středa 22. listopadu 2017 Cecílie

Česká reprezentace porazila v přípravném fotbalovém utkání Litvu 2:0

Praha - Čeští fotbaloví reprezentanti zvítězili v dnešním přípravném utkání v Praze nad Litvou 2:0. Na stadionu v Edenu vstřelil oba góly v 39. a 63. minutě útočník Jan Koller. Jako kapitán národního týmu se poprvé představil Tomáš Ujfaluši, který v této roli nahradil zraněného Tomáše Rosického. Reprezentace před odjezdem na mistrovství Evropy stihne ještě jeden duel, v pátek na Letné přivítá Skotsko.

Jan Koller
Jan Koller

V prvním zápase národního týmu, který se hrál na novém stadionu v pražském Edenu, předvedl český výběr aktivní hru s řadou šancí, které ale s výjimkou Kollera často spaloval. První gól českého výběru byl i první reprezentační po 41 letech v Edenu. Grygera poslal v 39. minutě přesný centr do středu šestnáctky na Kollera a jeho hlavička napnula síť.

Zatímco v prvním poločase Litevci statečně dokázali brzdit hodně akcí ve středu hřiště, po pauze se stále více projevovala kvalita českého mužstva, které si vytvářelo a také spalovalo jednu šanci za druhou. Aktivní byl především Vlček, který se na pravé straně prosazoval svou rychlostí. V 49. minutě jeho tvrdou střelu vyrazil brankář, po jeho centru spálil jasnou možnost střídající Svěrkoš. Ostravský kanonýr, který před zápasem obdržel cenu pro nejlepšího střelce české ligy, se ale předvedl v 63. minutě. Patičkou na hranici trestného území vyzval ke střele Kollera a ten skóroval podruhé v utkání.

Češi měli i nadále jednoznačnou převahu, hosté už byli jen za statisty a na jejich branku se valil jeden útok za druhým. Bylo proto jen otázkou, jakým skóre zápas skončí. Brankář Čech si sáhl na míč jen při malé domů, jinak hru sledoval z velké vzdálenosti.

ČMFS si spletl Litvu s Lotyšskem

Českomoravský fotbalový svaz si ale dnes uřízl pořádnou ostudu, když před přípravným utkáním národního týmu s Litvou soupeře zaměnil se sousedním Lotyšskem, což hosté nesli nelibě a se značným rozčarováním. Češi se faux paus dopustili nejprve v oficiálním programu a před zápasem v pražském Edenu navíc zahráli hymnu, která podle litevských žurnalistů náleží Lotyšsku. Pod střechou stadionu navíc visela obrácená litevská vlajka žlutým pruhem dolů

Litevci zřejmě nevěřili vlastním očím, když v bulletinu před utkáním uviděli na titulní stránce vyobrazenou lotyšskou státní vlajku, uvnitř si přečetli, že hlavním městem Litvy je Riga a místo fotografie své reprezentace spatřili lotyšský výběr. Svaz pak vůbec program nedal do oběhu a rychle jej stáhl.

Výsledek:

Česká republika - Litva 2:0 (1:0)

Branky: 39. a 63. Koller. Rozhodčí: Hriňák - Somolányi, Sluk (všichni SR). Bez ŽK. Diváci: 14.220.

Sestavy:

ČR: Čech - Grygera, Ujfaluši (75. Kováč), Rozehnal, Jankulovski (64. Kadlec) - Jarolím (83. Matějovský), Polák (46. Galásek), Plašil (79. Skácel) - Vlček, Baroš (46. Svěrkoš) - Koller. Trenér: Brückner.

Litva: Karčemarskas - Alunderis, Skerla, Dedura, Klimavičius - Stankevičius (69. Jokšas), Šemberas (59. Žvirgždauskas), Kučys (46. Kšanavičius, 77. Kalonas), Česnauskis (75. Jankauskas) - Danilevičius, Poškus (60. Papečkys). Trenér: Liubinskas.