úterý 24. října 2017 Nina

Fotbalisté Slavie pokřtili nový stadion ziskem titulu

aktualizováno 17. 5. 2008 20:11

Praha - Fotbalisté Slavie Praha se po dvanácti letech dočkali mistrovského titulu. V závěrečném kole první ligy dnes remizovali na svém novém stadionu v Edenu s Jabloncem 2:2 a v konečné tabulce mají tříbodový náskok před Spartou, která prohrála v Liberci 3:4. Do mistrovských oslav se ponořilo s týmem trenéra Karla Jarolíma přes 20 tisíc diváků v hledišti vyprodané vršovické arény.

Slavia je mistrem ligy 2008

Slávistům se nepovedlo pokřtít v lize nový stadion výhrou, i když dvakrát vedli po brankách Belaida a Pudila, který se trefil čtyři minuty před koncem. V samém závěru vyrovnal Krejčí.

Trenér Jarolím poslal do souboje stejnou sestavu jako v minulém kole v Mladé Boleslavi. I v závěrečném zápase postrádal zraněné Šourka, Ivanu, Kalivodu, Střihavku a Jandu, hostům chyběli zranění Zábojník a Hloušek a také Necid, který na severu Čech hostuje právě ze Slavie.

Od úvodního hvizdu se hrál oboustranně útočný fotbal, ale domácí byli přece jen o poznání aktivnější. V desáté minutě poslal Krajčík centr do vápna, ale Švento v pádu hlavičkoval nad břevno. Po další pěkné akci Šmicer v rychlém protiútoku nasadil "jesličky" Klapkovi, přihrál Belaidovi, jež posunul míč na rozběhnutého Toleského. Ten se ale ukličkoval před pokutovým územím Jablonce.

Na druhé straně po faulu na Žofčáka hosté kopali přímý kop, ale Eliáš netrefil branku. První velkou šanci měli domácí v 19. minutě. Šmicer posunul míč na Toleského, který se přes dvojici jabloneckých obránců neprosadil. K dorážce se dostal Švento, jeden z hostujících obránců však srazil míč na roh.

Po pravé straně podporoval ofenzivu domácích hodně Krajčík. Ve 24. minutě obešel dva obránce, na jeho oblouček nedosáhl Šenkeřík, ale míč přesto jen o centimetry minul cíl. O chvíli poté se až na hrot domácího útoku vysunul stoper Latka, narazil si se Šenkeříkem, ale brankář Špit v pádu skvěle zachránil. Švento si při sólové akci zbytečně dal míč na pravačku a vůbec nezakončil, Eliášova přízemní střela z dálky šla těsně vedle.

Hned po přestávce znovu Eliáš mířil vedle, ale záhy vyprodaný Eden poprvé bouřil. Po faulu na Šmicra si míč postavil tuniský záložník Belaid a z přímého kopu ho poslal přesně přes zeď. Brankář Špit viděl míč až na poslední chvíli a ani se nepokusil zakročit. Radost Slavie však trvala jen necelou minutu. Po Latkově chybě se do vápna dostal Valenta, který přihrál Žofčákovi a hráč hostující ze Sparty pravačkou obstřelil brankáře Vaniaka.

Po necelé hodině hry si Toleski před vápnem pohrál s Homolovu, dostal se ke střele, ale Špit ránu mířící přesně k tyči vyrazil na roh.

Slavia měla zprávy o vývoji zápasu v Liberci a věděla, že se nikam nemusí hnát. I proto kouč Jarolím poslal na trávník defenzivního Tavarese za Šmicra. Hosté se toho snažili využít k zisku cenného vítězství. Čtvrt hodiny před koncem šla Žofčákova povedená střela z 25 metrů těsně vedle Vaniakovy branky.

Čtyři minuty před koncem zatáhl Toleski míč do vápna, přihrál Belaidovi, tomu se střela moc nepovedla, ale Pudil nekompromisní ranou překonal Špita. Radost z premiérové výhry v Edenu zkazil domácím Krejčí, jehož střela v poslední minutě z hranice pokutového území skončila přesně u levé tyče. Mistrovské oslavy slávistů přesto mohly vypuknout.