za český tým vstřelil obránce Michal Kadlec. Za Skotsko snižoval na průběžných 1:2 Clarkson.

Ilustrační foto

Ale i rozlučka s českými fanoušky měla své kaňky. Pořadatelé se podobně jako při zápase s Litvou dopustili přehmatu, když vyvěsili skotskou vlajku obráceně. Do ochozů stadionu na Letné navíc dorazilo málo fanoušků, na tribunách se jich "tísnilo" 11 tisíc, přičemž až třetina z nich dorazila ze Skotska.

Karel Brückner před utkáním míchal sestavou, příležitost dostali i ti hráči, kteří proti Litvě buď střídali, nebo nehráli vůbec. Zvláštní motivaci měli určitě Sionko se Skácelem, kteří se na trávníků potkali s bývalími protihráči ve skotské lize.

Právě spolupráce obou krajních záložníků přinesla první nebezpečnou situaci ve čtvrté minutě, kdy Skácel po průniku do šestnáctky zpětnou přihrávkou našel Sionka, který ale pálil do obránců. Centr z opačné strany skončil Kollerovou hlavičkou nad.

Hosté nedokázali odolávat napadání Čechů a vesměs se bránili hluboko na své polovině hřiště. Do ofenzivy se častěji vydávali až v závěru prvního poločasu a především Miller pořádně prověřoval domácí stopery.

Největší šance první půle přišla ve 36. minutě, kdy se opřel do míče dvacet metrů od branky Polák. Jeho dělovku Gordon vyrazil, ale k míči se dostal na pravé straně šestnáctky Jankulovski - ten však místo přihrávky spoluhráčům před opuštěnou branku pálil do boční sítě.

Gólová přestřelka v poslední desetiminutovce

V poločase došlo na početné střídání v českém týmu, na trávník přišlo hned pět nových hráčů. A už ve 47. minutě se prohnal Polák kolem levého skotského obránce a připravil stoprocentní šanci pro Jarolíma, který však osm metrů od branky selhal a místo jisté placírky do prázdné branky vypálil na opačnou stranu branky do obránců.

Vzápětí přišla i první slibná akce Skotů, jenže Morrison z dvaceti metrů poslal míč kousek nad břevno. Ještě nadějněji vypadala akce z 56. minuty, kdy musel po průniku do trestného území a střele Morrisona zasahovat brankář Čech.

V druhém poločase hrála za domácí spíše "rezervní" sestava, ale někteří hráči dávali najevo, že patří do základu. Především Sionko zaměstnával skotské zadáky každým dotekem s míčem. Po necelé hodině hry nejprve chytrým lobem vysunul Jarolíma, ale ten se další šance lekl. V 60. minutě už vyšla Sionkovi akce dokonale - naběhl si mezi obránce na přihrávku klubového spoluhráče Pospěcha a kodaňská spolupráce skončila gólem.

Češi byli dál aktivnější: zanedlouho si řekl odvážným průnikem Sionko o penaltu, Plašilův nečekaný volej s námahou kryl Gordon. Svěrkoš pak sice spálil v závěru další jistý gól, všechno ale nahradila v 84. minutě krásná Kadlecova rána pravačkou a ani následný gól Clarksona už nic nezměnil, protože Sionko přidal v poslední minutě třetí českou branku.