neděle 17. prosince 2017 Daniel

Plzeň díky Pilařovi porazila Trondheim 1:0

aktualizováno 27. 7. 2011 23:55

Trondheim (Norsko) - Fotbalisté Plzně udělali velký krok k tomu, aby se dostali do závěrečného play off o základní skupiny Ligy mistrů. V dnešním prvním zápase 3. předkola čeští mistři vyhráli na hřišti Rosenborgu Trondheim 1:0 díky trefě záložníka Václava Pilaře ze 33. minuty a mají dobrou výchozí pozici před odvetou, kterou s norským celkem sehrají příští středu v Plzni, kde domácím stačí k postupu i remíza. V případě postupu přes Rosenborg si Plzeň zajistí prémii asi 80 milionů korun. Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Plzeň slaví vítězství

On-line přenos (ukončen):

--:--

Sestava Plzně: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela, Jiráček, Horváth, Kolář, Pilař - Bakoš

--:--

Hráči nastoupili na hrací plochu a drželi minutu ticha za oběti pátečního masakru v Norsku.

--:--

Plzeň hraje v modrých, Trondheim ve žlutých dresech.

1.

První poločas 3. předkola Ligy mistrů právě začal.

3.

Trenér Pavel Vrba vsadil na sestavu, která vstoupila i do zápasů předchozího předkola proti arménskému Pjuniku Jerevan, v nichž Západočeši vyhráli 4:0 a 5:1.

3.

Střela mladičkého Henriksena skončila mimo Pavlíkovu branku.

5.

Rajtoralovi se dokonale prověřit domácího brankáře. Zahrával se roh, gólmana Orlunda ale nijak neohrozil.

7.

Jiráček se výborně uvolnil, ale už nestačil přihrát před branku, kam si nabíhal Bakoš.

7.

Další roh vybojoval Jiráček, ale ani teď Plzni pšenka nekvetla.

9.

V hledišti je skupina přibližně sto příznivců plzeňské Viktorky.

9.

První rohový kop pro Rosenborg, zasahoval Čišovský - nová slovenská akvizice Plzně.

10.

Rajtoral hned v zárodku akce zkazil přihrávku, u míče jsou opět Norové.

11.

Pilařův faul, Rosenborg bude zahrávat volný přímý kop. Exekutorem bude Winsnes.

11.

Pro plzeňské to dobře dopadlo, i když Pavlík je trochu otřesený po srážce s jedním z domácích.

12.

Plzeň vyslala na trávník svého lékaře, aby zkontroloval Pavlíkův stav. Daněk se pro jistotu u postranní čáry rozcvičuje.

13.

Další nepříjemný centr Rosenborgu. Pavlík zatím hraje, ale kulhá. Pro hosty to nevypadá vůbec dobře.

14.

Bude se střídat - pro Viktorku velice brzy. Pavlík jde ze hřiště, do branky jde místo něj Daněk.

16.

Faul na Horvátha, Plzeň u míče.

17.

A další faul - tentokrát to schytal Limberský, přímák zahrával Horváth. Míč skončil asi dva metry nad domácí brankou.

21.

Ofsajd Norů, vykopával Pavlík. Pilař už je v pohodě a zapojil se do hry.

1 2 3 4 5 »

Hráče Rosenborgu měly před zápasem možná navnadit šoty běžící na velkoplošné obrazovce, které připomněly slavné chvíle klubu při jeho vystoupeních a výhrách nad Realem Madrid či AC Milán v Lize mistrů na konci devadesátých let, ale realita na hřišti proti Plzni vypadala jinak. Úřadující norští mistři viditelně postrádali lehkost a jiskru, jako by na nich stále ležel stín pátečních tragických událostí v metropoli Oslu.

Zápasu předcházela v emotivním startu minuta ticha a na trávníku jako by dál mlčeli i domácí fotbalisté. Plzeň byla od začátku nebezpečnější a už na konci první pětiminutovky zahrozili Rajtoral s Jiráčkem. Úřadující norští mistři z Trondheimu jsou v aktuální sezoně až devátí v lize a i dnes se hledali hlavně na útočné polovině. Vzpruhou pro ně nebyla ani smůla hostů, když v 16. minutě musel kvůli zranění kolena nuceně střídat brankář Pavlík. Jeho nástupce Daněk byl dlouho neprověřený, naopak už z hrací plochy sledoval nebezpečnou ránu Petržely.

Ve 33. minutě už Plzeň mohutně slavila svůj gólový zápis: obléhání branky soupeře ukončil centr Jiráčka, po němž Bakoš vyhrál důležitý souboj před brankou a záložník Pilař pro hosty zblízka zařídil důležité vedení. Letní posila Plzně z Hradce Králové střelecky udeřila stejně jako před týdnem při odvetě s Jerevanem.

Domácí si rychle uvědomili, jak špatný pro ně průběžný výsledek je a Svensson ještě těsně před poločasem nebyl daleko od vyrovnání. Rosenborg chybějící herní kvalitu zkusil kompenzovat nezměrným úsilím a nasazením a po poločase svoji snahu stupňoval. Křečovitým Norům mohl dát naději Skjelbred, který zblízka přestřelil a nevyšlo mu přání, aby se před odchodem do Hamburku se stadionem Lerkendal rozloučil gólově.

Plzeňští se ale odmítli podřídit diktátu domácích a nenechali se zatlačit před svoji branku. Díky kapitánovi Horváthovi se v záloze snažili držet míč na zemi přízemní kombinací, byť nebyli suverénní jako v domácí soutěži. Z rychlých kontrů však hrozit dokázali: z pravé strany hrozili Rajtoral s Petrželou, do slušné pozice se dostal i útočník Bakoš, který se však neblýskl jako v minulém předkole, kdy nasázel čtyři branky Jerevanu. Neuspěl ani Kolář po dalším průniku Pilaře, z nějž byli domácí nešťastní.

Trondheim jen těžko hledal cestu k plzeňské brance, hosté v čele se stopery Bystroněm a Čišovským své území hájili suverénně. Zatrnulo jim však čtyři minuty před koncem po ráně Lustiga. Plzeň však už čisté konto uhájila a má sérii s norským šampionem znamenitě rozehranou. Dál může myslet na to, že se jako třetí český tým po Spartě a Slavii podívá do hlavní fáze LM, byť by ji ještě po souboji s Rosenborgem čekalo jedno kolo v závěrečném play off.

Rosenborg Trondheim - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branky: 33. Pilař. Rozhodčí: Jug - Ui, Kogej (všichni Slovin.). ŽK: Larsen, Moldskred, Dorsin - Bakoš, Čišovský, Jiráček. Diváci: 8028.