úterý 30. května 2017 Ferdinand

O Zlatý pohár si znovu zahrají USA a Mexiko

Houston (USA) - O Zlatý pohár se ve finále šampionátu Severní a Střední Ameriky utkají potřetí za sebou fotbalisté Mexika a Spojených států amerických. Obhájci prvenství Mexičané se do rozhodujícího duelu probili až po prodloužení proti Hondurasu, nakonec ho dokázali porazit 2:0. Američané vyřadili Panamu po výsledku 1:0. Finálový zápas se odehraje v sobotu na stadionu Rose Bowl v Pasadeně.

Mexičtí fotbalisté

Před 70 000 diváků v Houstonu nejprve vydřel postup domácí tým a rozhodl o tom čtvrt hodiny před koncem útočník Fulhamu Clint Dempsey po povedené kombinaci hvězdných náhradníků Freddyho Adua a Landona Donovana. Američané oplatili Panamě porážku 1:2 ze základní skupiny a ukončili její neporazitelnost na turnaji. "Ukázali, proč jsou v semifinále, byli skvěle organizovaní. My jsme se ale prosadili kvalitou, i když to nebyl náš nejlepší zápas," řekl Dempsey.

Tým Boba Bradleyho je ve finále soutěže poosmé a bude usilovat o pátý triumf. Finálovému soupeři Mexiku, které současnou podobu šampionátu od roku 1991 ovládlo pětkrát, mají Američané co vracet, protože v minulém ročníku v roce 2009 prohráli zápas o titul drtivě 0:5. O dva roky dříve naopak vyhráli vzájemný finálový duel 2:1.

Mexičané to v semifinále s Hondurasem také neměli lehké a v normální hrací době dobývali jeho obranu marně. Až první desetiminutovka prodloužení přinesla rozuzlení, poté co Aldo de Nigris hlavou po rohu a hvězda Manchesteru United Javier Hernández z dorážky po další De Nigrisově hlavičce stanovili výsledek. Populární "Chicharito" skóroval na turnaji už posedmé z pěti zápasů.

"Bylo to těžké, Honduras hrál dobře, byl silný a těžko jsme nacházeli prostor," konstatoval mexický trenér José Manuel de la Torre. Jeho tým dohrál posledních pět minut prodloužení v přesilovce, protože soupeř přišel o vyloučeného Rogera Espinozu.